fbpx Naudinga informacija ir patarimai keliaujant į Maroką

Praktinė informacija

Gero apetito

Maroko virtuvė priskiriama Šiaurės Afrikos „Maghrib“ kulinarinei atšakai bei smarkiai įtakota įvairių kitų arabų bei pietų Europos virtuvių. Keliaujant po Maroką gali pasirodyti, kad marokiečiai turi tik du patiekalus – kuskusą ir tadžiną. Kuskuso kruopos dažniau pasitaiko Europos meniu, o tadžinas – įvairių daržovių ir mėsos troškinys, garinamas specialiuose induose yra unikalus Maroko virtuvės šedevras, be kurio, praktiškai nepreina nei viena diena. Kuskusą šeimos valgo dažniausiai tik penktadieniais, musulmoniškojo šventadienio metu.

Be įvairiausių rūšių kuskuso ir tadžino Maroke galima paragauti tirštos sriubos hariros, gaivių salotų iš įvairiausių žalumynų ir įvairiausių jūros gėrybių, ypač populiarios sardinės. Yra ir nemažai egzotiškų patiekalų, kaip sraigių sriuba ar avies galvos viralas. Berberai gamina kiek įvairesnį maistą, dažnai ant jų stalo pasitaiko berberiška kiaušinienė ar net berberiška pica.

Marokas garsėja citrusiniais vaisiais, ypač apelsinais, o taip pat datulėmis, figomis, alyvuogėmis riešutais. Beveik visi valgymai prasideda ir užsibaigiai mėtų arbatos gėrimu, kuris Maroke yra virtęs tikra ceremonija. Mėtų arbata šalyje dažnai vadinama marokietišku viskiu.

Alkoholis Maroke yra nevartojamas daugelio, tačiau įsigyti svaigiųjų gėrimų viešbučiuose ir prabangiuose restoranuose nėra problema. Egzistuoja ir užeigos marokiečiams, kur pardavinėjamas alkoholis, tačiau jas rasti sunku, dažniausiai medinų užkabariose.

Kaip puikiausius suvenyrus galima parsivežti marokietiškų prieskonių – mišinio ras el hanout, aštriosios harissos, sumaco ir zaataro.

Kaip keliauti

Marokas yra patogi šalis keliauti. Tarp pagrindinių miestų nutiesti greitkeliai, kuriais vienas po kito kursuoja patogūs ir greiti autobusai. Pagrindiniai šalies greitkeliai nutiesti palei pakrantę nuo Tangiero iki Rabato ir toliau iki Kasablankos bei kelyje Marakešas Kasablanka. Pakankamai geri ir kiti keliai, tačiau daug kur keliones apsunkina gamtinės kliūtys – kalnai, riedulių laukai ir dykumos, kuriose keliai siauresni, kai kur duobėti, kalnų serpantinuose nevisur užtverti apsaugomis bei neretai nusėti naminiais gyvuliais – ožkomis ir avimis.

Patogiausia ir greičiausia ilgus atstumus Maroke įveikti traukiniu. Traukinių yra visokių, tačiau ilgoms kelionėms pritaikyti ypač patogūs ir greiti, vakarietiškų standartų traukiniai. Tačiau ne visus šalies kampelius galima pasiekti traukiniu. Keliaujant į pietus, kur daugiau kalnų, geležinkelio linijos užsibaigia, kadangi nėra išvystyti geležinkelių tunelių per kalnus tiesimai. Pagrindinės traukinių linijos yra palei Atlanto pakrantę iš Tangiero iki Kasablankos ir žemiau iki Safi, į rytus per Fesą iki Alžyro pasienio ir į pietus, kur geležinkelio linija užsibaigia Marakeše. Visur kitur galima keliauti autobusais bei Maroke ypač populiariais Grand-Taxi, kursuojančiais tarp miestų ir kai kuriose mažiau apgyvendintuose regionuose. Tai dideli ir seni mersedesai, į kuriuos marokiečiai vairuotojai įsigudrina sutalpinti po septynis žmones.

Dykumoje nepamainomas transportas yra visureigiai, be kurių daugelio dykumos atkarpų neįmanoma įveikti. O tų atkarpų, kur nebeįveikia ir visureigiai, visada įveiks berberų traktoriai – kupranugariai.

Kaip kalbėtis

Marokas turi dvi oficialias kalbas – modernioji arabų ir berberų bei trečiają neoficialią – prancūzų. Prestižinėmis laikomis arabų, kaip pagrindinė šnekamoji marokiečių kalba ir prancūzų, kaip dilpomatijos, komercijos ir valstybinių įstaigų, mokslo ir švietimo kalba. Marokiečiai, dirbantys verslo, kultūros, teisės ir turizmo srityje kalba prancūziškai, kadangi arabų kalboje trūksta daug tarptautinių žodžių reikšmių.

