Ką pamatyti
Marakešas
Vienas iš keturių imperatoriškųjų miestų Maroke, šalies kultūrinė ir turistinė sostinė. Labiau berberiškas, afrikietiškas ir marokietiškas miestas nei kiti imperatoriškieji broliai – Fesas, Meknesas ir Rabatas. Tuo pačiu, Marakešas vadinamas vienu iš svarbiausių miestų Islamo pasaulyje, tiek kaip turistinė kryptis, tiek islamiško paveldo atžvilgiu.
Marakešas įtraukia nuo pirmųjų minučių ir pribloškia savo kultūrine mozaika bei dėmesį vis nukreipiančiomis įdomybėmis. Kur jau kur, bet Marakeše tikrai per daug pasirinkimų. Visi keliai Marakeše veda į Jemna El Fna aikštę, kuri vadinama didžiausio pasaulyje ekspromtu vykstančio renginio vieta. Dieną čia karaliauja akrobatai, puošeivos vandens pardavėjai, gyvačių kerėtojai ir būrėjai, o naktį didžiulė aikštė virsta skonių maišalyne. Atidaromi restoranai, kuriuose galima paragauti egzotiško maisto – kaip sraigių sriuba ir labiau įprastų patiekalų. Į visas puses nuo Jemna El Fna vingiuoja gatvių labirintai, apjungiantys didžiulę mediną. Kilometrais į visas puses tęsiasi siauros gatvelės, kuriuose visada pilna amatininkų, prekeivių ir šarmingųjų dykaduonių marokiečių.
Kelionės į Maroką
Turint kelias dienas Marakeše galima aplankyti žydų kvartalą melah, Bahia vizirių rūmus, Majorele botanikos sodą, užeiti atsipalaiduoti į hamamą. Marakešas garsėja autentiškais viešbučiais riadais – dauguma jų įkurti medinoje.
Marakešas turi ir kitą veidą. Miestas dar vadinamas pietų Paryžiumi, dėl madingo, skoningo ir gana europietiško gyvenimo, kurį galima pajusti vos palikus mediną ir rajoną aplink ją. Sutvarkytos gatvės, švarios aikštės, blizgantys viešbučiai, tvarkingi ir autentiški susisiekimo pastatai – oro uostas bei traukinių stotis įrodo, kad dabartiniai Maroko meistrai niekuo nenusileidžia savo protėviams.
Kasablanka
Neįvertintas miestas. Nors Kasablanka yra didžiausias Maroko miestas ir šioje kategorijoje visoje Afrikoje penktas, dauguma keliautojų, ypač tie, kurie atvyksta ne ilgiau kaip dviem savaitėms, šį baltąjį miestą aplenkia. Ir tikrai be reikalo. Kasablanka yra ne tik Maroko ekonominė sostinė, bet ir puiki vieta susipažinti su ištaiginga šalies puse, su kolonialistinio – prancūziško architektūros art deco akcento privalumais.
Keliaujantiems toliau į Afrikos gilumą, Kasablanka bus ir puiki stotelė pasigaminti kuo daugiau vizų, kai kurios ambasados (pavyzdžiui Mauritanijos) yra ne sostinėje Rabate, o Kasablankoje. O kol laukiate vizos, Kasablankoje yra ką pamatyti. Visų pirma – autentiškas ir turistams nepagražintas Kasablankos senamiestis – medina. Medinoje įsikūrę daug pigių svečių namų su terasomis, nuo kurių atsiveria puikus vaizdas į mediną ir jos pulsuojantį gyvenimą.
Didžiausias Kasablankos traukos objektas ir miesto puošmena – Hassano II mečetė, iškilusi virš Kasablankos horizonto 1997 metais. Ši mečetė dydžiu nusileidžia tik Saudo Arabijos Mekai. Statant šią gražuolę buvo pakviesti patys geriausi Maroko meistrai, kurie dirbo su geriausiomis medžiagomis. Rezultatas akivaizdus.
Atlaso kalnai
Atlaso kalnai skirstomi į tris skirtingas grandines: High Atlas – centrinėje dalyje, šiauriau esantis Middle Atlas ir Anti Atlas, žemesnių kalnų grandinė esanti pietvakariuose. Kad ir kur pasirinktumėte tyrinėti Atlaso kalnus Maroke, visur jūsų lauks įspūdingi vaizdai į neaprėpiamus tolius, baltas kalnų viršūnes ir lyg chameleonai kaln slėniuose pasislėpusius berberų namelius. Berberai yra dar viena priežastis, dėl ko verta atvykti į Atlaso kalnus. Šie, tikrieji Maroko gyventojai daugiausia gyvena Atlaso kalnuose, jų slėniuose ir oazėse, užsiima žemdirbyste ir gyvulių auginimu, yra puikūs muzikantai ir šokėjai. Svetingi žmonės.
