Praktinė informacija
Gero apetito
Vienas iš dažniausiai prisimenamų neblėstančių dalykų apie kelionę po Kiniją tikrai bus šios šalies maistas. Kinijos virtuvė įvairi, kaip ir pati šalis. Kiekvienas regionas pasiūlys kažką savito, būdingo tik jam ir, žinoma, išskirtinai ten ir geriausio. Kinijoje yra net aštuonios skirtingos „vidaus virtuvės“. Kelios iš jų:
Yue – kantoniečių virtuvė, šalies pietuose išsiskiria „vieno kąsnio“ patiekalais, skirtais vienam žmogui. Tai gali būti ryžių suktinukai, koldūnai, keptos daržovės lotoso lapuose.
Sičuano virtuvė – viena aštriausių Kinijoje, maisto gaminime naudojama daug čili pipirų ir česnakų. Šiai provincijos virtuvei būdingas Hot-pot maisto gaminimo stilius – daug įvairių ingredientų verdama dideliame puode, atskirtame dviejų dalių, vienoje aštriai, kitoje švelniau.
Fujian virtuvė – dominuoja šalies pietryčiuose. Valgoma daug grybų, bambukų šaknelių, ypač didelis sriubų pasirinkimas.
Taigi, Kinijos virtuvė įvairi ir kelionė per šalį primins ir tikrą kelionę per skonių jūrą. Pagrindiniai ingredientai vienijantys visą šalies kulinariją yra ryžiai, makaronai, sojos pupelės ir žalios daržovės. Ir žinoma – arbata, ji geriama visur ir visada. Pati populiariausia – žalioji kinų arbata, tikras kinų tautinis pasididžiavimas.
Kaip keliauti
Kinijoje kelių milijonai, kaip ir pasirinkimų, kaip keliauti. Greičiausias būdas – keliauti lėktuvais, ypač jeigu reikia važiuoti iš Pekino į Urumči, arba iš Šanchajaus į Harbiną. Po Kinijos erdvę skraido keliolika vietinių avialinijų, kurios sujungia šalies oro uostus – China Eastern, China Southern, Sichuan Airlines. Pigiausios avialinijos – Spring Airlines, tačiau jos turi didelius bagažo apribojimus ir mažiausiai patikimos Kinijoje. Vertinant laiko ir kainos santykį, keliauti skraidant po Kiniją – be abejonės geriausias būdas.
Kitas greitas keliavimo būdas – traukiniais. Tai pats mėgiamiausias būdas keliauti viduriniajai ir darbininkų klasei, kadangi pasiekia ir atokiausius rajonus ir mažesnius miestelius, o ir bagažo galima gabentis daugiau nei lėktuvu. Greitieji traukiniai yra brangūs, tačiau iš Šanchajaus į Pekiną nulekia vos ne kaip lėktuvai. Ta taip pat ir puiki patirtis keliautojams. Per didžiausias vietines šventes gauti bilietus į traukinius yra sudėtinga.
Kelionės autobusu – populiarios, ypač tose vietose, kur nėra geležinkelio linijų. Autobusai varijuoja nuo liukso klasės su patogiomis kėdėmis, geru aptarnavimu, televizoriais ir gaiviaisiais gėrimais iki paprastų provincijos viduje važinėjančių autobusų, kurių pagrindinė klientūra – autobuse nevengiantys užsirūkyti kaimiečiai.
Kelionės laivu – taip pat populiarios, tačiau dažniausiai tai – kruizinės kelionės upėmis. Populiariausia iš jų – kruizas Jangdzės upe iš Čončino iki Yičango arba Šanchajaus.
Kaip kalbėtis
Nemokančiam kinų kalbos pirmą kartą Kinijoje bus neįprasta. Užsienio kalbų kinai nelabai moka, tik nedidelė saujelė jaunimo gali valdyti anglų ar kitas užsienio kalbas be problemų. Didžiuosiuose šalies miestuose – Pekine, Šanchajuje, Xianyje ir Čončine, bei turistų zonose – Geltonuosiuose kalnuose, Sudžou, prie Didžiosios kinų sienos ir pan. kinai labiau linkę kalbėtis angliškai ir užrašai rašomi ne tik vietiniais hieroglifais, bet ir angliškai.
Kinų kalba – viena iš sudėtingiausių kalbų išmokti, susidedanti iš 65 tūkst. ženklų/garsų, iš kurių vidutinis kinas kasdien šnekamojoje kalboje pavartoja vos 6 tūkst.
Svarbiausi žodžiai/frazės:
Labas – ni hao
Viso gero – zai čien
Ačiū – xie xie
Kinija – Zhonguo
Lietuva – Litaowan
Ką pirkti
Kinija mėgstantiems apsipirkti ir parsivežti namo įvairiausių suvenyrų – puiki vieta. Dažniausios prekės ir suvenyrai, atsiduriantys keliautojų bagaže yra šilko gaminiai, arbata, saldumynai, garsusis kinų porcelianas, papuošalai, kaligrafija, kinų vynas, tradicinės medicinos vaistai.
Geriausi pirkiniai kainuoja didelius pinigus, tai priskirtina meno kūriniams, geriausios kokybės papuošalams, medžio ir akmens dirbiniams bei ypatingiems vaistams.
Beveik kiekvieno miesto senajame kvartale yra daugybė krautuvėlių, kur galima įsigyti įvairiausių autentiškų pirkinių bei saldumynų ar kitokių užkandžių. Visa tai kainuoja nedaug, ypač ten, kur apsipirkinėja patys kinai.
Būkite saugūs
Kinija – labai saugi šalis, visgi nepalikite savo šalies be draudimo ir rekomenduojamų skiepų. Skiepai rekomenduotini keliaujant į pietines provincijas (Hepatitas a, b ir difterija bei stabligė).
Smurtas prieš užsieniečius pasitaiko labai retai, daugiau tai – menkas chuliganizmas ir kišenvagiavimas. Keletas miestų, kaip Xianis, Zhengzhou ir Guiyangas yra vadinami prasčiausiais dėl smulkių chuliganizmo.
Būkite atsargūs autobusų ir geležinkelio stočių rajonuose, bet kokiose spūstyse ir turistinėse zonose. Saugokitės nesąžiningų verslininkų ir fiktyvių kompanijų. Viena iš didžiausių ir augančių problemų Kinijoje – oro užterštumas. To sunku bus išvengti bet kuriame didmiestyje. Stenkitės daugiau laiko praleisti parkuose ir vengti transporto mazgų.
Gerbkite
Daugeliui keliautojų kinų kultūra pasirodo labai svetima ir sunkiai suprantama. Tačiau svečiai turi gerbti kitos šalies įstatymus ir tradicijas, todėl visada reikia stengtis prisitaikyti ir stengtis neįžeidinėti vietinės kultūros.
Keletas svarbiausių dalykų: 1 – stenkitės nepradėt pokalbių apie politiką ir kitas jautrias temas, jeigu gerai savo pašnekovo dar nepažįstate; 2 – nepalikite valgymo lazdelių vertikalioje padėtyje ryžių bliūdelyje – tai reiškia mirtį ir laidotuves; 3 – perduodant kažką svarbaus svarbiam asmeniui, naudokiteabi rankas; 4 – negėdinkite kino viešumoje.