Didelė dalis marokiečių, ypač tų, gyvenančių pietinėse šalies regionuose kalba berberiškai, kiekvienas regionas ir atskira berberų etninė dalis turi savitą berberų dialektą. Pagrindiniai trys – amazigh, shleuh ir riff. Pažymėtina, kad berberų raštas skiriasi nuo arabiško, turintis visiškai skirtingą abėcėlę. Maroko Sacharos dalyje gyvenantys beduinai kalba hasanijos arabų dialektu.

Pagrindinės frazės arabiškai: 

labas – Salem

ačiū – šukran

sveiki atvykę – merhaba

gerai – beher

prašau – bismiliya

Berberų kalba: 

labas – labes

ačiū – barakalaufik

sveiki atvykę – azul

atsiprašau – samhite

viso gero – layhannike

Ką pirkti

Marokas yra pirkinių rojus, ypač moterims. Ištisi turgūs su nukrautais įvairiausių gėrybių stalais ir prieskonių piramidėmis. O kur dar sienos nukabinėtos įvairiausių raštų kilimais, sidabriniais papuošalais, keramikos dirbiniais ir odos gaminiais. Derėjimasis – kiekvieno pirkimo sudedamoji ir svarbiausia dalis. Kai kurie prekeiviai netgi nesupras jūsų, jeigu nesiderėsite.

Keliaujant po Maroką tikrai pravers įsigyti galvos apdangalą – tiurbaną. Ir praktiška ir puikus suvenyras, kurio įsigėręs kvapas dar ilgai primins Maroką. Kaip suvenyrus tinka parsivežti argano aliejaus, kuris tinka ir virtuvei ir odos bei plaukų priežiūrai, puikių marokietiškų datulių ir galbūt marokietišką arbatinuką, prie kurio dar pridėti galima keleta išraižytų stiklinių. Na, o jeigu ruošiatės rimtoms prekėms – kilimų turgus – kaip tik jums, tik turėkite pakankamai laiko, nervų ir pinigų…

Būkite saugūs

Marokas, apskritai yra saugi šalis, tačiau, kaip ir visur kitur pasaulyje nereikia užsimiršti, kadangi keliautojai visų pirma yra taikiniai vagims. Maroko miestuose vertėtų pasisaugoti kišenvagių, ypač Marakeše, Fese, Essaouiroje ir kitur, kur sukiojasi minios turistų. Tinkamai pasiruošus ir nesiafišuojant turint daug turtų, Marokas bus saugi vieta, į kurią norėsite grįžti dar ne kartą.

Keli patarimai, kurie padės jaustis saugiems Maroke. Turėkite savo dokumentus ir pagrindinius daiktus visada su savimi, nebent paliekate juos viešbučio seife. Vaikščiodami su kuprinėmis, nelaikykite nieko lengvai pasiekiamoje vietoje atitraukus kuprinės kišenes. Nenešiokite svarbių daiktų ir pinigų užpakalinėse kelnių kišenėse.

Moterys, ypač keliaujančios po vieną ar kelios, bet be vyrų kompanijos gali nuolat susilaukti nepageidautino dėmesio. To galima iki maksimumo išvengti kukliai rengiantis, nešiojant tamsius akinius ir užsidėjus ant galvos skarą.

Maroko miestuose, ypač Marakeše ir Fese jums gali siūlyti įsigyti narkotikų. Tokius prekeivius tiesiog ignoruokite. Maroke gali būti sudėtinga bendrauti su kažką norinčiais parduoti ar kelią parodyti „pagalbininkais“. Mandagiai jų paslaugų atsisakykite. Homoseksualumas yra draudžiamas Maroke. Viešai demonstruojant savo lytinį pasirinkimą gręsia kalėjimas iki trijų metų.

Gerbkite

Marokas yra musulmoniška šalis, todėl, ypač kitų religijų atstovams reikėtų žinoti keletą svarbių faktų.

Pasisveikinimas. Maroke dauguma artimų bičiulių susitikę tris kartus pasibučiuoja į skruostus, kitaip – rankos paspaudimas irgi yra norma. Turėkite galvoje, kad paspaudus ranką, labai mandagu yra pridėti ranką prie širdies, taip parodomas nuoširdumas.

Kairioji ranka. Tradiciškai kairioji ranka yra laikoma „nešvaria“ visame musulmonų pasaulyje, todėl stenkitės jos nepaduoti sveikinantis ir neperduoti daiktų žmonėms kairia ranka.

Vyresnieji. Maroke yra ypač gerbiami garbingo amžiaus žmonės. Parodykite jiems pagarbą, praleiskite pro duris pirmus, užleiskite vietą transporte ir panašiai.

Mečetės. Kitatikiams draudžiama įeiti į daugumos mečečių vidų. Gerbkite šį įstatymą.

Fotografavimas ir filmavimas. Dauguma marokiečių, ypač gyvenančių provincijose nenori būti fotografuojami, taip pat nemėgsta, kai fotografuojami jų vaikai, namai ir kitas turtas. Visada atsiklauskite ar galite juos fotografuoti, o nesutikus antrą kartą nebeprašykite.