fbpx Slovakija. Naudinga informacija keliaujant į Slovakiją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Tradiciniai slovakų mitybos ir gėrimo įpročiai labai įtakoti austrų, vokiečių bei vengrų virtuvių. Maisto gamybos ypatumai labai skiriasi skirtinguose regionuose, tačiau virtuvės pagrindą sudaro sūdyti ir saldieji patiekalai, taip pat miltiniai patiekalai. Tradiciniai patiekalai – bulvių kukuliai su avių sūriu, šaltos žuvies, majonezo ir daržovių salotos, balandėliai su grietinėlės padažu, saldžiai rūgšti kopūstienė su dešra. Verdamos įvairios sriubos, mėgstami troškiniai, įvairios daržovės, rūkyta mėsa. Populiariausias ingredientas – grybai, įvairios daržovės. Slovakija garsėja įvairių receptūrų ir formų sūriais, kurie gaminami iš karvės pieno. Yra daug duonos rūšių, kuri dažniausiai valgoma pusryčių metu. Geriamas sausas ir pusiau desertinis vynas, likeris, alus, taip pat mineralinis vanduo. Tradiciniai gėrimai – slyvų brendis (slivovica), stiprus džinas (borovička).

Kaip keliauti

Šalyje galite keliauti autobusu, automobiliu, traukiniu, dviračiu ar pėsčiomis, priklauso tik nuo Jūsų pasirinkimo. Keliai šalyje pakankamai geri, tik kalnų keliai gali būti ekstremalūs ir siauri. Šalyje išvystytas traukinių ir autobusų tinklas, tačiau kelionės autobusu užtrunka daugiau laiko nei traukiniu. Keliauti traukiniu yra vienas geriausių, greičiausių ir patogiausių būdų, norint keliauti po visą šalį. Keliaudami privačiu ar išsinuomotu automobiliu būsite kur kas laisvesni, nepriklausomi nuo kelionės grafiko. Kita vertus pasisaugokite vietinių vairavimo įpatumų, atkreipkite dėmesį, jog eismas kalnuose daug sudėtingesnis nei lygumose, jokiu būdų nevairuokite išgėrę. Miestus ir kaimus galite pažinti vaikščiodami pėstute.

Kaip kalbėtis

Oficiali Slovakijoje vartojama kalba – slovakų kalba. Tai kalba priklausanti indoeuropiečių kalbų šeimai, vakarų slavų kalbų šakai. Slovakų kalba yra artima čekų kalbai. Patys slovakai labai didžiuojasi savo kalba ir stengiasi, jog ji neišnyktų iš vietinių liaudies dainų. Jauni žmonės be abejonės geba bendrauti anglų kalba, taip pat galima mėginti susikalbėti vokiečių kalba. Senesnės kartos žmonės galbūt gebės bendrauti rusų kalba.

Labas – Ahoj

Labas rytas – Dobre rano

Aš suprantu – Rozumiem

Aš nesuprantu – Nerozumiem

Prašau – Prosim

Atsiprašau – Pardon!

Ką pirkti

Slovakijos valiuta – euras (EUR). Šalyje, ypač sostinėje Bratislavoje, daugybė prekybos centrų, kuriuose rasite platų prekių pasirinkimą. Ieškantiems įdomesnių suvenyrų patiks liaudies meno dirbiniai, kuriuos rasitie tiek mažuose kaimuose, tiek didesniuose miestuose. Tipiniai suvenyrai – lėlės dėvinčios tradicinį kostiumą, piemens fleita bei kirvis, keramika. Nepamirškite tradicinių maisto produktų – vietinio vyno, sūrio (brindza), kitų alkoholinių gėrimų (slivovica, borovička) bei saldumynų (imbierinių pastilių).

Būkite saugūs

Slovakija apibūdinama kaip pakankamai saugi valstybė, kaip ten bebūtų prižiūrėkite asmeninius daiktus, dokumentus bei techniką. Esant turistinėse vietose, spūstyse bei viešajame transporte labiau atkreipkite dėmesį į daiktų saugumą. Dauguma nelaimių bei atsitikimų Slovakijoje nutinka padauginus alkoholio, ne paslaptis, jog šioje šalyje mėgstama išgerti. Esant gamtoje laikykitės vietinio gido nurodymų ar ženklų: Slovakija yra viena iš nedaugelio Europos valstybių išsaugojusi meškas bei vilkus.

Gerbkite

Slovakai yra draugiški ir taikūs žmonės, kartas gali būti kiek temperamentingi, tačiau visada paslaugūs bei geranoriški. Prisiminkite, jog Slovakija jau seniai nebe Čekoslovakija (nuo 1993 m.). Venkite pokalbių apie „sovietinį“ periodą, čigonus, nemaišykite Slovakijos su Slovėnija. Esant Slovakijos gamtoje ir kalnuose nešiukšlinkite, nekurkite laužų ten kur negalima, gerbkite aplinką bei aplinkinius. Mažesnių miestelių ir kaimų gyventojai gali būti labai svetingi ir geranoriški, netgi pakviesti į savo namus bei pavaišinti namų gamybos alkoholiu bei patiekalais.