fbpx Nyderlandai. Praktinė informacija keliaujant į Olandiją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Nacionaliniai šalies patiekalai – žirnių sriuba, ungurių sriuba, žuvų kukuliai su vėžių padažu, dideli valstietiški blyneliai su obuolių sirupu, maži mėsos kukulaičiai. Nyderlandų virtuvėje galima atrasti ir egzotiškų rytų virtuvės patiekalų atkeliavusių iš buvusių kolonijų, ypač iš Indonezijos. Vienas tokių patiekalų, vadinamasis „ryžių stalas“ (ryžiai su daržovėmis, vištiena, sojos gaminais ir kt.). Šalies virtuvė pakankamai sunki ir riebi, vartojama daug pieno produktų – sviestas, sūris, grietinė. Valgoma nemažai žuvies ir jūros gėrybių – karališkosios austrės, šviežios švelnaus skonio silkės, sugaunamos jūroje ir paruoštos su šviežiomis pupelėmis, midijos. Mėgstama jautienos filė, rytietiški ryžių patiekalai, kraujinė, kepeninė dešra, omletai, troškiniai, paukštiena, maži mėsos kukulaičiai. Desertai – anynžių ar medaus skonio sūriai, putėsių saldainiai, vanilinis pudingas, vaisiai ir marcipaninins pyrago gabalėlis. Iš gėrimų, šalyje populiarus alus, olandiškas džinas, kadagių degtinė, likeriai.

Kaip keliauti

Šalis nedidelė, todėl keliauti joje galite autobusu, automobiliu, traukiniu, dviračiu, viešuoju transportu, taksi. Šalyje ir didžiuosiuose miestuose išvystytas metro, autobusų ir kitas viešasis transportas, taip pat miestuose labai rekomenduojame keliauti dviračiu. Tarp miestų ir norint pamatyti visus Nyderlandus galite keliauti traukiniu ir autobusu, jie pritaikyti kelionėms. Jeigu siekiate išvysti mažus kaimus ir atokius šalies kampleius siūlome Jums rinktis individualią transporto priemonę. Prisiminkite, jog ši valstybė yra pakankamai brangi, todėl tiek viešasis transportas, tiek degalų kainos, tiek ir kelių mokesčiai bus kiek aukštesni nei namuose.

Ką pirkti

Nyderlandų valiuta – euras (EUR), tai aukšto pragyvenimo lygio šalis, todėl ir kainos atitinkamai aukštos. Olandijoje galite įsigyti daugybę dalykų, priklauso ką mėgstate ir kuom domitės. Visų pirma, galite nusipirkti vietinių maisto produktų – sūrių, džiovintos žuvies, mėsos gaminių, vietinių arbatų, medaus ir kitų gardumynų.

Nyderlandų simboliai – medinė klumpė, vėjo malūnas, todėl norintiems parvešti suvenyrą namiškiams galite rasti sumažintų šių eksponatų versijų. Taip pat daugybę kitų suvenyrų su šalies atributika ir simbolika.

Jeigu mėgstate apsipirkinėti, didžiuosiuose miestuose rasite daugybę prekybos centrų, kuriose kainos pakankamai panašios į kitų vakarų Europos šalių kainas. Pasirinkimas platus – nuo rūbų, aksesuarų, iki juvelyrikos, egzotiškų prekių, tabako, gėlių ir pan.

Kaip kalbėtis

Nyderlandų kalba yra vakarų germanų kalba, kuria kalba apie 22 milijonai žmonių, daugiausia Nyderlanduose ir Belgijoje. Flandrijoje (šiaurinė Belgijos dalis) olandų kalbos rytų, vakarų, Brabanto ir Limburgo tarmės dažnai vadinamos atskira flamandų kalba. Šalyje ši kalba yra valstybinė ir ja šneka 96 % šalies gyventojų. Taip pat šalyje egzistuoja fryzų kalba, vietiniu lygiu vartojama Fryzijoje ir Groningene, tačiau dauguma fryzų puikiai supranta ir kalba olandiškai. Visoje šalyje yra daug dialektų, tačiau švietimo įstaigose ir žiniasklaidoje vartojama standartinė olandų kalba. Šalyje nesunkiai turėtumėte susikalbėti ir anglų kalba, mat mokyklose ji mokoma nuo pirmųjų klasių, taip pat galite mėginti bendrauti vokiečių bei prancūzų kalbomis. Keletas išmoktų olandų kalbos frazių padės netikėtose situacijose.

Kaip tau sekasi ? – Hoe gaat het ? (hoo GHAT hut?)

Gerai, ačiū – Goed, dank u. (GOOT, dahnk uu)

Koks tavo vardas? – Hoe heet u? (hoo HAYT uu)

Malonu susipažinti – Aangenaam kennis te maken. (AHN-guh-NAH-muh KAN-nis-MAHK-ing)

Būkite saugūs

Nyderlandai apibūdinami kai saugi valstybė, kaip ten bebūtų, siūlome Jums labiau pasisaugoti Amsterdame ir Roterdame. Jeigu nutiko nelaimingas įvykis galite skambinti pagalbos telefonu 112. Prižiūrėkite ir saugokite pinigus, dokumentus, asmeninius daiktus, techniką, nesinešiokite piniginės užpakalinėje kelnių kišenėje. Stenkitės nepalikti dviračio neprirakinto, venkite spūsčių, nesivelkite į konfliktus. Nyderlandai multikultūrinė valstybė, todėl čia gyvena gyventojai iš viso pasaulio.

Gerbkite

Olandai apibūdinami kaip kai vieni laisviausių ir neformaliausių vakarų Europos gyventojų. Bendravimo standartai panašūs į vakarų kultūros standartus. Olandai komunikabilūs, paslaugūs ir nuoširdūs žmonės. Kalbėti apie atlyginimą ir turtą yra pakankamai nemandagu, netgi vulgaru. Nyderlandai multikultūrinė valstybė, todėl čia daug imigrantų iš Azijos ir kitų pasaulio valstybių. Rasizmas šalyje netoleruojamas. Sveikinantis įprasta pakštelti į skruostus tris kartus, tiek tarp vyrų, tiek ir tarp moterų, taip pat paspausti ranką. Nyderlandai yra viena draugiškiausių valstybių lytinėms mažumoms. Kalbėti apie religiją nėra pernelyg populiaru.