fbpx Juodkalnija. Naudinga informacija keliaujant į Juodkalniją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Kaip ir visuose balkanuose, vietinė Juodkalnijos virtuvė susiformavo pagal įvairias kulinarines tradicijas, jaučiama didelė slavų, vengrų, vokiečių, turkų ir Viduržemio jūros regiono įtaka. Labiausiai išsiskiria šalies centriniai regionai ir pakrantė, kur pakankamai ryškūs nacionaliniai maisto ruošimo būdai. Juodkalnijos kalnuotose teritorijose dominuoja nesudėtingi, tačiau skanūs valgiai iš daržovių, mėsos ir prieskonių. Visoje šalyje mėsos patiekalai ruošiami iš avienos ir kiaulienos, populiarūs mėsos patiekalai – kapotos mėsos dešrelės, ant grotelių kepta mėsa, kiaulienos ir veršienos šašlykai, troškinta mėsa su ryžiais ir daržovėmis, vytinta aviena ir kt.

Virtuvėje vartojamas kefyras, ypač didelis sūrių pasirinkimas – vietinės gamybos brinza iš karvių ir ožkų pieno. Kaip ir daugelio slavų tautų virtuvėje tradicinė duona – balta (pogača), iš jos gaminamas specialus duonos ir sūrio valgis (popara). Mėgstamiausios juodkalniečių daržovės – įdaryti ir marinuoti su priedais pipirai, baklažanai ir pomidorai, įdaryti moliūgai su mėsa ir ryžiais, įdaryti kopūstai, daržovių kepsneliai, pupelių guliašas, įvairios daržovių sriubos. Juodkalniečiai ypač mėgsta organinį ir sveiką maistą, tradicinis maisto ruošimo būdas yra po anglimis. Valgoma daug jūros gėrybių, žuvies, vaisių ir uogų, naudojamas alyvuogių aliejus. Saldėsių tarpe dominuoja įvairiausi pyragai su varške ir uogomis, geriamas raudonas ir baltas vynas, šviežiai malta pupelių kava, arbatžolių arbata, nacionalinis gėrimas – žaliųjų vynuogių brendis.

Kaip keliauti

Šalyje keliauti galima keletu būdų – automobiliu, autobusu, traukiniu ir kt. Šalyje išvystytas traukinių tinklas, todėl keliauti traukiniu iš šalies šiaurės į šalies pietus, gali būti bene vienas pigiausių ir greičiausių būdų. Keliauti po šalį taip pat galite autobusu, prisiminkite, jog vietiniai autobusai dažniausiai neturi kondicionavimo sistemos. Jeigu norite šalį pažinti nepriklausomai nuo traukinių ir autobusų grafikų, siūlome Jums keliauti privačiu ar išsinuomotu automobiliu. Kaip ten bebūtų, daugelis šalies kelių siauri, dviejų juostų, driekiasi kalnuose, todėl kelias gali būti pakankamai sudėtingas, vietiniai vairuotojai važiuoja pakankamai greitai ir ekspresyviai, todėl nesistebėkite jei išgirsite vairuotojų šūksnius ir automobilio signalą. Miestuose siūlome tiesiog keliauti pėsčiomis ar dviračiu, taip geriau pajusite aplinką, atrasite užslėptus miestų kampelius.

Ką pirkti

Oficiali šalies valiuta – euras (EUR). Šalyje daugybė įdomių dalykų, kuriuos galite įsigyti, bet visų pirma patariame įsigyti vietinių maisto produktų – kavos, raudono ir balto vyno, sūrių, alyvuogių aliejaus, vietinių prieskonių ir žolelių, arbatžolių ir medaus.

Beveik kiekviename mieste rasite atviras turgavietes ir prekyvietes, kuriose galite įsigyti įvairiausių suvenyrų – tekstilės, siuvinėtų dirbinių, drožinių, dirbinių iš metalo, tradicinių rankdarbių, keramikos ir juvelyrikos. Turistinėse vietose gausu įvairiausių suvenyrų su miestų ir šalies simbolika.

Kaip kalbėtis

Oficiali šalies kalba – juodkalniečių kalba, kuri praktiškai nesiskiria nuo serbų, kroatų ir bosnių kalbų. Tai slavų kilmės kalba, tačiau susikalbėti rusiškai šalyje pakankamai sudėtinga. Šalies pakrantėse bei turistinėse vietose žmonės plačiai naudoja anglų kalbą, taip pat galima mėginti bendrauti vokiečių ir italų kalbomis, todėl susikalbėti neturėtų būti per daug sudėtinga. Galite pasimokyti keletą vietinės kalbos frazių, taip labai nudžiuginsite vietius gyventojus.

Labas – Zdravo

Kaip tau sekasi ? – Kako Si?

Gerai, ačiū – Dobro, hvala ti na pitanju

Koks tavo vardas? – Kako se zoves?

Prašau – Molim

Gerbkite

Juodkalnija pripažįstama kaip saugi valstybė, tačiau kaip ir bet kurioje kitoje pasaulio valstybėje čia būna nusikalstamų įvykių, kaip ten bebūtų policijos pagalba šalyje greita ir išvystyta. Nutikus nelaimingam įvykiui galite kreiptis numeriu 112. Keliaujant šalia Kosovo sienų patartina keliauti pagrindiniais keliais, turistinėse vietose praktiškai saugu, tačiau kaip ir visada pasistenkite per daug neatsipalaiduoti, saugokite asmeninius daiktus, dokumentus ir pinigus, nesinešiokite piniginės užpakalinėje kelnių kišenėje, saugokite techniką.
Būkite saugūs

Juodkalnijos gyventojai yra labai svetingi ir nuoširdūs žmonės, todėl būsite pasitikti su džiugesiu veiduose. Pagrindinės religijos šalyje – krikščionybė ir islamas, todėl atkreipkite dėmesį į aprangą prieš žengiant į maldos namus, vilkėkite pečius ir kelius dengiančius apdarus, mečetėje moterims gali tekti užsidengti plaukus. Lankant oficialias institucijas paprastai reikalaujama vilkėti ilgas kelnes. Viešai pasigerti ir žingsniuoti gatvėmis Juodkalnijoje pripažįstama kaip labai nemandagus ir įžeidžiantis elgesys. Gerbkite vietinę kultūrą ir žmones, ir Jums bus atsakyta tuo pačiu.