fbpx Patarimai keliaujant po Kiprą, turistinė informacija

Praktinė informacija

Gero apetito

Kipro virtuvėje susilieja kelių kultūrų ir šalių mišinys – graikų, turkų, italų, artimųjų rytų. Taip pat čia pradeda įsigalėti vakarų virtuvė, o ypač „greitas maistas“. Virtuvėje naudojama daug šviežių daržovių (švieži artišokai, morkos, pupelės, pomidorai, agurkai, salotos), riešutų (migdolai, žemės riešutai ir kt.) ir įvairiausių vaisų bei uogų (avokadai, persikai, arbūzai, vyšnios, braškės ir kt.). Maistas gardinamas vietoje užaugintais prieskoniais – raudonėliu, baziliku, čiobreliu. Kipre valgoma daug jūros gėrybių, sūrio, daržovių, taip pat mėsos. Būtinai paragaukite meze (įvairiausi užkandžiai), halloumi (vietinis sūris pagamintas iš avies ir karvės pieno),taramosalata (sūdyti menkės ar karpio ikrai, sumaišyti su duonos ir bulvių gabaliukais), vazania (baklažanai) ir dar daugelio kitų gardžių patiekalų. Būtinai paragaukite vietinio vyno, taip pat tradicinio gėrimo ayrani, pagaminto iš pieno.

Kaip keliauti

Keliauti šalyje galite keliais pagrindiniais būdais. Vienas jų, išsinuomoti automobilį, bet tai taip pat ir brangiausias pasirinkimas. Kaip ten bebūtų, keliaudami išsinuomotu automobiliu būsite laisvi pasirinkti, kur norite stabtelėti, o ką geriau aplenkti. Atkreipkite dėmesį, jog Kipre eismas vyksta kaire kelio puse, o kelių eismo taisyklių čia nelabai laikomasi. Visoje šalyje kursuoja tarpmiestiniai autobusai, kuriais pasieksite pagrindinius salos miestus. Mieste galite naudotis taksi ir viešojo transporto paslaugomis, taip pat keliauti pėsčiomis.

Kaip kalbėtis

Saloje dominuoja dvi oficialios kalbos – turkų ir graikų. Graikų kalba daugiausia kalbama salos pietuose, o turkų – šiaurinėje salos dalyje. Tai pakankamai skirtingos ir europiečio ausims neįprastos kalbos. Jei nemokate nei vienos iš šių dviejų kalbų, nenusiminkite, saloje taip pat labai paplitusi anglų kalba. Taip pat galite pamėginti bendrauti prancūzų, vokiečių ir rusų kalbomis. Pagrindiniuose miestuose ir turistiniuose taškuose lengvai turėtumėte susišnekėti angliškai. Kelios išmoktos graikiškos ir turkiškos frazės atvers kelius į vietinių gyventojų širdis.

Ačiū – σας ευχαριστώ (ef-khah-rees-TOH)

Prašau – Παρακαλώ (pah-rah-kah-LOH)

Labas – merhaba

Ačiū – teşekkürler

Ką pirkti

Kipro valiuta – euras (EUR), nors šiaurinėje salos dalyje „oficiali“ valiuta – Turkijos lira. Esant šiaurinėje dalyje nesunkiai išsikeisite eurus į vietinius pinigus.

Esant Kipre turėtumėte įsigyti vietinio vyno (Commandaria), nėrinių ir rankdarbių, vietinio alkoholinio gėrimo Zivania, odos dirbinių – odinių krepšių ir batų, juvelyrikos.

Salą skalauja Viduržemio jūra, todėl esant pajūryje prisirinkite įvairiausių kriauklių ir koralų, tai puiki dovana draugams ir artimiesiems, kuri primins kelionę į šiltus kraštus.

Būkite saugūs

Kipras pakankamai saugi valstybė, tačiau kaip ir visur, taip ir čia reikia pasisaugoti, prižiūrėti savo daiktus, dokumentus, techniką. Nepriimkite ir nesivaišinkite jokiais gėrimais iš nepažįstamųjų, ypač esant turistiniuose miestuose ir centruose. Taip pat daugelis Kipro kabaretų neatitinka savo vardo ir yra greičiau viešnamiai, kuriuose gali vykti organizuotos vagystės.

Gerbkite

Venkite kalbėti apie salos padalinimą į graikų ir turkų dalis. Kita vertus, saloje gyvena Kipro graikai (77%) ir Kipro turkai (18%), visgi dauguma graikų gyvena pietinėje dalyje, kai tuo tarpu turkų – šiaurinėje. Kipro gyventojai temperamentingi ir nuoširdūs žmonės. Žmonės čia daug gestikuliuojama, o rankos naudojamos išreikšti jausmams.Kipro gyventojai pakankamai gyvenimu besimėgaujantys ir nuoširdūs žmonės, todėl mėgsta mėgautis gyvenimu ir jo teikiamomis dovanomis.