Neįtikėtina, bet Afrikoje galima slidinėti. Vienintelis modernus slidinėjimo kurortas Maroke yra Oukaimedeno kaime, Aukštutiniame Atlase, šalia aukščiausio Atlaso kalnų taško – Toubkalio (4167 m.). Slidinėjimo sezonas labai trumpas, nuo sausio iki kovo, tačiau sniego linijos išlieka visus metus ir geriausia stebėti įspūdingus Maroko kontrastus yra Ait Benhaddou, nuo kurio kasbaho viršūnės atsiveria panorama į baltas Atlaso viršūnes, žalias oazes ir raudonus, pilkus ir juodus kalnus ir uolas.
Geriausios vietos trekingui – Toubkalio nacionalinis parkas, trekingo bazėms galima pasirinkti Asni, Aremdo arba Imlilo miestelius. Iš čia galima kasdien daryti radialinius žygius, arba pasirinkti žygius per kalnus, kurie gali trukti ir savaitę, apsistojant vis kituose berberų namuose.
Anti Atlase kalnai žemesni nei High Atlase (iki 2 km), tačiau ir ten panoramos ne mažiau įspūdingesnės ir trekingo galimybių apstu. Šarmingiausias Ant Atlaso miestas – Tafraoute, tikras riedulių ir uolų miestas, dar vadinamas berberų širdimi.
Merzouga
Maroko dykumos perlas – Merzouga, vieta, kur monotoniška ir lygi stepė užleidžia vietą vaizduotę kaitinančiai Sacharai. O dykuma čia ne bet kokia smėlio krūva. Dykumos vėjo supilstytos aukštos kopos – lyg gracingi musulmonų minaretai. Kopos raudonos, geltonos, rudos ir pilkos, savo atspalviais ypač pakeri saulei tekant ir leidžiantis.
Merzouga yra patogiausia vieta mėgautis dykumos grožiu ir jos teikiamomis galimybėmis. Įspūdį dar labiau sustiprina jausmas, kad visai netoliese už keliolikos kilometrų yra Alžyro pasienis, o dar toliau – neaprėpiami Sacharos plotai. Merzougoje pilna įvairiausio lygio stovyklaviečių ir netgi prabangių viešbučių, Maroke vadinamų „auberge“. Galima nakvoti ir beduinų palapinėse ir tikruose rūmuose su baseinais ir tarnais. Pramoga ir patyrimu numeris vienas visada išlieka kelių dienų safariai kupranugariais į dykumos gilumą. Nors išsėdėti ant kupranugario sunku ir kelias valandas, viską atperka žvaigždėtas Sacharos dangus, vietinių muzikantų beduinų šokiai ir dainos, būgnų gaudesys ir marokietiška virtuvė. Jeigu kelių dienų kupranugarių safariams nesate nusiteikę, įspūdingas atokias dykumos vietas galima pasiekti ir daug greičiau bei patogiau – visureigiais. Kelionės į Maroką be Merzougos – tikrai nebūtų sklidinos!
Fesas
Nors Marakešas pastaruoju metu pritraukia daugiau turistų, o Rabatas yra Maroko diplomatų, politikų ir verslininkų centras, Feso gyventojai kasnakt eina miegoti žinodami, kad būtent Fesas yra viso ko Maroke centras. Pats seniausias iš imperatoriškųjų Maroko miestų, Fesas dar didžiuojasi turėdamas didžiausio pasaulio senamiesčio – medinos titulą, už Feso senąją miesto dalį ir mažesni net garsieji Kairo ir Damasko senamiesčiai.
Senasis Fesas arba kaip vietiniai vadina Fes el-Bali – tikras tūkstančio ir vienos naktis atspindys, vienas iš sunkiausia turistams išgliaudomų senamiesčių, kur nepasiklysti praktiškai neįmanoma. Nesibaigiančios eilės prekystalių, mečetės, kavinės ir restoranai, mažos užeigėlės, kirpyklos ir hamamai – viskas tiesiog verda po kaitria vidurio Maroko saule. Fesui nereikalingi papildomi muziejai ar kitos lankytinos vietos, nes šio miesto medina savaime yra vienas didžiulis muziejus po atviru dangumi. Jeigu jau paminėti keletą dėmesio vertų vietų, žinoma, visų pirma dauguma čia ieško Chouwara odos raugyklų, kurios yra tapusios tikrąja Feso vizitine kortele. Patekti į odos raugyklas nėra lengva, gali tekti pasinaudoti ir vietinių gidų paslaugomis. Odos raugyklose išvysite šimtmečiais gyvuojantį amatą, kuris nesikeičia nepaisant naujųjų laikų technologijų, tačiau įspėjame – vaizdas ir kvapas arčiau priėjus prie „darbo vietos“ – ne iš maloniųjų.
