fbpx Malta. Praktinė informacija ir patarimai.

Praktinė informacija

Gero apetito

Maltos virtuvei būdinga Viduržemio jūros virtuvė, kurios kilmė siejama su Antikos virtuve. Šiai virtuvei būdinga – jūros gėrybės, kvietinė duona, vaisiai ir daržovės, pieno produktai (sūriai). Taip pat šalies virtuvėje vyrauja nemažai turkų virtuvės bruožų. Nacionalinis maltiečių patiekalas – triušienos troškinys (Stuffat Tal-Fenek). Maltoje taip pat mėgstamos daržovių bei žuvies sriubos, populiarūs makaronų patiekalai, tešlos gaminiai, įdaryti patiekalai. Maltos virtuvėje vyrauja gausybė jūros gėrybių ir patiekalų su jais įvairovė. Aljota – žuvies sriuba su ryžiais ir pomidorais, pagardinta česnaku, paprika, mairūnu. Hobz biz-zeijt – alyvuogių aliejuje pakepinta ir prieskoniais pagardinta duona, patiekiama su pomidorais. Maltietiški saldumynai labai panašūs į arabiškus saldumynus, kurie pasižymi ypatingu saldumu. Malta didžiuojasi čiobrelių medumi. Vienas populiariausių gėrimų Maltoje – kinnie, nealkoholinis gėrimas pagamintas iš karčiųjų apelsinų. Taip pat Maltoje geriamas alus ir vynas.

Kaip keliauti

Daugybė būdų kaip keliauti Maltoje – autobusu, automobiliu, keltu, motoroleriu, taksi, laivu, pėsčiomis – priklauso kur norite vykti ir ką norite pamatyti. Šalyje išvystytas autobusų tinklas, todėl tiek mieste tiek tarp miestų nesunkiai galite keliauti autobusu. Miestuose ir tarp miestų taip pat galite keliauti paprastuoju transportu – dviračiu, motoroleriu – tai nuostabi pramoga kūnui ir sielai, o keliaujant atsivers nepakartojami salos vaizdai. Maltos gatvelės labai siauros, todėl kartais dviratis atrodo idealiausia transporto priemonė. Tarp salų galite keliauti vandens transportu, reguliariu keltu, kuris kursuoja kas 45 minutes, taip pat galite keliauti privačiu laivu ar vandens lėktuvu. Norintiems laisvės ir nepriklausomybės, siūlome keliauti automobiliu, mat taip keliaudami galėsite sustoti kur norite. Maltoje nesunkiai rastie, kur išsinuomoti automobilį.

Ką pirkti

Maltos valiuta – euras (EUR), todėl kainos čia pakankamai aukštos. Maltoje daugybė dalykų, kuriuos verta įsigyti, pradedant nuo ypatingų maisto produktų ir prieskonių, žolelių ir arbatų, taip pat nepraleiskite progos įsigyti garsiojo Maltos čiobrelių medaus.

Maltoje galite įsigyti aukštos klasės keramikos ir jos dirbinių – lėkščių, indų, suvenyrų, interjero dekoro gaminių. Taip pat Malta garsėja stiklo gaminiais,  jeigu norite pamatyti visą gamybos procesą, siūlome Jums keliauti į TaQualikaimą Maltos saloje arba į TaDbiegikaimą Gozo saloje.

Salose taip pat siūlome įsigyti sidabro ir aukso gaminių, kurie turi senas gamybos tradicijas ir išskirtines formas. Mėgstantiems nėrinius ir tekstilę tikrai bus ką įsigyti, šalyje dominuoja tradicinės tekstilės, šilko dirbiniai, nėriniai ir įvairiausios jų formos – užuolaidos, patalynės, staltiesės ir kt.

Kaip kalbėtis

Maltiečių kalba yra kilusi iš arabų kalbos dialekto, kuriuo buvo kalbama pietų Italijoje. Maždaug pusė žodžių yra pasiskolinti iš italų ar siciliečių kalbų, taip pat šiek tiek iš anglų kalbos. Maltiečių abėcėlė yra suformuota lotynų abėcėlės pagrindu. Kalba turi daug dialektų, kurie yra pakankamai dideli, todėl gyventojai iš skirtingų salų kartais gali ir nesuprasti vienas kito. Oficialios kalbos Maltoje yra dvi – maltiečių kalba bei anglų kalba. Taip pat populiarios italų bei prancūzų kalbos, todėl šalyje neturėtų būti sunku bendrauti, ypač jei mokate anglų kalbą. Kaip ten bebūtų, prieš vykdami į šią šalį galite pasimokyti pagrindinių maltiečių kalbos frazių.

Kaip tau sekasi ? – Kif inti?

Labas – Hello/Aw/Bongu

Atsiprašau – Skuzi

Aš nesuprantu – Ma nifhimx

Gerbkite

Visa šalis yra apsupta jūros, todėl Malta šiek tiek izoliuota nuo išorinio pasaulio. Vietiniai gyventojai – draugiški, dosnūs ir paslaugūs, dar vienas būdingas bruožas – garsus bendravimas ir kalbėjimas. Neišsigąskite, vietiniai gyventojai nesipyksta, čia vyrauja toks bendravimo etiketas. Maltoje dominuoja romos katalikų religija, kuri  yra pakankamai stipri, todėl gerbkite vietines tradicijas, prieš eidami į bažnyčias tinkamai apsirenkite, neatidenkite per daug nuogo kūno, nusiimkite kepuraites, stenkitės uždengti pečius ir kelius.

Būkite saugūs

 Malta apibūdinama kai saugi valstybė, daugiau skundų iš turistų pusės kyla dėl pernelyg užkeltų „turistinių“ kainų, todėl perkant prekes galite ir pasiderėti. Kaip visada saugokite asmeninius daiktus, pinigus, dokumentus, techniką, kurią galite palikti viešbūčio seife. Apskritai tariant, Malta labai saugi valstybė, todėl pernelyg galite nesijaudinti, žmonės draugiški ir pasiruošę padėti. Jei įvyko nelaimingas įvykis kreipkitės trumpuoju pagalbos telefonu 112.