Praktinė informacija
Gero apetito
Šalyje gyvena įvairių tautybių žmonės, todėl šalies virtuvėje dominuoja daugelio kultūrų tradicijos, kas daro šią virtuvę unikalią. Izraelio virtuvė išskirtinė naudojamų produktų ir receptų įvairove. Izraelyje yra vienas, labai svarbus principas, sąlygotas religinių judaizmo normų, tai yra, religingi žydai vartoja tik košerinį maistą. Kašrutas – taisyklių sąvadas, pagal kurias nustatomas košeriškumas. Šios košeriškumo normos draudžia vartoti iš kiaulienos ir jūros produktų pagamintą maistą, išskyrus tam tikras žuvų rūšis (pagal taisykles vandens gyventojas turi turėti žvynus), o pieno ir mėsos produktai turi būti gaminami ir tiekiami atskirai. Taip pat uždrausta vartoti neporakanopių gyvūnų ir graužikų mėsą. Maisto košeriškumo turi būti laikomasi visuose restoranuose ir kavinėse (košeriniai restoranai dalijami į pieno ir mėsos), šitą griežtai prižiūri stebėtojai – rabinai. Nepaisant šito, Izraelio miestai perpildyti nekošerinių įstaigų, daugybės kinų, prancūzų, italų, rusų ir rytietiškos virtuvės restoranų Keliones i Izraeli.
Izraelio virtuvę daro išskirtinę ir arabų įtaka, kur gausiai vartojami įvairūs prieskoniai ir žalumynai (kunžutas, cinamonas, mėta, koriandras), suteikiantys vietiniams valgiams nepakartojamą skonį. Praktiškai kiekviename restorane jums pasiūlys humusą – geltonų žirnių, svogūnų, česnakų ir prieskonių tyrė. Taip pat populiaru tchina – virto kunžuto, svogūnų ir pomidorų tyrė. Abu šiuos patiekalus paduoda su pita, tradicišku arabišku papločiu. Taip pat iš daržovių patiekalų populiarūs falafel – rutuliukai, pagaminti iš žirnių arba pupelių, burekas – pyragėliai su sūrio, špinato arba bulvių įdaru, sklindžiai latkessu spirgučiais ir keptais svogūnais. Populiariausi saldumynai – teiglechir farvel. Tai meduje išvirta tešla ir malti macai su riešutais meduje. Šventinis gėrimas yra midus iš apynių ir medaus. Geriama kava ir arbata, vaisių sultys.
Kelionės į Izraelį
Kaip keliauti
Keliauti šalyje galima keliais pagrindiniais būdais – autobusu, automobiliu, maršrutiniu autobusiuku, taksi. Atkreipkite dėmesį, jog jei keliaujate penktadienį-šeštadienį, daugelis vietų bus uždaryta, neveiks viešasis transportas, autobusai ir traukiniai, mat šiuo metu prasideda šabas – judėjų kassavaitinė šventė, kurios metu judėjams uždrausta dirbti, prasideda ji penktadienio saulėlydžio metu ir baigiasi šeštadienio vakare. Išeitis šiuo metu gali būti sunkiai pagaunama taksi. Tarp miestų judėti galite autobusais, kurie pritaikyti ir modernūs, todėl keliauti nebus sudėtinga. Taip pat galite pasirinkti traukinį, kuriuo galite pasiekti pagrindinius šalies miestus. Tiek mieste tiek tarp miestų kursuoja maži mikroautobusai – monit sherut, jie daugiausia kursuoja įprastinių autobusų maršrutais, tačiau sustabdyti jį galite bet kurioje kelio vietoje. Šalyje galite keliauti ir išsinuomotu ar privačiu automobiliu, šalyje išvystyta gera kelių sistema, tačiau vairavimo stilius pakankamai „azijietiškas“ – neretai chaotiškas, judrus, daug signalizuojama ir pan. Miestų viduje keliauti galite viešuoju transportu, taksi arba pėsčiomis.
