fbpx Informacija apie Kroatiją, kulinarija, kultūra ir turizmas

Praktinė informacija

Gero apetito

Kroatijos virtuvė pakankamai įvairi, todėl kartais sunku apibūdinti koks yra tradicinis kroatiškas maistas. Rytiniuose regionuose (Slavonija, Baranja) paplitusi dešra su prieskoniais vadinama kulen arba kulenovaseka, būtinai turite jos paragauti.Čobanac („piemenų troškinys“), tai kelių skirtingų mėsos rūšių mišinys su daugybe aštriosios paprikos. Centrinėje Kroatijoje ir Hrvatsko Zagorje valgomi makaronai su daugybe sūrio, vadinamojo štrukli, tai tikras delikatesas ir atgaiva skrandžiui. Taip pat privalote paragauti purica s mlincima (kepto kalakuto su kepiniais), sir i vrhnje(varškės sūris su grietine), kūrį rasite pagrindiniame Zagrebo turguje Dolac. Kalnuotose Lika ir Gorski Kotar regionuose daugelis patiekalų gaminami su grybais, laukinėmis uogomis, labai populiaru valgyti žverieną. Vienas iš populiariausių patiekalų čia – police (orkaitėje keptos bulvės, padengtos kiaulienos šonine) ir kelių rūšių sūriai (rūkytas sūris ir škripavac). Pajūrio regionas plačiai žinomas dėl maneštra od bobicsriubos ir triufelių, patiekalų su šviežia žuvimi ir kitų jūros gėrybių – kalmarų, krabų, aštonkojų, krevečių. Kroatijos virtuvėje dominuoja žolelės, žalumynai, švieži produktai, įvairių rūšių mėsa ir konditerijos gaminiai, valgoma daug daržovių, vartojama daug vietinio vyno. Patys kroatai pakankamai skeptiškai žiūri į greito maisto tinklus, atkeliavusius iš vakarų pasaulio ir gali pasiūlyti savo originalius užkandžius – cevapčici (maltos mėsos kotletas patiekiamas su duona ir svogūnais),burek (kepinys su sūriu), sarma (raugintų kopūstų suktinukai su malta mėsa ir ryžiais). Kroatų virtuvėje vartojama daugybė alyvuogių ir alyvuogių aliejaus ir patys kroatai mano, jog jų alyvuogės pačios gardžiausios ir geriausios pasaulyje. Iš tauriųjų gėrimų dominuoja įvairių rūšių vynai, rakja (vietinė slyvų, vynuogių, figų ir kitų vaisių trauktinė), pelinkovac (žolelių likeris).

Kaip keliauti

Šalyje keliauti yra keletas pagrindinių būdų: keliauti galite savo ar išsinuomotu automobiliu, autobusu, traukiniu, laivu, lėktuvu, dviračiu – viskas priklauso nuo Jūsų pasirinkimų ir pomėgių. Vietiniu lėktuvu pasieksite sostinę ir kitus didžiuosius turizmo centrus, traukinių linijos taip pat jungia didžiuosius miestus ir turistinius centrus, ir yra pakankamai išvystytos šalyje. Jeigu nusprendėte keliauti savo ar išsinuomotu automobiliu, pasisaugokite kalnuose esančių serpantinų, mat nuolatiniai posūkiai ir kylimas į kalnus gali būti tikras išbandymas Jūsų automobiliui. Autobusų linijos taip pat jungia didžiuosius miestus ir turizmo centrus, jei keliaujate iš sostinės nesunkiai rasite Jums reikiamas kryptis miesto stotyse. Kroatijos pakrantė žavi nepakartojamais vaizdais, tai tikrai vertas dėmesio objektas, todėl Jums siūloma galimybė keliauti laivu ir pažinti pakrantės salas, vandenis, uolas ir kitas grožybes.

