fbpx Tunisas. Ką reikia žinoti keliaujant į Tunisą.

Praktinė informacija

Gero apetito

Pagrindinės žemės ūkio kryptys Tunise – avininkystė, paukštininkystė, javų (kviečių, miežių, sorgų, avižų, kukurūzų), alyvuogių, pomidorų, cukrinių runkelių, bulvių, pipirų, artišokų, vynuogių, datulių auginimas. Svarbiausia maisto pramonės produkcija – alyvuogių aliejaus ir vyno gamyba. Tunisas – palmių, alyvmedžių plantacijų ir vynuogynų šalis. Čia veši figos, obuoliai, abrikosai, migdolai, apelsinai ir granatai. Tunisas arabiškas kraštas, tačiau virtuvė artimesnė rafinuotai prancūzų virtuvei. Nacionaliniai Tuniso patiekalai – šaltas daržovių užkandis (caponata), žuvų sriuba su aštriais prieskoniais (margat el hout), tunisietiški sklindžiai (debla). Vietinėje virtuvėje susipina geriausios Viduržemio jūros regiono, o salose arabiškos, berberų ir žydų tradicijos. Tradicinis tunisiečių valgis – kuskusas, gaminamas iš bet kokios rūšies mėsos (avienos, vištienos), daržovių (bulvių, morkų, artišokų, svogūnų), kruopų, žuvies, alyvuogių aliejaus, prieskonių. Ypatingas valgis – brikas, kuris šiek tiek panašus įlietuviškąjį lietinį, o įdarytas jis špinatais, kiaušiniais, bulvėmis ir kt. Tunise taip pat valgoma šviežia žuvis ir jūros gėrybės, žuvis dažniausiai kepama ant grotelių, laistant citrinų sultimis ir alyvuogių aliejumi. Populiarios įvairiausios trintos, žuvies ir daržovių sriubos. Daugelyje patiekalų naudojamas aštrusis padažas (harrisa). Geriama tradicinė žalioji arbata su kedro riešutais, mėtomis ir migdolais, taip pat palmių vynas, limonadas, vietinis alus, kava su kardamonu.

Kaip keliauti

Keliauti Tunise daugybė įvairių būdų – traukiniu, lėktuvu, autobusu, automobiliu, taksi, viskas priklauso nuo Jūsų pomėgių ir pasirinkimo. Šalyje veikia lėktuvas, kuriuo galite psiekti didesnius kurortus, apie skryždius turėtumėte pasidomėti SevenAirkompanijos internetiniame puslapyje. Jeigu pasirinkote keliauti nuosavu ar išsinuomotu automobiliu, būkite atsargūs, mat kaip ir kitose besivystančiose valstybėse eismas keliuose chaotiškas, agresyvus, todėl nusiteikite netikėtiems manevrams, kelių taisyklių nesilaikymui, signalizavimui, įvairiausioms transporto priemonėms kelyje ir pan. Tuniso traukiniai patogūs ir modernūs, skirstomi į tris klases, priklausomai kurią klasę pasirinksite kaina gali kisti. Taip pat didelius atstumus galite įveikti autobusu, kurie jungia šalies sostinę ir didžiuosius miestus bei kurortus. Miestuose galite keliauti taksi, vietiniu transportu ar tiesiog pėstute.

Ką pirkti

Oficiali Tuniso valiuta – Tuniso dinaras (DNR), kurį sudaro 1000 milimų. Valiutą galėsite išsikeisti pagal fiksuotą Tuniso centrinio banko nustatytą kursą. Bankomatai įrengti daugelyje didžiųjų miestų ir kurortinių centrų, kreditinės kortelės ir kelionių čekiai priimami daugelyje Tuniso parduotuvių, restoranų ir aukštesnės kategorijos viešbučių. Kainos kurortuose ir turistiniuose centruose yra perpus didesnės, nei vietinnių lankomose kavinėse. Tunise įsigyti galėsite begalę dalykų, priklauso nuo pomėgių, poreikių ir pageidavimų.

Tuniso turgavietėse rasite neišpasakytų grožybių – rankų darbo dirbinių, pintų daiktų, aukso ir sidabro juvelyrikos, odos dirbinių, tokių kaip rankinės ir pan. Taip pat Tunise verta įsigyti kilimų, kurie Tunise garsėja kaip išskirtinės kokybės, turintys senas gamybos tradicijas ir technologiją, perduodamą iš kartos į kartą.

Tuniso keramikos – šalies pasididžiavimas, daugybė įstabaus grožio margintų indų, kuriais negalėsite atsigrožėti. Žymiausios keramikos vietos šalyje – Džerba ir Nabeulis. Gaminant gaminius čia laikomasi senųjų tradicijų ir ritualų, todėl labai įdomu ne tik nusipirkti keramikos, tačiau ir stebėti jos gamybos procesą.

Tuniso stalo įrankiai – čia galite įsigyti aukštos kokybės vario gaminių, stalo įrankių, servizų, lėkščių ir kt. Taip pat nepraleiskite progos įsigyti vietinių maisto produktų, o ypač prieskonių – kumino, gvazdikėlių, šafrano, pipirų ir daugybės kitų prieskonių.

Kaip kalbėtis

Oficiali šalies kalba – arabų kalba, tačiau kasdieniniame gyvenime plačiai paplitusios prancūzų ir berberų kalbos. Susikalbėti taip pat galėsite vokiečių ir anglų kalbomis. Arabų kalba Tunise kalbama su vietiniu dialektu, panašiu į šalia esančio Maroko ir Alžyro. Turistinėse vietose neturėtumėte turėti problemų bendraujant, mat vietiniai jau pramokę anglų kalbą. Kaip ten bebūtų, neturistinėse vietovėse gali praversti prancūzų kalbos žinios. Žmonės geranoriški, atviri ir bendraujantys, todėl nesunkiai gausite atsakyma, net ir nemokėdami vietinės kalbos.

Gerbkite

Šalies religija – islamas, o musulmonai (sunitai) sudaro 98% gyventojų. Tai viena liberaliausių islamo šalių, nes aktyviai praktikuojančių tunisiečių yra ~ 30%. Kaip ten bebūtų, šalis gyvena pagal islamo religijos dėsnius ir ritmą, todėl čia išvysite ir pajusite musulmonišką kultūrą bei papročius. Atkreipkite dėmesį, jog lankantis mečetėse reikia pridengti pečius ir kelius, moterys turėtų ant plaukų užsimesti skarą. Apskritai, šalyje nereikėtų demonstruoti per daug nuogo kūno, gerbkite vietinius žmones ir vietinius tikėjimus. Ramadano metu daugelis vietų uždarytos, gyvenimas kur kas ramesnis ir uždaresnis.

Būkite saugūs

Po neseniai Tunise vykusios revoliucijos, šalyje vis dar kartas nuo karto pasitaiko neramumų, todėl prieš keliaudami į Tunisą, galite paskaityti šiek tiek apie šalies politinę situaciją. Atsargiai elkitės viešojo transporto priemonėse, šalies gatvėse. Taip pat moterys keliautojos gali sulaukti perdėto dėmesio, šūksnių, bet tuom turėtų viskas ir pasibaigti. Kaip visada prižiūrėkite asmeninius daiktus, pinigus, dokumentus, techniką, nesinešiokite piniginės užpakalinėje kelnių kišenėje, stenkitės susigaudyti vietiniuose piniguose, saugokitės sukčių, pirkdami prekes visada derėkitės. Taip pat negerkite vandens iš čiaupo, gerkite daug vandens, turėkite priemonių nuo saulės.