fbpx Tailandas. Svarbi informacija keliaujant į Tailandą.

Praktinė informacija

Gero apetito

Aštraus, saldaus, rūgštaus ir kartaus skonių derinių gaivus ir lengvas patiekalų asortimentas. Šalies virtuvėje nėra griežtų taisyklių kaip tiksliai turi būti gaminamas patiekalas. Virėjas gali improvizuoti keisdamas komponentus ir prieskonius. Laikantis skonių harmonijos, Tailando virtuvėje gaminamas ne vienas europiečio skoniui neįprastas patiekalas: kiauliena, ruošta su medumi, pupelės su cukrumi, saldūs vaisiai įdaryti aštriu mėsos įdaru. Žinovų teigimų, Tailando virtuvė – viena geriausių pasaulyje: pagal aromato ir keisto skonio derinį ji neturi lygių. Pagal patiekalų kokybę ir logiką šalies virtuvė panaši į kinų, pagal aštrumą į meksikiečių, nors didžiausią įtaką padarė indų virtuvės tradicijos. Kadangi pagrindinė religija šalyje budizmas, nėra jokių suvaržymų baudoti maisto produktus.

Nacionalinis kulinarijos pasididžiavimas – visų rūšių mėsa, žuvis, daržovės ir vaisiai, prieskoniai ir prieskoninės žolelės. Svarbiausi virtuvės komponentai – ryžiai, aštrusis padažas ir kokosų pienas. Karčiosios pipirų ankštys – pagrindinis nacionalinės virtuvės bruožas. Tai pat vartojama aitrioji paprika. Čia šviežia žuvis ir jūros gėrybės valgomos kur kas dažniau nei mėsa. Iš mėsos patiekalų, vienas populiariausių sati –vištienos gabaliukai užmauti ant medinės lazdelės ir kepti ant grilio. Pagrindiniai tailandietiški patiekalai – įvairūs smulkiai pjaustyti, greitai paruošiami žuvies, mėsos ar jūros gėrybių (pvz. krabų, omarų, langustų, krevečių) troškiniai kokosų piene ar padažuose, kurie gali iš esmės pakeisti patiekalo skonį. Iš ryžių gaminami pagrindiniai patiekalai, desertai, sriubos, jie patiekiami kaip garnyras. Populiariausi prieskoniai – švieži citrinmedžio lapai ir stiebai, suteikiantys patiekalui labai aitrų skonį, kalendros, mėtos, bazilikai, panašios į imbierą alpinijos, česnakai, aitriosios paprikos.

Kaip keliauti

Šalyje keliauti galite vietiniais skrydžiais, autobusu, automobiliu, traukiniu. Mieste judėti galite autobusu, taksi, tradicinėmis transporto priemonėmis, tramvajumi. Tailandas didelė valstybė, todėl čia išvystytas oro linijų susisiekimas (pvz.AirAsia,Bankok Airways, Thai Airwaysir kt.), tokiu būdu greičiausiai pasieksite norimus pamatyti objektus. Taip pat galite keliauti traukiniu, dažniausiai jame yra kelios klasės, todėl bilieto kaina priklauso nuo to, kokią klasę pasirinksite. Autobusų tinklas išvystytas visoje šalyje. Norinčius keliauti automobiliu ar motoroleriu, turime įspėti, jog eismas šalyje pakankamai chaotiškas, čia pasitaiko girtų, miegančių už vairo ar taisyklių nesilaikančių vairuotojų, todėl jeigu nusprendėte keliauti individualia transporto priemone, būkite atidūs. Kelių taisyklės čia skiriasi nuo įprastų Europoje, todėl būkite pasirengę Azijos gatvės ritmui.

