fbpx Praktinė informacija kaip keliauti po Indoneziją

Praktinė informacija

Gero apetito – Indonezijos virtuvė – Indijos ir Kinijos virtuvių mišinys, šiek tiek pakoreguotas europietiškos olandų invazijos. Daugiausia paprasti indoneziečiai vartoja ryžių, saldžiųjų bulvių ir vištienos, taip pat čili (sambal), todėl vietinė virtuvė yra pakankamai aštri. Maistas skiriasi priklausomai nuo salos ir regiono, populiariausi patiekalai Javos saloje– gado-gado (daržovės riešutų padaže),lotek,gudeg (troškintos daržovės kokosų padaže), sate (vištiena ar jautiena ant iešmelių riešutų padaže), nasi goreng (kepti ryžiai), mie goreng (kepti makaronai), bakso (kinietiški makaronai su mėsos kukuliais), soto (sriuba su ryžiais ir vištiena) ir dar daug kitų egzotiškų patiekalų. Sumatroje populiariausia Padang virtuvė, kuri išsiskiria specifiniu patiekimo būdu – daugybe lėkščių su maistu, Jums lieka išsirinkti, ko labiausiai norite. Šalis gali pasididžiuoti nuostabiais tropiniais vaisiais – mangais, papajomis, ličiais, avokadais, bananais, arbūzais ir kt., bei daržovėmis. Esant čia būtina paragauti šviežaus kokosų vandens, įdomaus ir mums neįprasto tropinio vaisiaus duriano. Mėgstantys ekstremalų maistą ras iš ko pasirinkti – kobros, šikšnosparnio, šuns mėsa ir daug kitų keistų įvairenybių. Alkoholis šalyje nėra draudžiamas, tačiau dauguma musulmonų jo privengia vartoti.

Kaip keliauti – Indonezija labai didelė valstybė ir jos mastai skiriasi, todėl keliaujant čia nemažai laiko tenka praleisti kelyje. Greičiausia ir lengviausia keliauti vietiniais skrydžiais, kurių tinklas šalyje plačiai išvystytas. Taip pat galite keliauti išsinuomotu automobiliu, traukiniu, prieš nusprendžiant naudotis autobusu, patariame gerai išsiaiškinti, kokia yra geriausia autobusų kompanija – patirtis rodo, jog autobusai neretai genda ar vėluoja. Šalies miestuose keliauti galite vietiniu transportu – dviračiu rikša, taksi, taip pat galite išsinuomoti motorolerį. Miestuose eismas intensyvus, vyksta kaire kelio puse, čia galioja kitokios eismo taisyklės, arba, galima sakyti, negalioja. Mažesnėse vietovėse ar salose galite keliauti pėsčiomis ar dviračiu.

Kelionės kalnuose – kad ir kokia karšta Indonezija bebūtų, kopiant į ugnikalnius oras gali netikėtai atvėsti, todėl į keliones kalnuose patariame pasiimti šiltesnį megztinį, striukę, kepurę, gerus ir patogius batus. Kylant aukštyn temperatūra krinta sulig įveiktais kilometrais, todėl netgi būnant tokioje tropinėje valstybėje kaip Indonezija, gali pasidaryti šalta. Vienas įspūdingiausių dalykų, kurį galite padaryti, tai išsiruošti į naktinį žygį kopiant į vulkano viršukalnę ir paryčiais drauge su bendrakeleiviais pasitikti kylančią saulę. Kopiant į kai kuriuos vulkanus reikalaujama turėti vietinį gidą.

Kaip kalbėtis – norint, jog šalies gyventojai susikalbėtų tarpusavyje, šalyje buvo sukurta bendrinė kalba bahasa Indonesia, mat atskirose salose ar netgi salos regionuose žmonės kalba skirtingomis kalbomis. Pavyzdžiui Javos saloje po bendrinės bahasa Indonesia vyrauja vietinė Javanese kalba. Bendroji Indonezų kalba tai mums gerai pažįstama indoeuropiečių prokalbė, todėl tikrai nesunku perskaityti elementarius sakinius ir ištarti kelis žodžius. Nemanykite, jog visos Azijos šalys vartoja nesuprantamus hieroglifus. Norint jaustis šiek tiek patogiau būnant toli nuo namų, galite išmokti kelias esmines frazes, kurios Jums padės bendrauti su vietiniais: jie labai šnekūs ir viskuo domisi, todėl nenustebkite, jei sulauksite ir labai asmeninių klausimų, pavyzdžiui ar Jūs vienišas/vieniša ar kiek Jums metų.

Labas rytas – Selamat pagi

Laba diena – Selamat siang/ sore

Labas vakaras – Selamat malam

Kaip sekasi ? – Apa kabar?

Ačiū – Terimakasih

Gerai – Baik

Iki pasimatymo – Sampai jumpa

Kur? – Dimana?

Mano vardas … – Nama saya ….

