fbpx Praktinė informacija apie Ispaniją, patarimai

Praktinė informacija

Gero apetito

Ispanija, tai vieta mėgstantiems skaniai pavalgyti. Maisto kultūra Ispanijoje tarsi antra religija – geram vynui ir užkandžiams negailima laiko. Ispanijos virtuvė pakankamai lengva, joje vyrauja daržovės, taip pat žuvis ir mėsa. Ruošiant patiekalus nenaudojama daug prieskonių, stengiamasi naudoti aukštos kokybės šviežius ingredientus. Esant Ispanijoje privalote paragauti tradicinių patiekalų, tokių kaip gaspačo (tradicinė šalta sriuba, kilusi iš Andalūzijos), paelija (troškinys su ryžiais), tapų, vytintos jautienos ir sūrių. Kulinarijoje naudojama daug alyvuogių aliejaus. Taip pat paragaukite caracoles (sraigės aštriame padaže), patatas bravas(keptos bulvės patiekiamos aštriame padaže), churros (ispaniški pyragėliai prie kavos ar arbatos) ir kt. Labai gardūs ispaniški užkandžiai šalia vyno – įdarytos alyvuogės, saulėje džiovinti pomidorai, įvairiausi sūriai, marinuoti artišokai.

Ispaniškas vynas garsus visame pasaulyje, net 22 % Europos vyno užauginama Ispanijoje. Vienas žymiausių vynų užauginamas Rioja regione. Be vyno, paragaukite sangrijos, sidro ar vietinio alaus. Jaukiose kavinukėse rasite gardžios kavos ar arbatos.

Kaip keliauti

Keliauti šalyje yra daugybė skirtingų būdų, viskas priklauso tik nuo Jūsų norų ir pasirinkimų. Jeigu norite pamatyti daugiau nei pagrindinius miestus ir turistinius objektus, siūlome Jums išsinuomoti automobilį, su kuriuo nesunkiai pasieksite atokesnius kaimus ir įstabius gamtos kampelius, turėsite laiko pasimėgauti Jums patinkančiomis vietomis. Taip pat galite keliauti autobusu ar traukiniu. Didesniuose miestuose (pvz. Barselona, Madridas) galite naudotis viešuoju transportu, taksi, dviračiu ar vaikščioti pėsčiomis. Atkreipkite dėmesį, jog tai pietų Europos valstybė, todėl eismas čia kiek karštesnis ir aktyvesnis.

Kelionės kalnuose

Į keliones kalnuose turėtumėte pasiimti šiltesių rūbų, gerus žygio batus, kuprinę, patogias kelnes ar šortus. Nors Ispanija šilta valstybė, kalnuose gali būti pakankamai vėsu. Taip pat įsimeskite žibintuvėlį ir mažą rankšluostį. Be kopimo ir žygių, Ispanijoje galite išmėginti ir slidinėjimo sportą.

Kaip kalbėtis

Oficiali ir pagrindinė kalba Ispanijoje – ispanų kalba. Kaip ten bebūtų šalyje kalbama net keliomis kalbomis , priklauso nuo regiono kuriame lankotės. Šalyje vartojamos kelios regioninės kalbos – katalonų, baskų, galisų, asturų ir kt. Lankydamiesi tam tikruose regionuose galite net sutrikti išgirdę vietinius gyventojus kalbant pakankamai skirtingomis kalbomis. Ispanijos konstitucijoje katalonų, baskų ir galisų kalbos pripažintos oficialiomis kalbomis. Kaip ten bebūtų, bendrinė ispanų kalba yra dominuojanti, todėl jei mokate nors truputi šios kalbos, neturėtų būti sunku susikalbėti. Didžiuosiuose miestuose taip pat vartojamos ir kitos tarptautinės kalbos, daugiausia anglų, taip pat prancūzų ir kt. Išmokus kelias pagrindines ispanų kalbos frazes nesunku bus rasti kelią į ispanų širdį.

Prašau – Por favor

Ačiū – Gracias

Nėra už ką – De nada

Labas/labas rytas – Hola/buenos dias

Laba diena/labas vakaras – Buenas tardes

Viso gero – Adios

Kaip tu ? – Como esta ?

Labai gerai, ačiū – Muy bien gracias

Atsiprašau – Disculpe

Ar Jūs kalbate angliškai ? – Habla usted ingles?

Ką pirkti

Ispanijos valiuta – euras (EUR), todėl ir kainos čia europietiškos. Esant Ispanijoje įsigyti galite įvairiausių suvenyrų ir tradicinių prekių. Ispanijoje gaminami visame pasaulyje ir Lietuvoje žinomi prekių ženklai kaip Mango, Zara, Bershka, Camper ir kt. Taip pat čia galite įsigyti ir vardinių dizainerių darbų – Custo Barselona, Kowalski, jų geriausia ieškoti Barselonoje, Madride, Ibizoje, Maljorkoje ir kt.

Patariame įsigyti ispaniško vyno, sangrijos, alyvuogių aliejaus, alyvuogių, saulėje džiovintų pomidorų, šafrano. Ispanija yra viena iš pagrindinių šafrano gamintojų pasaulyje. Šis prieskonis pakankamai brangus ir gali rungtyniauti su auksu, tačiau net mažas jo kiekis duoda nepakartojamą skonį gaminamam patiekalui, ypač tradicinei ispaniškai paelijai.

Suvenyrų rasite daugelyje Ispanijos vietų, ypač turistiniuose taškuose. Norintiems įdomesnių suvenyrų patariame įsigyti tradicinės flamenko muzikos įrašų, keramikinių lėkščių, odos gaminių.

Būkite saugūs

Ispanija apibūdinama kaip saugi šalis, tačiau turistiniuose miestuose ir centruose būtinai prižiūrėkite savo daiktus, dokumentus, fotoaparatus ir kitas vertybes. Stenkitės per daug neišsiskirti iš minios ir per daug neatsipalaiduoti. Taip pat saugokitės kišenvagių, o įvykus įvykiui nedvejodami kreipkitės į policijos pareigūnus.

Gerbkite

Ispanai yra pakankamai temperamentingi ir patriotiški žmonės, kurie myli ir vertina savo šalį. Čia įprasta sveikinantis apsikabinti ir draugiškai pasibučiuoti į abu skruostus. Autobuse ar kitose viešojo transporto priemonėse įprasta užleisti vietą vyresnio amžiaus žmonėms ir moterims. Ispanai nėra punktualūs, todėl į susitikimus su vietiniais galite per daug neskubėti. Stenkitės nesivelti į pokalbius apie Ispanijos politiką, buvusius lyderius, kolonialistinį laikotarpį, jei gerai nežinote faktų, mat tai gali virsti į pakankamai aštrią diskusiją. Prisiminkite, jog esate tik šalies svečiai, todėl elkitės atsakingai.