Ką pirkti
Izraelio valiuta – Naujasis Izraelio šekelis (NIS). Kainos šalyje praktiškai nesiskiria nuo vakarų Europos kainų, todėl neretai Izraelis vadinamas brangiausia Artimųjų rytų šalimi. Šalyje daugybė dalykų, kuriuos galite įsigyti, parvešti artimiesiems ar tiesiog išmėginti ir paragauti vietoje. Visų pirma, tai maisto produktai – košerinis maistas (tchina, humusas), izraelio vynas, prieskoniai, alyvuogių aliejus ir kt.
Čia taip pat gausu religinių suvenyrų, su judaizmo, krikščionybės ir kai kuriose vietose islamo simbolika. Turistinės vietos, ypač Jeruzalė tiesiog perpildytos religiniais suvenyrais, bei šalies atributika – įvairūs marškinėliai, kryželiai, šventųjų statulėlės ir kt. Šalia jų, galima rasti arabų pardavėjus, pardavinėjančius kilimus, arabiškus drabužius ir prieskonius.
Jei norite išvysti unikalias žydų prekyvietes (shuks), juos rasite Tel Avive ir Jeruzalėje. Šie turgūs įdomūs ne tik parduodamomis prekėmis, bet ir galimybe pažinti bei iš arčiau pamatyti šalies kultūrą. Taip pat tai vienos geriausių vietų prikti produktus, mat kainos juose žemesnės, o prekės šviežios.
Kaip kalbėtis
Šalyje pripažintos dvi oficialios kalbos – hebrajų ir arabų. Hebrajų kalba labiausiai paplitusi, arabų kalbą daugiausia vartoja čia gyvenantys arabai. Anglų kalba yra labiausiai paplitusi užsienio kalba ir ja galima susišnekėti daugelyje šalies vietų, ypač su jaunąja karta. Taip pat kai kuriuose šalies rajonuose vartojama rusų kalba, čia rasite daug rusų parduotuvių, prekių iš rytų Europos. Kadangi Izraelyje gyvena įvairiausių tautybių žmonės, nustebsite, jog kai kurie žmonės gali kalbėti rumunų, prancūzų, vokiečių, lenkų ir ispanų kalbomis. Kaip ten bebūtų, turistinėse vietose ir lankytinuose objektuose nsunkiai turėtumėte susikalbėti anglų ar rusų kalbomis, todėl nebijokite bendrauti.
Būkite saugūs
Nors šalis nuolatos yra karinėje parengtyje, keliauti Izraelyje yra pakankamai saugu, išskyrus konfliktines teritorijas, ypač Gazos zoną. Kaip ten bebūtų turistai čia neįleidžiami. Turistinėse teritorijose ir kurortuose yra saugu. Šalyje išvysite daugybę žmonių su karinėmis uniformomis, visur prekybos centruose, lankytinuose objektuose, restoranuose, oro uoste, miestuose vyrauja sustiprinta apsauga, todėl prieš einant į parduotuvę gali tekti parodyti didesnių krepšių vidų ir pan. Jei keliaujate dykumoje ar visą dieną praleidžiate lauke, prisiminkite, jog turite gerti labai daug vandens, vartoti priemones nuo saulės, tinkamai patogiai apsirengti.
Gerbkite
Prisiminkite, jog Izraelis yra šventa ir išskirtinė vieta daugumai žydų, krikščionių ir musulmonų, todėl prieš keliaujant į šventas vietas atkreipkite dėmesį, jog esate tinkamai apsirengę. Gerbkite šventas vietas ir priimkite šalies taisykles – prieš einant į daugelį šventų vietų moterims reikės užsidengti plaukus, taip pat tiek vyrams tiek moterims užsidengti pečius ir kelius. Vietiniai gyventojai yra malonūs ir svetingi žmonės, kurie labai džiaugiasi apsilankančiais svečiais ir turistais, todėl būkite atviri ir neturėkite išankstinių nusistatymų. Venkite sudėtingų ir skaudžių pokalbių temų, tokių kaip – holokaustas, arabų-Izraelio konfliktas.