Delfinas – Lumba-Lumba

Drugelis – Kupu-Kupu

Žmogus – Orang

Draugas – Teman

Ką pirkti  Iš Indonezijos galite parsivežti batikos dirbinių: rūbų, paveikslų, veduoklių, skarų, tradicinių drabužių, perlų, įvairiausių suvenyrų iš medžio ir bambuko: tradicinių kaukių, medinių skulpturėlių, veduoklių, apyrankių, padėkliukų kavai, medžio raižinių ir kitų dirbinių. Indonezijoje yra ką nusipirkti, dalis produkcijos labai pigi, bet ir kokybė ne amžina. Kita vertus, šalis taip pat gali pasididžiuoti tikrai kokybiškais ir išskirtinio grožio rankdarbiais – rankinėmis, kilimėliais, buities dekoro daiktais. Tokie suvenyrai papuoš Jūsų buitį ir primins šią egzotišką šalį – Indoneziją.

Taip pat siūlome įsigyti Indonezietiškos kavos, arbatos, vietinių saldumynų, prieskonių. Kita vertus, kol esate čia mėgaukitės ir gerkite kuo daugiau šviežiai spaustų vaisių sulčių, patiekalų su soja ir tofu, jauno kokoso vandens, tai dalykai, kurių gal ir neparsivešite, tačiau tikrai ilgam prisiminsite. Esant pajūryje prisirinkite egzotiškų įvairių formų kriauklių, čia jos įspūdingos.

Būkite saugūs – apskritai – tai saugi šalis, tačiau, kaip ir visur kitur pasaulyje, taip ir Indonezijoje reikėtų saugotis, ypač keliaujant su brangesniais daiktais, kaip fotoaparatai, videokameros ir pan. Perpildytuose traukiniuose ir autobusuose (ypač miesto) yra nemažai kišenvagių, nelaikykite pinigų ir svarbių dokumentų užpakalinėse kišenėse, rankines laikykite priešais save. Venkite didelių susibūrimų, minių. Apspitus vaikų būriui, nepraraskite budrumo, tai gali būti tik dėmesio atitraukimas, kol vieni užkalbina, kiti gali jus apšvarinti. Neskubėkite, kuomet bendraujate su vietiniais norinčiais Jums padėti oro uoste ar stotyje, kitose turistinėse vietose, neretai už paslaugą jie paprašys pinigų. Stenkitės susigaudyti vietiniuose piniguose – čia viskas skaičiuojama tūkstančiais ir milijonais. Atsiskaitydami kreditine kortele parduotuvėse, viešbučiuose ar restoranuose, nepaleiskite jos iš akių, kad personalas nenusirašytų Jūsų kortelės duomenų. Svarbiausius daiktus turėkite su savimi – pasas, kreditinės kortelės, pinigai. Visa kita galite palikti viešbučio seife, arba registratūroje. Maudydamiesi paplūdimyje nepalikite daiktų be priežiūros.

Indonezija labai griežta narkotinių medžiagų atžvilgiu, šioje šalyje už nelegalų psichotropinių medžiagų gabenimą baudžiama mirties bausme. Nuoširdžiai patariame Jums nepirkti ir nevartoti jokių psichotropinių medžiagų, nes patirtis rodo, jog vietinė valdžia labai griežta net užsienio piliečiams. Tai gali baigtis kalėjimu ar didele pinigine bauda.

Gerbkite – Indonezija – daugiausiai musulmonų turinti šalis pasaulyje, todėl gerbkite ir priimkite kitą kultūrą. Islamas šalyje praktikuojamas ir stipriai jaučiamas, tačiau esant čia pastebėsite, jog vietiniai gyventojai šalia šios religijos atlieka keistus ritualus, pavyzdžiui medituoja, aukoja aukas ir kt. Tai vietinių tikėjimų įtaka, gyvavusių dar prieš pasirodant islamui Indonezijoje. Vietiniai žmonės besišypsantys, todėl kartais sunku suprasti ką jie iš tiesų galvoja, neretai reikia kantrybės laukiant, mat čia viskas vyksta kiek lėčiau. Vis dėlto, atsipalaiduokite ir priimkite šypseną su šypsena. Nėra ko skųstis ir kritikuoti, juk esate tik Indonezijos svečiai, o kaip sakoma kieno šalis, to ir taisyklės. Nenustebkite jei gatvėje vaikai ir vietiniai gyventojai sušuks jums „Hello mister/miss“, „Bule“ ir pan., Jūs jiems vis dar labai įdomūs ir gražūs, atsakykite pokštu ir suteikite laimės aplinkiniams.

Sveikata – vykstant į Indoneziją rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, difterijos, stabligės, vidurių šiltinės. Maliarijos užsikrėtimo tikimybė Indonezijoje yra nedidelė, pasitarkite su savo gydytoju dėl šalutinio poveikio ir galimų rizikų.

Pinigai – Indonezijos nacionalinė valiuta yra Indonezijos rupija arba sutrumpintai IDR. 1 litas 2013 m. kovo mėnesį buvo apie 3620 IDR. Bankomatų daugėja visoje šalyje. Kai kurie išduoda iki 2 mln. rupijų vienu metu, kiti tik iki 400 tūkst. rupijų.