fbpx Meksika. Ką reikia žinoti keliaujant į Meksiką.

Praktinė informacija

Gero apetito

Meksikiečių patiekalai garsėja stipriais ir įvairiais aromatais, spalvingu paruošimu ir prieskonių įvairove. Meksikiečių virtuvėje stipriai jaučiamas „prieškolumbinių“ civilizacijų, ypač actekų ir majų paveldas, susimaišęs su ispanų kolonistų pristatytomis naujovėmis. Šalyje vartojami – ryžiai, jautiena, kiauliena, vištiena, vynas, česnakai, svogūnai, kukurūzai, pomidorai, vanilė, avokadai, papajos, ananasai, čili, pupos, moliūgai, citrinos, žemės riešutai ir kt. Geriausiai pasaulyje žinomi ir paplitę meksikiečių patiekalai – tai šokoladas, tako, burito, tamale, kvesadila, enčilada. Virtuvėje vartojama daugybė padažų. Meksikoje yra dideli regioniniai maisto gamybos skirtumai: šalies šiaurėje, kur plyti ganyklos, dažniausiai ruošiami mėsos patiekalai (pvz. aračeros pjausnys), Jukatano virtuvė pasižymi saldumu, ten vartojama daug avokadų, kitų vaisių, taip pat medaus. Pietryčių Meksikoje ruošiami aštrūs patiekalai, gausiai naudojama vištiena, įlankose vartojama daug žuvies ir jūros gėrybių, Oašakoje populiarios tamalės, įvairūs kukurūzų miltų gaminiai. Meksikos kaimuose galima paragauti įvairių egzotiškų produktų, kurie ruošiami iš iguanos, barškuolės, žiogų, skrusdžių kiaušinių bei kitų vabzdžių. Šalyje geriamos šviežių vaisių sultys, kakava, hibiskų arbata, karštas šokoladas, populiariausi alkoholiniai gėrimai – alus, tekila, vynas.

Kaip keliauti

Populiariausi būdai keliauti Meksikoje – lėktuvas, autobusas ar automobilis. Meksikoje išvystytas vietinių skrydžių tinklas ir kainos yra pakankamai nedidelės jeigu užsisakote iš anksto. Jeigu keliaujate autobusu, būtinai prieš perkant bilietą įsitikinkite, jog pasirinkote ekspresą, mat kitu atveju dažnai stoviniuosite mažesniuose miesteliuose ir kelionė gali labai užtrukti. Autobusai yra patogūs ir pritaikyti keliautojui. Jei nusprendėte keliauti automobiliu, patariame keliauti tik dienos metu, taip pat keliaujant netoli pasieno (JAV, Gvatemala) Jus gali sustabdyti vietinė policija, nesijaudinkite, tai tik įprasta procedūra. Geriausia Meksikoje keliauti mokamais keliais. Meksiko žmonės yra pakankamai temperamentingi, todėl nesistebėkite jei važiuojant jie naudos signalą, o mieste stengsis ištrūkti iš eismo spūsčių pažeidinėdami taisykles. Pačiuose miestuose galite keliauti pėstute, dviračiu, vietiniu viešuoju transportu, taksi.

Ką pirkti

Meksikos valiuta – Meksikos pesas (MXN), ji dalijama į 100 sentavų. Meksika – tikras rojus žmonėms mėgstantiems įdomius suvenyrus ir prekes, čia tikrai rasite kur ir ką įsigyti. Visų pirma siūlome jums įsigyti vietinių meno dirbinių – šie dirbiniai pagaminti „senojo pasaulio“ stiliumi, todėl turėsite unikalią galimybę susipažinti su tradiciniais vietiniais menais, įsigyti medžio raižinių, tekstilės, piešinių, drožinėtų kaukių, naudojamų ritualų ir šventų šokių metu.

Meksikoje taip pat galite isigyti sidabro ir sidabro gaminių. Meksikoje gyvuoja senos sidabro juvelyrikos tradicijos, todėl nepraleiskite progos įsigyti elegantiškos juvelyrikos.

Esant Meksikoje tiesiog būtina įsigyti vietinių prieskonių – cinamono, gvazdikėlių, vanilės, kumino, raudonėlio, čili, taip pat meksikietiškos arbatos, stipriųjų gėrimų (tekilos, vyno), maisto produktų.

Kaip kalbėtis

Meksikoje nėra de jure valstybinės kalbos federaliniu mastu. Šalyje egzistuoja 68 oficialios kalbos. Vietinių tautų lingvistinių teisių pagrindiniame įstatyme numatoma valstybine laikyti ispanų kalbą, vartojamą 97% Meksikos gyventojų, kuri yra lygiavertė su vietinėmis kalbomis ten, kur jos vartojamos, neatsižvelgiant į vartojančiųjų skaičių. Kartu su ispanų kalba, šioms kalboms įstatymai numato „valstybinių kalbų“ statusą. Angliškai susikalbėti turėtumėte šalies sostinėje, taip pat turistinėse vietose ir kurortuose, kita vertus, daugelis meksikiečių nekalba angliškai, todėl gali tekti pasitelkti ženklų kalbą. Per daug nesijaudinkite, išsilavinę žmonės daugiau mažiau geba bendrauti užsienio kalbomis, jei ne anglų, tai italų, prancūzų ar vokiečių kalba.

Gerbkite

Skirtingai nei kitose Lotynų Amerikos šalyje, Meksikoje nėra valstybinės religijos, kaip ten bebūtų dauguma šalies gyventojų – krikščionys, todėl čia egzistuoja krikščionybės įtakotos kultūrinės tradicijos. Kuomet įžengiate į bažnyčią, būtinai nusiimkite saulės akinius, kepures ir skrybėles. Meksikiečiai turi pakankamai laisvą laiko suvokimą, todėl nesistebėkite, jei daugelis jų į susitikimą vėluos. Bendraujant su vietiniais gyventojais apie šalies politiką, nedarykite stiprių pareiškimų, neįžeidinėkite šalies ir jos gyventojų, mat esate tik jos svečiai. Nesijaudinkite ir nesibaiminkite, jei išgirsite ne vieną komplimentą, ypač moterys, mat vietiniai gyventojai pakankamai temperamentingi ir romantiški žmonės, jie tiesiog nori išreikšti savo emocijas.

Būkite saugūs

Kelionės po Meksiką metu prižiūrėkite asmeninius daiktus, dokumentus ir techniką, geriausia jei juos paliktumėte viešbučio seife ar kitoje saugioje vietoje. Stenkitės neišsiskirti ir neatrodyti kaip turistas, nesinešiokite piniginės užpakalinėje kelnių kišenėje, ypač atidus būkite didžiuosiuose miestuose, viešajame transporte, turistiniuose centruose, saugokitės apgavysčių ir sukčiavimo, visada sekite duodamus ir gaunamus atgal pinigus. Daugelis atvykėlių kenčia nuo viduriavimo, mat pasikeitęs aštrus maistas savaip veikia neprastūsį organizmą, todėl net iš namų galite paimti vaistų nuo viduriavimo. Taip pat negerkite vandens iš čiaupo. Turėkite priemonių nuo saulės, vabzdžių įgėlimų, atsitikus nelaimei, kreipkitės į vietinius medicinos punktus, jie yra pakankamai išvystyti. Meksika – vis dar besivystanti valstybė, todėl šalyje išvysite visko – nuo gatvės skurdo iki didžiausios prabangos, būkite nusiteikę dideliems kontrastams ir priimkite Meksiką tokią, kokia ji yra.