fbpx Turkija. Svarbi informacija keliaujantiems į Turkiją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Turkiška virtuvė yra ypač įvairi, turtinga ir brandi. Ji sugebėjo perimti kitų tautų įtakas, o vėliau įtakojo ir užkaliautų tautų kulinarines tradicijas. Virtuvėje jaučiama kaimyninių valstybių ranka, taip pat islamo religijos draudimai susiję su maistu. Turkijoje valgoma daugybė rūšių grūdinių kultūrų, tarp kurių pagrindinę vietą užima kviečiai – iš kviečių kepamos įvairios duonos (pita, bazlama, katmer), taip pat mielinės tešlos gaminiai (riestainiai, bandelės ir kt.), gaminami įdaryti tešlos gaminiai. Turkijoje ypač gausus pieno produktų pasirinkimas, turkiškas jogurtas dažnai patiekiamas kaip svarbus priedas daugybei patiekalų. Iš jo gaminamas sūrokas vasaros gėrimas airanas, šalta agurkų sriuba – cacik ir kiti patiekalai. Taip pat čia platus avių pieno sūrių pasirinkimas. Gamybos procese ir kasdieniniame racione vartojami įvairūs prieskoniai, žolelės ir daržovės, ypač ankštiniai (žirniai, avižirniai,iš jų gaminamas humusas ir kt.). Daržovės dažniausiai troškinamos savose sultyse, pagardinant šviežiomis citrinos sultimis ir prieskoniais. Atskira daržovių patiekalų rūšis – dolma – įdarytos daržovės. Šalyje nemažai mėsos (aviena, veršiena) ir žuvies patiekalų, taip pat tradiciniai islamo virtuvės patiekalai – kebabai, kofta. Turkija garsėja turkiškais saldumynais – chalva, lokma, basbusa ir kt., kurių daugelio pagrindinė sudedamoji dalis – medus, riešutai, sezamas, cukraus sirupas.

Taip pat gaminami įvairiausi konditerijos gaminiai, kepami sausainiai, pyragaičiai. Populiariausi gėrimai juodoji arbata, turkiška kava, nors Turkija musulmoniška valstybė, o musulmonams draudžiama vartoti alkoholiį, nuo senų laikų šalyje gaminami alkoholiniai gėrimai – vynas, rakija. Turkiška virtuvė nėra vienalytė, skirtinguose regionuose rasite skirtingus valgius, mat ne visur šalyje auginamos vienodos kultūros.

Kaip keliauti

Turkija – milžiniška valstybė, keliauti čia daugybė būdų – autobusu, traukiniu, lėktuvu, automobiliu, laivu ir kt. Autobusu keliauti galėsite tiek miestuose, tiek ir tarp miestų, jų tinklas plačiai išvystytas, o autobusai patogūs ir pritaikyti keliavimui. Kelionės traukiniais – pigiausios, tačiau užima daugiausiai laiko, taip pat ne į visas vietas rasite tiesioginį traukinį. Keliauti automobiliu bene vienas patogiausių būdų, mat galite pamatyti šalį nepriklausomai nuo kitų turistų ar keleivių, sustoti ir atrasti paprastus šalies kaimus. Didžiuosiuose miestuose eismas pakankamai judrus ir chaotiškas, todėl vairuokite atsargiai. Lankant didžiuosius miestus ir kurortus galite keliauti vietiniais skrydžiais už prieinamą kainą. Keliavimo būdas visada priklauso nuo vietos, kurią pasirinkote pamatyti. Keliaujant kalnuose būtinai turėkite šiltų rūbų, patogius batus ir priemones. Keliaujant miestuose galite naudotis viešuoju transportu, dviračiu, motoroleriu ar tiesiog vaikščioti pėsčiomis. Kurortuose nepamirškite pasiimti priemonių nuo saulės.