Ką pirkti

Oficiali Kroatijos valiuta – kuna. Kaip ten bebūtų nesunkiai rasite kur išsikeisti eurus ar dolerius į vietinę valiutą. Kainos Kroatijoje yra maždaug 10 – 20 % žemesnės nei kitose Europos sąjungos valstybėse. Turistiniai miestai ir kurortai yra kur kas brangesni, nei paprasti miestai. Esant Kroatijoje siūlome įsigyti vietinių maisto produktų, alyvuogių aliejaus, migdolų riešutų, sūrio, vyno ir vietinio alkoholio. Turistiniuose miestuose ir centruose rasite įvairiausių suvenyrų.

Taip pat galite įsigyti natūralios kosmetikos, gaminamos iš vietoje augančių vaistažolių ir žolelių, alyvuogių aliejaus ir kt. Kroatiška natūrali kosmetika žinoma visame pasaulyje, tokie prekybos ženklai kaip Ulola (gamina muilus, vonios druską, kūno sviestus, su natūraliais ingridientais, tokiais kaip cinamonas, migdolų aliejus, ožkos pienas ir kt.), S-Atea (muilai, dušo geliai, kūno kremai su jūrų dumbliais, alyvuogių aliejumi, rozmarinais, levandomis).

Kaip ir visur pasaulyje, taip ir Kroatijoje galite įsigyti apdarų. Kroatijoje platus pasirinkimas dizainerių ir masinės produkcijos rūbų, tokių kaip Nebo, Nit, I-gle ir kt.

Kaip kalbėtis

Daugelis kroatų gali bendrauti ir susikalbėti angliškai, nes tai antroji kalba dėstoma mokykloje po gimtosios kalbos. Vokiečių ir Italų kalbos taip pat pakankamai populiarios. Kaip ten bebūtų, vyresnio amžiaus gyventojai sunkiai bendrauja užsienio kalbomis, todėl būnant Kroatijos kaime ar neturistiniuose miesteliuose pravers ir rankų pagalba. Žmonės, dirbantys turizmo versle ir jaunesni žmonės pakankamai neblogai gali bendrauti anglų kalba. Kroatų kalba pakankamai sudėtinga, tačiau jei išmoksite nors kelias frazes kroatiškai, vietiniai gyventojai bus labai laimingi.

Būkite saugūs

Jei keliaujate vasarą būtinai pasiimkite priemonių nuo saulės, gerkite daugybę vandens. Pagalbos telefonas šalyje – 112. Nuo karo pabaigos (1995 m.) šalyje liko 90.000 žemės minų, tačiau turistiniuose objektuose ir aplink yra pakankamai saugu, o vietos, kuriose gali kilti pavojus, pažymėtos specialiais ženklais. Pasisaugokite Bura vėjo pavojaus ženklų, Bura vėjo gūsiai žinomi Velebit apylinkėse ir gali siekti 200 km/h greitį. Stiprus vėjo gūsis iš kelio išmuša netgi galingiausius sunkvežimius. Stenkitės išvengti striptizo klubų: ne viena istorija pasakoja, jog užsienio turistai gali būti apgaudinėjami pakeliant gėrimų ir kt. kainas, siekiant pasipelnyti.

Gerbkite

Žinokite, jog politinės temos, o ypač 1990 metų brutualus serbų-kroatų karas paliko gilius randus šalies istorinėje ir kultūrinėje atmintyje, todėl geriau venkite šios temos ir nesileiskite į ginčus. Taip pat neminėkite Antrojo pasaulinio karo holokausto ir nacistinės Kroatijos praeities. Kaip ten bebūtų kasdieninė šalies politinė situacija ir šalies santykiai su Europos sąjunga gali būti analizuojami atvirai. Vyresnio amžiaus žmonės vis dar yra pakankamai konservatyvus, kitaip nei jaunoji karta. Vietiniai kroatai mandagūs ir geraširdžiai žmonės, su malonumu Jums aprodys vietines apylinkes.