fbpx Lenkija. Praktinė informacija keliaujant į Lenkiją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Istoriškai lenkijos virtuvėje susipynusios vokiečių, prancūzų, italų, rusų ir žydiškos virtuvės bruožai. Kulinarinės tradicijos ir maistas skiriasi keliaujant po skirtingus šalies regionus. Lenkų virtuvei būdingas gausus karštųjų ir šaltųjų užkandžių asortimentas, sriubų įvairovė (įvairūs sultiniai, kopūstienės, barščiai, šaltos giros, alaus sriubos ir kt.). Valgoma daug duonos, bulvių, košių. Šalyje dominuoja pakankamai sunki ir riebi virtuvė, tačiau kaip ir kiekvienoje virtuvėje, čia galima rasti tikrų delikatesų. Valgoma nemažai mėsos, žvėrienos, iš jos gaminami įvairiausi virtinukai, balandėliai, troškiniai, kotletai, mėsa kepama orkaitėje ar ant grotelių (vasarą). Mėgstamos miško gėrybės – grybai, uogos, iš jų gaminami įvairiausi padažai, uogienės. Vartojama nemažai pieno produktų, gaminami varškėčiai, kepiniai su sūriu ir varške, įvairios bandelės ir kiti skanėstai. Geriama kava ir arbata, uogų kompotai, gira, stiprūs alkoholiniai gėrimai (slivovica, degtinė), alus.

Kaip keliauti

 Lenkijoje galima keliauti keliais pagrindiniais būdais – autobusu, automobiliu, lėktuvu, traukiniu. Mėgstantiems alternatyvas siūlome keliauti dviračiu. Pasiekti didelius miestus iš Varšuvos galite vietinėmis oro linijomis (LOT), šalyje taip pat galima keliauti traukiniu, kurie vyksta į daugelį pagrindinių miestų. Lenkijoje išvystytas platus autobusų tinklas, tiek visuomeninio transporto, tiek privačių autobusiukų. Nesunku Lenkiją iš Lietuvos pasiekti privačiu automobiliu, kaip ten bebūtų visada laikykitės šalies transporto taisyklių, kelio ženklų reikalavimų. Lenkija yra tranzitinė šalis, todėl ją kiekvieną dieną kerta daugybė sunkvežimių bei sunkiųjų automobilių, dėl šios priežasties keliuose susidaro nemažai transporto kamščių ir stresinių situacijų. Vis dėlto, nuomota ar sava mašina lieka viena laisviausių transporto priemonių, kuria galima pasiekti daugybę šalies kampelių. Miestuose ir šalies sostinėje galite judėti viešuoju transportu, dviračiu bei pėsčiomis.

Kaip kalbėtis

Oficiali Lenkijos kalba – lenkų kalba. Tai viena iš vakarų slavų kalbų, raštas sukurtas lotyniškos abėcėlės pagrindu. Prieš porą dešimtmečių antroji populiariausia kalba buvo rusų, šiandien ją keičia anglų ir vokiečių kalbos. Šalyje dominuoja lenkų kalba, todėl daugelyje kaimų ir atokesnių vietų žmonės kalba tik šia kalba, daugelis vyresnės kartos žmonių moka rusų kalbą, o daugelis jaunimo geba bendrauti angliškai. Visada pravers kelios išmoktos lenkiškos frazės.

Dzien dobry – Laba diena

Do widzenia – Viso gero

Tak – Taip

Nie – Ne

Jak się masz? – Kaip tau sekasi?

Ką pirkti

Šalies valiuta – Lenkijos zlotas (PLN), čia nesunku bus rasti valiutos keityklas ar bankomatus, kuriuose pasikeisite pinigus. Mėgstantiems apsipirkinėti čia tikrai bus iš ko pasirinkti, mat didžiuosius miestus supa daugybė prekybos centrų, jaukių mažų parduotuvėlių, dizainerių studijos ir kt. Didžiausių miestų senamiesčiuose gausu meno galerijų, siūlančių gintarinius papuošalus, tradicinius rankdarbius, senovinius daiktus. Geriausi suvenyrai iš Lenkijos – velykinės verbos arba keramikos dirbiniai iš Boleslawiecokeramikos gamyklos. Pietinės Lenkijos miesteliuose verta įsigyti medienos dirbinių, avies sūrio, dirbinių iš vilnos.

Būkite saugūs

Saugumas Lenkijoje gali būti palygintas su saugumu Lietuvoje. Įvykus nelaimingam įvykiui turėtumėte kreiptis telefono numeriu 112. Šalis apibūdinama kaip pakankamai saugi keliaujantiems, tačiau kai visada turėtumėte pasisaugoti, ypač turistinėse vietose, viešajame transporte. Daugelis nelaimių ir smurto aktų įvyksta padauginus alkoholio, todėl net ir atostogų metu per daug neatsipalaiduokite, nepadauginkite stipriųjų gėrimų, gerbkite aplinkinius, vairuokite saugiai. Asmeninius daiktus, dokumentus, stenkitės palikti viešbučio seife, nedemonstruokite technikos, neišsiskirkite kaip turistas.

Gerbkite

Vietiniai gyventojai yra pakankamai svetingi ir mandgūs žmonės, tačiau pirmas susitikimas gali būti kiek šaltokas ir paviršutiniškas, mat žmonėms reikia šiek tiek laiko. Šalyje įprasta parodyti pagarbą moterims praleidžiant jas pirmas pro duris, taip pat užleidžiant vietą senesniems žmonėms viešajame transporte. Lenkija ir lenkai yra religinga tauta, todėl čia išvysite daugybę bažnyčių, į kurias einant reikėtų tinkamai apsirengti – nevilkėti per daug kūną atidengiančių rūbų, vyrai turėtų nusiimti kepures ar skrybėles. Stenkitės vengti temų apie holokaustą bei komunizmo laikotarpį, mat šie periodai pakankamai skausmingi, todėl galite įsivelti į nereikalingas diskusijas.