Ką pirkti

Šalies valiuta – turkijos lira (TRY). Turkijoje milijonai dalykų kuriuos galite įsigyti, sunku net visus išvardinti. Šalis garsėja ilgomis ir senomis amatų bei rankdarbių tradicijomis. Esant Turkijoje turite įsigyti šilko gaminių – šalių, suknelių ir kt. Šalis garsėja turkiškais kilimais, todėl daugelyje vietų rasite kilimų parduotuves – tai rankų darbo kilimai, su tradiciniais raštais ir simboliais. Prieš ką nors pirkdami šalyje būtinai derėkitės, turkai labai vikrūs ir sukti pardavėjai, todėl pamatę, jog esate turistas gali užkelti kainą.

Taip pat siūlome įsigyti maisto produktų – medaus, turkiškų saldumynų ir turkiškos kavos. Mėgstantiems natūralias kosmetikos priemones patiks muilas su alyvuogiu aliejumi, lauro lapais, šampūnai su alyvuogiu aliejumi ir kt.

Odos gaminių – Turkija yra didžiausia odos ir odos dirbinių gamintoja pasaulyje, todėl čia tikrai rasite ką įsigyti – nuo rankinių ir aksesuarų, iki odinių švarkų ir batų.

Kaip kalbėtis

Tiurkų kalbų grupės kalba. Turkijos, šiaurės Kipro, gimtoji turkų kalba, taip pat vartojama Bulgarijoje, Graikijoje, Kosove, Makedonijoje, Rumunijoje bei milijonų turkų imigrantų Vokietijoje, Austrijoje ir kitose EU valstybėse. Anglų kalba ima populiarėti, ypač tarp jaunų žmonių ir didžiuosiuose miestuose. Kaip ten bebūtų, šalyje pakankamai sunku susikalbėti kitokia nei turkų kalba, tuomet tenka pasitelkti rankų ir žodyno pagalbą. Žinoma, pagrindiniuose turistiniuose kurortuose bei centruose žmonės pramokę anglų kalbą, todėl neturėtų būti sunku bendrauti.

Gerbkite

98% Turkijos gyventojų – musulmonai, todėl islamas vaidina svarbų vaidmenį kasdieniniame gyvenime: visur, kur bekeliautumėte išgirsite azano kvietimą maldai, išvysite musulmonų maldos namus, stebėsite kitokią europiečio akiai kultūrą. Kita vertus, islamas šalyje nėra radikalus, todėl žmonės pakankamai atviri ir atsipalaidavę, imlūs naujovėms, pasaulietiški. Prieš eidami į mečetę turite atitinkamai apsirengti, nedemonstruokite per daug nuogo kūno, uždenkite pečius ir kelius, moterims gali tekti užsidengti plaukus. Jeigu esate pakviesti į turkų namus, būtinai nusineškite dovanų. Turkijoje labai gerbiami vyresnio amžiaus žmonės, o sveikinantis su vyresniu ar svarbiu asmeniu įprasta šiek tiek pasilenkti į priekį. Venkite temų apie Turkijos politiką ir religiją. Vietiniai žmonės geranoriški ir paslaugūs, todėl nebijokite klausti ar paprašyti pagalbos.

Būkite saugūs

Turkija yra pakankamai saugi šalis, kaip ten bebūtų, pastaruoju metu daugiausia neramumų kyla dėl prieš valdžią ir politinę situacija Turkijoje nukreiptų kylančių streikų, visuomeninių judėjimų. Didžiuosiuose šalies miestuose, ypač Stambule nemažai vagysčių atvejų, todėl keliaujant šalyje prižiūrėkite savo daiktus, saugokite dokumentus, pinigus, techniką, neišsiskirkite iš minios, nesinešiokite piniginės užpakalinėje kelnių kišenėje. Stenkitės nevaikščioti atokiomis gatvėmis tamsiuoju paros metu, nedemonstruokite telefonų, kitos technikos. Esant šalyje patartina negerti vandens iš čiaupo, kilus sveikatos problemoms kreiptis trumpuoju numeriu 112.