fbpx Ukraina. Informacija ruošiantis keliauti į Ukrainą.

Praktinė informacija

Gero apetito

Ukraina yra didelė valstybė, todėl virtuvė varijuoja priklausomai į kokį regioną keliaujate. Ukrainoje dominuoja barščiai, įvairūs miltiniai gaminiai, mėsos gaminiai (dešros, šalti mėsos užkandžiai, paukšiena, žveriena). Ukrainietiškos virtuvės pasididžiavimas – lašiniai, valgomi ne tik sūdyti, bet ir saldinti (su sirupu), rūkyti, virti, kepti. Jie valgomi kaip užkanda su įvairiomis daržovėmis: svogūnais, česnakais, agurkais, baklažanais. Nacionalinis šalies patiekalas – barščiai, gaminami iš šviežių daržovių (kopūstų, pomidorų), pagardinami grūstais lašinukais su česnakais ir petražolėmis, taip pat Kijevo kotletas. Šie produktai suteikia barščiams stebuklingą aromatą ir skonį. Populiarios įvairios košės: kviečių, žirnių, moliūgų, varškės, bulvių, troškintų kopūstų, uogų virtinukai.

Mėsiškiems patiekalams gaminti naudojama aviena, veršiena ir paukštiena. Labai populiarus valgis troškinta mėsa su bulvėmis, taip pat valgomas kiškienos troškinys, mėgiami ir žuvies patiekalai – grietinėje keptas karosas, grybais ir žirniu koše farširuotas karpis, sterkas, kepta lydeka. Pagrindiniai prieskoniai ir pagardai – česnakai, svogūnai, krapai, lauro lapai, juodieji ir raudonieji pipirai bei žalumynai. Valgoma daug šviežių vaisių ir daržovių, uogų. Desertai ir saldumynai dažniausiai gaminami iš slyvų, obuolių, kriaušių, abrikosų, vyšnių, žemuogių, serbentų, medaus, aguonų ir riešutų. Geriamas uogų kompotas, gira, arbata, kava, iš alkoholinių gėrimų vartojama vietinė degtinė horilka, vietinis naminis vynas.

Kaip keliauti

Ukrainoje keliauti galima traukiniu, autobusu, automobiliu, vietiniais skrydžiais, dviračiu, miestuose viešuoju transportu, pėsčiomis, taksi. Jeigu neturite daug laiko galite naudotis pigiais vietiniais skrydžiais (pvz. Kijevas-Odesa, ~180 USD, 1.5 h), kitomis aplinkybėmis pasileiskite plačiais Ukrainos laukais, keliais ir kalnais, pažinkite šalį apžvelgdami panoramas pro traukino ar autobuso langą. Traukiniai pakankamai seni ir lėti, lyginant su vakarų Europos standartais, bet visada atvyksta laiku ir yra pigūs. Taip pat galite keliauti autobusais, kurie yra pritaikyti ilgoms kelionėms. Ieškantiems individualių įspūdžių ir galimybės sustoti ten kur norisi geriausia rinktis automobilį.

Atkreipkite dėmesį, jog kelio ženklai šalyje žymimi vietiniais rašmenimis, kurie skiriasi nuo lotyniškos abėcėlės, privaloma laikytis greičio apribojimų, šalyje vis dar egzistuoja korupcija, kartais keliaujant kaimuose ir užmiestyje į kelia išbėga laukiniai ir naminiai gyvūnai. Pagrindiniai keliai yra pakankamai geri, ko negalima pasakyti apie mažesnius, ne taip dažnai naudojamus kelius.

Ką pirkti

Vietinė valiuta – grivina (UAH). Šalyje galima išsikeisti dolerius ir eurus vietiniuose bankuose. Kainos Ukrainoje kyla, tačiau yra žemesnės nei vakarų Europos kainos. Šalyje galima įsigyti daugybę grožybių – nuo vietinių meno dirbinių, paveikslų, dirbinių iš medžio, rankdarbių, dizainerių vienetinių drabužių, iki suvenyrų su šalies atributika ir simbolika. Atkreipkite dėmesį, jog šalyje nelegalu ir ir negalima išvežti jokių istorinę vertę turinčių daiktų (pvz. medaliai, ikonos, istoriniai paveikslai), už tai šalyje griežtai baudžiama.

Vietinių maisto produktų ir prieskonių – vyno, vietinės degtinės, medaus, giros, naminio sūrio, įvairiausių rūkytų dešrų, lašinių, marinuotų daržovių ir vaisių.

Meno dirbinių – keramikos, juvelyrikos, paveikslų, kuriuos rasite Kijevo ir kitų miestų galerijose ar tiesiog gatvėse, priklauso kokią sumą už šias grožybes ruošiatės pakloti. Prekybos centruose rasite kosmetikos, rūbų, batų, suvenyrų, puošmenų namams ir kitų mielų dalykų.

Kaip kalbėtis

Ukrainoje vartojama ukrainiečių kalba, kuri daugeliui iš pirmo žvilgsio primins rusų kalbą, tačiau jos skiriasi. Taip pat šalyje tam tikruose regionuose vartojamos rumunų, lenkų ir rusų kalbos. Jei mokate rusų kalbą neturėtų būti sunku susikalbėti, mat vyresnio amžiaus karta šią kalbą prisimena iš okupacijos laikų. Jaunoji karta geba bendrauti angliškai, ypač didžiuosiuose miestuose. Užmiestyje ar kaimuose gali būti šiek tiek sunkiau susikalbėti, bet įmanoma. Vietiniai žmonės geranoriški.

Būkite saugūs

Keliaujant šalyje visada turėkite su savimi asmens tapatybės dokumentus, taip pat neblogai turėti pažįstamų draugų gyvenančių Ukrainoje kontaktus. Nusikaltimų bei apiplėšimų nukreiptų į turistus pasitaiko, todėl prižiūrėkite asmeninius daiktus, dokumentus, pinigus, elektroninę techniką, per daug neišsiskirkite ir nedemonstruokite, jog esate turistas. Pasisaugoti turėtumėte didžiuosiuose miestuose ir turizmo centruose (Kijeve, Odesoje). Saikingai vartokite alkoholį, nesivelkite į konfliktus, negerkite vandens iš čiaupo.

Gerbkite

Ukraina yra nepriklausoma valstybė ir didžiuojasi savo kultūra, tradicijomis bei žmonėmis. Pavadinti rusais žmonės reaguoja neigiamai, gali įsižeisti. Geriau vengti temų apie Sovietų sąjungą, istorines tragedijas (badmečius), Stalino laikotarpį, II Pasaulinį karą. Tai pakankamai skaudžios ir negatyvios temos. Šalyje dominuoja krikščionybė, daugelis tikinčiųjų – stačiatikiai, priklausantys trims cerkvėms. Dalis ukrainiečių – katalikai. Prieš einant į cerkves ir bažnyčias būtina tinkamai apsirengti, nevilkėkite per daug nuogą kūną atidengiančių rūbų, vyrams gali tekti nusiimti kepure, moterims prisidengti kasas. Apskritai tariant, vietiniai gyventojai yra labai draugiški ir geranoriški žmonės, kviečiantys užsukti į svečius, atviromis širdimis.