Ką pirkti

Tailando valiuta yra Batas (THB). Tailandas nebėra tokia pigi valstybė, kokia buvo prieš kelias dešimtis metų, šalies sostinė Bankokas yra vienas brangiausių pietryčių Azijos miestų, antras po Singapūro. Kaip ten bebūtų taupantys keliautojai ras galimybę apsistoti bei pavalgyti pakankamai pigiai, viskas priklauso kaip ir kur ieškote. Tailandas yra mėgstančių apsipirkti rojus, mat čia galima rasti visko. Tailande galite įsigyti rūbų, taip pat prabangios tekstilės – šilko ir jo gaminių, įvairiausių tradicinių rankdarbių, bambukinių suvenyrų ir drožinių iš medžio, budistinių suvenyrų, elektronikos prekių. Taip pat siūlome įsigyti vietinių maisto produktų, prieskonių ir žolelių, čili. Tailandas garsėja perlais ir jų gaminiais. Svarbu prisiminti, jog perkant prekes būtina derėtis.

Kaip kalbėtis

Oficiali šalies kalba Tajų kalba. Tailando tautinė ir valstybinė kalba, kuria kalba tajų tautybės žmonės. Kalba priklauso tajų-kadajų kalbų šeimai ir yra gimininga kitoms Pietryčių Azijos kalboms. Manoma, kad tajų kalba kilo iš pietų Kinijos. Valstybinė Tailando kalba pagrįsta centrinio Tailando dialektu, kuriuo kalba apie 65 mljn., žmonių. Tajų kalba turi daug dialektų ir artimų kalbų: isano kalba, njavų kalba, galungu kalba, Tai Liu, Šiaurės Tailando dialektas, Pietų Tailando dialektas, Phu Thai ir kt. Tajų kalba turi savo rašto sistemą, kuri kilo iš Indijos. Tai labai skirtinga sistema lyginant su abėcėle ir keliaujant išvysite šiuos hieroglifus. Kadangi Tailandas labai turistinė valstybė, be vargo turėtumėte susikalbėti anglų kalba, ypač turistiniuose miestuose ir objektuose.

Gerbkite

Tailandiečiai gerbia karališkąją šeimą ir jos kritika negalima jokiais būdais, negalima reikšti nepagarbos religinėms tradicijoms, Budos atvaizdui. Taip pat negalima liesti vienuolių, fotografuoti juos galima tik jiems leidus, svetimo žmogaus prisilietimas – didelis įžeidimas. Lankantis šventykloje ar karališkajame dvare būtina padori apranga (pečiai, kojos turi būti uždengti). Rekomenduojama derėtis perkant bet kurią prekę, bet kurioje vietoje, net dideliuose prekybos centruose nuo fiksuotos kainos galima gauti nuolaidą. Už Bankoko gatvių šiukšlinimą gręsia 2000 batų. Iš Tailando draudžiama išsivežti Budos atvaizdus (išskyrus mažas statulėles), antikvarinius daiktus, juvelyrinių dirbinių išsivežimui būtina turėti sertifikatą, gautą perkant prekę parduotuvėje.

Būkite saugūs

Šalyje reikėtų pasisaugoti daugybės dalykų. Jei nusprendėte vairuoti motorolerį, vairuokite atydžiai ir būtinai dėvėkite šalmą, ne vienas turistas dėl to labai nukentėjo, ar netgi neteko gyvybės. Tailande, ypač Bankoke pasisaugokite kišenvagių, sukčių, visada atydžiai rinkitės vietą, kurioje perkate bilietus, keičiate valiutą. Nebendraukite per daug su gatvėje sutiktais vietiniais, nesileiskite į jų pinkles. Tailandas labai komercializuota šalis, todėl viskas čia remiasi į pardavėjo – turisto santykius, neturtingi vietiniai dažniausiai mano, jog Jūs labai turtingi, todėl gali paprašyti Jūsų pinigų. Pinigus, dokumentus, asmeninius daiktus geriau palikite viešbučio seife, nesinešiokite piniginės užpakalinėje kelnių kišenėje, nevartokite narkotinių medžiagų, nepraraskite blaivaus proto naktiniuose klubuose. Keliaudami atydžiai rinkitės maistą ir gėtimus, negerkite vandens iš čiaupo.