fbpx Portugalija. Portugalijos kultūra, informacija apie šalį.

Praktinė informacija

Gero apetito

Šviežiai iškepta duona, alyvuogės, raudonas vynas, ant grotelių kepta žuvis, jūros gėrybių troškinys, rūkytas kumpis ir kita mėsa, sūris ir dar daugelis kitų gardumynų – tiesiog neįmanoma atsispirti. Pažinkite Portugalijos virtuvę keliaudami šalies pajūriu ir aplankydami vietinius kamus, kuriuose auga vietiniai produktai iš kurių gaminamas maistas. Portugalai gali pasididžiuoti menu gaminti maistą paprastai, tačiau gardžiai. Portugalija garsėja šalyje gaminamu vynu, tačiau ne veltui, mat garsusis Douro slėnis žinomas kaip seniausias vyno regionas visoje žemėje. Išmėginti Portugalijos virtuvės šedevrų galite visoje Portugalijoje, aplankyto Porto ir Lisabonos maisto produktų turgavietes, piknikauti skanaujant jūros gėrybes vandenyno pakrantėje, paragauti konditerijos gaminių istorines gamybos tradicijas vis dar tęsiančioje Belem vietovėje. Portugalijos virtuvė – tai viduržemio jūros virtuvė, kurioje dominuoja jūros gėrybės, sūris, žalumynai, platus prieskonių pasirinkimas, senos vyno tradicijos. Kadangi portugalija nuo seno buvo jūrinė valstybė, jos virtuvė pasižymi jūros gėrybių ir žuvies gausa. Žuvis gali būti skrudinama, kepama, džiovinama, verdama ir rūkoma. Dažniausiai valgoma menkė (bacalhau), kuri tradiciškai sūdoma ir džiovinama. Taip pat mėgstamos grilyje kepamos sardinės, konservuotas tunas su bulvėmis ir pupelėmis, kitos jūros gėrybės – kalmarai, aštuonkojai, krevetės, sepijos, moliuskai, langustai, rajos ir kt. Mėsa ir paukštiena nuo seno buvo tik aukštuomenės meniu kasdienio raciono dalis. Dažnas valgis iš mėsos – cozido – tai įvairių mėsų troškinys su daržovėmis. Virtuvėje vartojama ir valgoma daug daržovių ir vaisių, taip pat sūrio. Tradicinis portugalų gėrimas yra vynas. Ypač vertinami Porto (portveinas), Madeiros vynai. Taip pat populiarūs likeriai.

Kaip keliauti

Keliauti šalyje galite automobiliu, traukiniu, autobusu. Keliauti traukiniu Portugalijoje yra net šiek tiek greičiau nei autobusu. Geležinkelio linijos jungia didžiuosius ir pagrindinius šalies miestus, traukiniai patogūs, todėl reikalui esant galite čia ir nusnūsti. Autobusai taip pat kursuoja tarp didžiųjų miestų, jeigu norite pasinaudoti viešuoju transportu Lisabonoje ir Porto veikia metro, taip pat šiuos miestus galite pamatyti ir vaikščiojant pėsčiomis, mat netikėtai galite atrasti užslėptų kampelių, kurių paprastai nepamatytumėte pralekiant autobusu. Jeigu trokštate laisvės ir galimybės užsukti į kiekvieną mažesnį lankytiną objektą, galite išsinuomoti automobilį ar atvykti su savo – keliai Portugalijoje pakankamai geri ir saugūs.

Kaip kalbėtis

Romanų kalbų grupei priklausanti kalba, nepaisant to, jog kilo iš nedidelės šalies Portugalijos, tačiau dėl jos intensyvios kolonijalistinės politikos plačiai paplito po pasaulį. Ji dar vartojama Brazilijoje, Angoloje, Mozambike, Rytų Timore, Bisau Gvinėjoje, Makao, Goa ir kt. Pačioje šalyje kalbama Portugalų kalba ir ji yra oficiali šalies kalba. Turistiniuose centruose ir miestuose be vargo turėtumėte susikalbėti angliškai, taip pat angliškai susikalbėti turėtumėte su jaunesniais šalies gyventojais. Vyresnio amžiaus žmonės retokai moka anglų kalbą, bet kaip visada čia padės rankų pagalba. Prieš kelionę galite pasiruošti ir išmokti kelias frazes portugališkai.

Labas/ Laba diena – Bom dia!

Viso gero – Adeus

Iki pasimatymo – Ate mais

Atsiprašau – Disculpe-me

Eime! –Vamos!

Kaip tau sekasi? – Como vai?

Koks tavo vardas? – Qual e o seu nome?

Mano vardas yra – Me chamo …

Ką pirkti

Portugalijoje daugybė vietų, kuriose galite įsigyti nepakartojamų gaminių ir rankdarbių, tiek tradiciniuose kaimuose, tiek pagrindiniuose miestuose rasite ką įsigyti. Visų pirma Jums patariame paragauti ir nusipirkti nepakartojamų maisto produktų – „geltonuoju auksu“ vadinamojo alyvuogių aliejaus, praturtinto vitaminais ir mineralais, užauginto vietiniouse laukuose. Taip pat kosmetikos ir gaminių su alyvuogių aliejumi. Taip pat įsigykite vietinio vyno (portveino), sūrių ir kitų gardumynų.

Lisabona garsėja odos gaminiais, todėl jei nesate vegetaras ir vertinate odos produkciją, čia įsigyti galite odinių batų, rankinių, švarkų, piniginių ir kitų aksesuarų, mieste taip pat rasite kitų įdomių suvenyrų, mat čia platus praduotuvių ir prekių pasirinkimas.

Portugalija taip pat garsėja ir juvelyrikos gaminiais, kurie išsiskiria subtilumu ir senovės dvasia. Portugalijoje galite įsigyti lyg iš praeito šimtmečio atrodančių žiedų, apyrankių, segių, kolje ir kitų dirbinių. Jų rasite blusų turguose, šalia gatvių esančiuose parduotuvėlėse.

Būkite saugūs

Portugalija yra saugi šalis, o vietiniai gyventojai geranoriški ir paslaugūs šalies lankytojams, visada besišypsantys ir atsipalaidavę. Portugalija neturi didelių politinių, vidinių ar su terorizmu susijusių konfliktų, taip pat čia pakankamai retai pasitaiko žiaurūs nusikaltimai. Kaip ten bebūtų turistiniuose centruose ir miestuose (Lisabona, Porto) turėtumėte pasisaugoti – prižiūrėti savo daiktus, dokumentus, pinigus ir techniką. Turistinėse spūstyse, viešajame transporte ir kituose masiniuose susibūrimuose saugokitės kišenvagių.

Gerbkite

Vietiniai gyventojai yra labai paslaugūs ir pasiruošę padėti, todėl nedvejokite paparašyti pagalbos jei pasiklydote ir negalite rasti kelio. Jaunoji karta dažniausiai atsakys anglų kalba, kai tuo tarpu vyresnio žmonės įvertins Jūsų pastangas bendrauti portugališkai. Portugalai yra pakankamai religingi žmonės, todėl lankant bažnyčias ir kitas religines vietas reikėtų vilkėti tinkamais rūbais ir drabužiais. Nesistebėkite, jei išvysite praeinančias merginas susikabinusias rankomis, tai draugystės ir šiltų santykių ženklas. Rūkyti viešose uždarose vietose neleistina. Iš esmės šalyje gyvena taikūs gyventojai, neturintys aršių temų ir nuomonių, todėl geranoriškai nusiteikus galima analizuoti daugelį klausimų.