fbpx Kanada. Svarbi informacija keliaujant į Kanadą.

Praktinė informacija

Gero apetito

Formuojantis Kanados virtuvei daugiausia įtakos turėjo britų ir prancūzų nacionalinės virtuvės. Atskiruose Kanados regionuose maisto ruošimo tradicijos turi savų būdingų bruožų. Šalies virtuvėje juntamos ir vietinių gyventojų – eskimų tradicijos. Šalies vakaruose maisto ruošimo tradicijas įtakojo Skandinavijos, Vokietijos ir Rytų Europos šalių virtuvės. Rytinėje šalies dalyje daugiausia išlikę anglų virtuvės palikimo, tuo tarpu Kvebeko apylinkėse vyrauja prancūziška virtuvė. Kanadoje valgoma kiauliena, jautiena, ypač mėgstama žveriena (stirniena, bebriena, šiaurinių elnių, briedžių, kurapkų mėsa). Kanadoje itin mėgstamas klevų sirupas ir kiti gaminiai iš klevų, ne veltui šalies simbolis – klevo lapas. Tradiciniai patiekalai – mėsos pyragas (tourtiere) – tai kiaulienos ir kitos mėsos kepsnys padengtas sluoksniuota tešla, svistinės tešlos pyragėliai – gaminami su įvairiais įdarais, oka sūris – riebokas prancūziško stiliaus dažnai aitroko skonio pusiau minkštas sūris, bulvių šiaudeliai su sūriu ir padažu (poutine), lašiša ant lentelės – lašišos filė, kepama ant laužo, padėta ant specialios medinės lentelės, kinų pyragas (pate chinois) – pyragas iš trijų sluoksnių, su jautiena ir bulvėmis. Šalyje geriamas alus, sidras (obuolių, vyšnių), kanadietiškas viskis.

Kaip keliauti

Kadangi šalis labai didelė pasirinkimo būdų kaip keliauti daugybė, tiesiog turite žinoti, jog atstumai šalyje milžiniški, todėl transporto priemonėje gali tekti praleisti nuo kelių iki keliolikos valandų. Šalyje galite keliauti vietiniais skrydžiais, autobusais, traukiniu, automobiliu ir kitomis transporto priemonėmis. Keliauti traukiniu labai patogu, tačiau pakankamai brangu. Kita vertus keliaujant traukiniu nuo vieno miesto iki kito išvysite nepakartojamus vaizdus – uolėtus kalnus, gamtos panoramas ir kt. Kadangi atstumai dideli keliauti vietiniu lėktuvu bene greičiausias ir efektyviausias būdas, kelionės autobusu labai ilgos, nors autobusai patogūs ir pritaikyti, būkite nusiteikę ilgoms kelionėms, kurios gali užtrukti net 48 valandas. Keliaudami automobiliu turėsite pasirinkimo laisvę kada sustoti ir ką pamatyti, daugelyje kelių reikia mokėti kelių mokestį, taip pat automobilių stovėjimo vietose. Jeigu susiruošėte pervažiuoti visą Kanadą automobiliu, geriau siūlome nusipirkti padėvėtą automobilį.

Ką pirkti

Kanados valiuta – kanados doleris (CAD). Lyginant su JAV kainos kanadoje aukštesnės beveik dvigubai. Šioje didelėje šalyje galite įsigyti daugybę dalykų, tačiau visų pirma siūlome Jums nusipirkti garsiojo klevų sirupo, kuriuo taip garsėja Kanada. Taip pat kitų maisto produktų – rūkytos lašišos, vietinio vyno ir sidro, vietinių saldumynų.

Kanadoje galite įsigyti suvenyrų su šalies vėliava ir šalies atributika. Ieškantiems kokybiškų sniego kostiumų, žiemos sporto prekių, kokybiškų sporto rūbų – čia taip pat bus iš ko pasirinkti, mat Kanada garsėja kokybiškomis ilgalaikėmis prekėmis. Siūlome įsigyti vietinių rankdarbių, kaukių, drožinių, meno dirbinių.

Kaip kalbėtis

Oficialios kalbos šalyje – anglų bei prancūzų. Vyraujančios kalbos Kanadoje pasiskirsčiusios regioniškai, vakarinėse teritorijose (Britų Kolumbija, Alberta, Saskačevanas) vyrauja anglų kalba, šalies rytuose, didžiausioje Kvebeko provincijoje vartojama prancūzų kalba. Kvebeko prancūzų kalbos variantas plačiausiai naudojamas šalyje ir nuo prancūzų kalbos Prancūzijoje labiausiai skiriasi leksika ir tarimo ypatybėmis. Apie 6 milijonus Kanados gyventojų gimtosios kalbos neturi oficialaus statuso, tai daugiausia kinų, pandžabų ir ispanų kalbos. Šalyje nesunkiai turėtumėte susikalbėti anglų ar prancūzų kalba, žmonės labai geranoriški ir mandagūs, todėl nedvejokite klausti informacijos.

Būkite saugūs

Kanada yra saugi valstybė ir didžiausias iššūkis, su kuriuo keliautojai gali susidurti yra ilgi ir varginantys atstumai. Žinoma, kaip ir visur, prižiūrėkite asmeninius daiktus, pinigus, dokumentus, techniką, nesinešiokite svarbių daiktų kišenėse, rankinėse, pasistenkite palikti svarbiausius daiktus viešbučio seife. Kanada yra šiaurės valstybė, todėl žiemą čia nesvetimos sniego audros, užpustyti keliai ir automobiliai. Žiemą temperatūros nukrenta smarkiai žemiau nulio, todėl būkite atsargūs, tinkamai apsirenkite, pasiruoškite šaltam klimatui. Šalyje draudžiama vairuoti išgėrus, griežtos bausmės laukia už narkotinių prekių vartojimą.

Gerbkite

Kanadiečiai tolerantiški žmonės ir stengiasi nesivelti į kalbas apie skirtingas rases, tautas, kultūrinius skirtumus, lytis ir seksualinę orientaciją, jiems tai daugiau asmeninė nuomonė, kurią reikėtų pasilaikyti sau. Pakankamai neigiamai reaguojama į agresyvius ir aštrius pasisakymus. Kanada yra labai atvira ir tolerantiška šalis ne tik kitataučiams, bet ir lytinėms mažumoms. Šalyje taip pat gyvena senieji vietiniai gyventojai „aborigenai“, tačiau vertėtų žinoti, jog santykiai tarp šių gyventojų ir „ne-aborigenų“ yra pakankamai įtemti ir komplikuoti, todėl venkite kalbų šiomis temomis. Gerbkite šalies kultūrą, gyvenimo būdą ir tradicijas.