fbpx Jordanija. Informacija keliaujant į Jordaniją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Jordanijos virtuvei būdinga patiekalų gausa ir įvairūs paruošimo būdai. Populiarūs tiek mėsos, ypač avienos ir erienos, tiek žuvies patiekalai, kurių ruošime svarbų vaidmenį atlieka rytietiški prieskoniai. Daržovių tarpe dominuoja pomidorai, kopūstai, bulvės, pupelės, baklažanai, salotos, kalafijorai, populiarūs ryžiai, tačiau vienu svarbiausių ingridientų Jordanijos virtuvėje išlieka lęšiai. Beveik su visais patiekalais valgoma arabiška duona. Pietūs pradedami nuo gausių užkandžių ir baigiami saldūmynais bei vaisiais. Vieni labiausiai žinomų patiekalų – mansaf (žolelėmis pagardinta ir jogurte iškepta aviena), mahshi (mėsa ir ryžiais įdarytos daržovės), musahan (alyvuogių aliejuje keptas viščiukas su svogūnų padažu), makliuba (daržovių ir žuvies arba mėsos troškinys su ryžiais), baklava (sluoksniuoti pyragaičiai su medumi ir riešutais),maamoul (skanėstas su ryžių vandenyje virtomis datulėmis ir riešutais), populiarus keptas ėriukas, įdarytas ryžiais, svogūnais, riešutais ir razinomis. Kavos gėrimas Jordanijoje turi savas tradicijas: kava verdama labai stipri, patiekiama mažyčiuose puodeliuose, neretai paskaninama kardamonu. Populiari ir saldžioji arbata, paskaninama mėtos lapeliu, kurios gėrimo tradicijos atkeliavo iš beduinų.

Kaip keliauti

Keliauti Jordanijoje galite keliais pagrindiniais būdais – autobusais, privačiais autobusais, mašina, prisijungiant prie organizuotų kelionių, egzistuoja vietinės oro linijos, bet jos juda tik tarp Amano ir Aqabos. Autobusais keliauti galite taip pat tik keliomis kryptimis, todėl neretai tokiose situacijose galite susitarti ir nusisamdyti privatų autobusą, kuris nuveš Jus į norimas vietas. Tarp miestų taip pat kursuoja mikroautobusai. Jei siekiate laisvės ir nepriklausomybės, galite keliauti privačiu ar išnuomotu automobiliu. Jordanijos keliai pakankamai geri ir sutvarkyti, tačiau didžiausia bėda keliuose prasti vairavimo įgūdžiai, taisyklių nesilaikymas, daugybė kelyje judančių sunkvežimių, taip pat venkite vairavimo nakties metu. Daugelis šalį aplankančių turistų renkasi organizuotus turus su gidu, kurių metu autobusas kartu su kitais turistais Jus nuveža į normą pamatyti objektą.

Ką pirkti

Pagrindinė šalies valiuta – Jordanijos dinaras (JD). Daugelis prekybos centrų ir apsipirkinėjimo vietų priima dolerius. Nuo 2011 –ųjų kainos šalyje stipriai išaugo ir šalis nebėra tokia pigi valstybė. Kita vertus, kainos čia tikrai žemesnės nei vakarų Europos valstybėse. Esant Jordanijoje galite įsigyti daugybę arabiškų suvenyrų, susijusių su Jordanijos kultūra ir artimaisiais rytais.

Jordanijoje galite įsigyti tradicinės tekstilės ir kilimų, kurie čia ypač geros kokybės – dažniausiai jie rankų darbo. Taip pat čia rasite ir arabiškų aprėdų, skarų, tunikų, tradicinių dykumų rūbų, kurie mūsų akiai atrodo pakankamai egzotiškai.

Tradicinių suvenyrų – tradicinių instrumentų, dekoratyvinių butelių su įvairiai supiltu smėliu, juvelyrikos ir sidabro gaminių, vandens pypkių, beduinų sukurtų suvenyrų, suvenyrų susijusių su islamo religija ir dar daugybę kitų smulkmenų.

Esant Jordanijoje taip pat siūlome įsigyti ir vietinių maisto produktų, ypač prieskonių, žolelių ir aliejaus.

Kaip kalbėtis

Oficiali šalies kalba – arabų kalba. Daugelis Jordanijos gyventojų gali bendrauti angliškai, ypač urbanizuotose vietovėse, sostinėje. Prancūzų ir vokiečių kalbos užima antrą ir trečią vietą po anglų kalbos. Kita vertus, ne visi šalies gyventojai geba bendrauti tarptautinėmis kalbomis, todėl pasirenkite bendrauti ne tik kalbomis, bet ir rankomis, ypač uždaresnėse vietovėse, kaimuose. Vietiniai gyventojai yra svetingi ir draugiški žmonės, todėl nebijokite bendrauti.

Būkite saugūs

Nors šalis išsidėsčiusi tarp daugybės konfliktuojančių valstybių, ji yra nepaprastai saugi lankytojams ir keliautojams. Patarimas, kurį norime duoti besiruošiantiems vyktį į Jordaniją – tai prižiūrėti asmeninius daiktus, dokumentus ir pinigus, bei nebūti paranoiškiems ir atsipalaiduoti. Kaip ten bebūtų, Jordanija, tai arabų valstybė, todėl atkreipkite dėmesį į religinius tabu, aprangą ir gerbkite vietines tradicijas. Negerkite vandens iš čiaupo ir atydžiai rinkitės maistą, jei nenorite turėti netikėtų problemų.

Gerbkite

Prisiminkite, jog Jordanija arabiška valstybė, kurios didžioji gyventojų dalis musulmonai, todėl kaip ir kiekvienoje musulmoniškoje šalyje egzistuoja islamiško pasaulio taisyklės. Esant čia išgirsite muedzino kvietimą maldai penkis kartus per parą, prieš lankydami mečetę turėsite užsidengti plaukus ir kojas (vyrai tik kojas), per daug nedemonstruoti jausmų ir nuogo kūno. Vietiniai gyventojai tikrai draugiški ir nuoširdūs žmonės, kurie svetingai sutinka keliautojus ir atvykėlius.