Fesas yra labai patogioje geografinėje vietoje Maroke. Iki kito imperatoriškojo miesto – Mekneso, vos valanda kelio, taip pat geras susisiekimas su Moulay Idriss ir griuvėsių miestu Volubiliu. Į Fesą galima atskristi pigiai žemų sanaudų avialinijomis iš keliolikos Europos miestų.
Essaouira
Vienas žavingiausių Atlanto pakrantės miestų Maroke. Žavi ne tik senoji, daugelyje Maroko miestų atrandama kultūra ir dvasia, bet ir miesto jaukumas, sąlyginė ramybė ir provincialumas, nepaisant kurortinės miesto reikšmės. Essaouira turi fantastišką erdvų pliažą, kuris vasaros mėnesiais vos kvėpuoja nuo atostogaujančių marokiečių ir keliautojų, kurie čia atvyksta užsiimti vandens sportu – banglentėmis ir kaitavimu.
Kitas išskirtinis Essaouiros akcentas – miesto krantinė, kuri buvo pastatyta kaip tvirtovė, saugantis nuo piratų. Aukštos sienos dabar saugo ne nuo piratų, o nuo nuožmių ir krantą talžančių bangų, o kažkada svieduliais šaudžiusios patrankos liko kaip prisiminimas apie neramius laikus. Beveik visas Essaouros senasis kvartalas išsidėstęs šalia vandenyno, todėl gatvėse skrajoja klykaujančios žuvėdros, o šalia kranto esančiuose restoranuose patiekiama šviežiausia žuvis. Essaouiroje rekomenduojama išbandyti sardinių, sakoma, kad jos čia geriausios. Be sardinių yra ir egzotiškų gėrybių iš jūros, jas galima iš arti apžiūrėti unikaliame turguje. Nelabai švaru ir nelabai tvarkinga, bet šita vieta jau seniai tapo kiekvieno atvykėlio vienu iš tikslų Essaouiroje.
Kiekvieną birželio mėnesį miestas alsuoja muzikos dvasia. Kasmet čia vyksta berberų muzikos gnaoua koncertai, trunkantys apie savaitę. Essaouiros aikštės ir mažesni skverai prisipildo muzikantų iš įvairių Maroko kampelių ir kaimyninių arabų valstybių.
Iš Essaouiros gana patogu pasiekti piečiau esantį kurortinį miestą Agadyrą ir Maroko turistų traukos centrą Marakešą. Važiuoti į abu miestus teprireiks trejeto valandų.
Chefchaouanas
Šiaurės Maroko pažiba, vienas jaukiausių miestų Rifo kalnuose. Žydros, lyg dangumi išplautos gatvelės, žemos durys, vedančios į pusrūsiuose įrengtus namus žemomis lubomis. Miesto gatvės su namais, nedideliais viešbučiais ir turgavietėmis tiesiog prilipusios prie žalių, uolėtų kalnų. Sakoma, kad būtent Chefchaouane auga saldžiausi apelsinais, kuriais Marokas garsėja visame pasaulyje. Apelsinmedžių giraitės puošia ne tik miesto pakraščius, bet ir didesnius miesto centro kiemus.
Chefchaouano atpalaiduojanti atmosfera, jaukios nakvynės vietos, kur galima tiesiog praleisti naktį po atviru dangumi ant viešbučio terasos, rūkant kaljaną ir geriant mėtų arbatą, o pusryčiams prisikimšti pilvą marokietiškos šviesios duonos su puikiu aliejumi ir prisigerti stiprios, kaip vietiniai sako – lyg nafta, kavos. Chefchaouano vietiniai – Rifo kalnų berberai, jodinėja po kalnus ir turgaviečių skergatvius asiliukais, atrodo kaip tikri bibliniai personažai, kurie žiemą dirba žemės darbus, o vasarą bando prisidurti patarnaudami turistams – vasaros metu Chefchaouane tikrai tiršta, kadangi miestas yra puikiai išsidėstęs ant pagrindinio kelio iš Tangiero į šalies gilumą, ir tik 50 kilometrų nutolęs nuo Viduržemio jūros. Turistai, ieškantys įdomių suvenyrų iš Maroko, Chefchaouane ras niekur kitur Maroke nesutinkamų vilnonių drabužių ir užtiesalų, bei paragauti vietinio ožkos sūrio.