fbpx Praktinė informacija apie Balio salą Indonezijoje

Praktinė informacija

Gero apetito – Balio saloje tikrai rasite iš ko pasirinkti ruošiantis pietauti ar vakarieniauti. Čia daugybė kavinių, restoranų, užeigų, kuriose rasite ir tarptautinę, ir vietinę virtuvę. Kadangi Balis vienas iš didžiausių turizmo centrų pasaulyje, saloje galima rasti visko. Kaip ten bebūtų, mes Jums patariame rinktis kiek paprastesnes ir mažesnes vietas, mat jose kur kas pigiau nei centre esančiuose restoranuose. Vietinė virtuvė mažai skiriasi nuo visos šalies virtuvės, populiariausi patiekalai – nasi goreng (kapti ryžiai), mie goreng (kepti makaronai), bakso (mėsos kukulių ir makaronų sriuba), nasi campur (garuose paruošti ryžiai su įvairiomis daržovėmis ar mėsa). Kaip ten bebūtų, Balyje rasite to, ko visoje Indonezijoje sunku rasti – patiekalų su kiauliena – babi guling(kiaulienos kepsnys), urutan (aštri kiaulienos dešra). Tradiciniai balinietiški patiekalai – bebek betudu (specialiai paruošta antiena), lawar (balinietiškos salotos), sate lilit (sumaltos jūros gėrybės ant citrinžolės stiebelių), įvairiai paruošta vištiena ir žuvis, naudojant vietinius prieskonius bei žoleles. Gali pasirodyti keista, jog Balyje dominuojant hindu religijai valgoma tiek daug įvairių rūšių mėsos: čia ji valgoma ir tik kartais apribojama tam tikrų ceremonijų ar laikotarpių metu.

Kaip keliauti – keliauti po salą galima įvairiai, priklauso nuo Jūsų poreikių ir norų. Jei laiką leisti ketinate tik paplūdimyje, užteks ir kojų pagalbos, jei ruošiatės daugiau pavažinėti, siūlome išsinuomoti motorolerį ar automobilį. Čia pakankamai paprasta keliauti, ypač ištrūkus iš salos sostinės Denpasaro bei didesnių miestų, kuriuose eismas pakankamai intensyvus. Labai smagu keliauti po apylinkes tiesiog su motoroleriu – vėjui ūžiant pro ausis lėkti Balio keliais, karts nuo karto sustojant ir pasigrožint salos panoramomis. Vis dėlto, siūlome būti atsargiems vairuojant transporto priemonę, taip pat saugokitės vagysčių. Balyje jos pakankamai populiarios, mat kur daugybė turistų, ten ir sukčiai, tik ir laukiantys pasipelnyti. Visada užrakinkite savo transporto priemonę, palikite ją specialiai įrengtose aikštelėse. Jei naudojatės taksi paslaugomis, prieš įsėsdami patikrinkite ar transporto priemonė turi taksometrą arba iš anksto sutarkite kainą: neretai taksistai pamatę, jog atrodote kaip turistai, mėgina pasiimti daugiau.

Kelionės kalnuose – Balyje yra ne vienas vulkanas į kurį galite kopti, todėl būkite pasirengę ir vėsesniam orui kylant aukštyn. Turėkite patogius batus, šiltesnį megztinį ar striukę, patogias kelnes ar pusilgius šortus. Taip pat Jums pravers žibintuvėlis, galvos apdangalas.

Kaip kalbėtis – Balyje, kaip ir visoje Indonezijoje vartojama bendrinė bahasa indonesia kalba, tačiau čia vartojama ir specifinė vietos baliniečių kalba, kuri yra dalis vietinės kultūros. Ši kalba vartojama religinių ceremonijų bei ritualų metu, kasdieniame gyvenime ji sumišusi su bendrine indoneziečių kalba. Turistinėse vietose ir miestuose susikalbėti galite angliškai, o kai kuriose vietose ir rusiškai, mat Balis sulaukia nemažai lankytojų iš šios šalies, todėl kai kurie vietiniai gidai jau prisitaikę.

Ką pirkti – Balis patiks mėgstantiems apsipirkinėti, mat čia rasite įvairiausių vertybių už pakankamai prieinamą kainą. Prekės įvairios – nuo pigių turistinių suvenyrų iki specializuotų mados parduotuvių, su vietinių dizainerių darbais ir kokybiškais prekių ženklais. Balyje galite praturtinti savo garderobą, įsigydami vieną kitą gražesnį drabužį Kutoje, Legiane, Seminiake.

Rankdarbių ir meno dirbinių – Balis garsus vietiniais rankdarbiais ir subtiliais medo dirbiniais, populiariausi jų – įvairūs piešiniai, krepšiai, akmens ir medžio raižiniai, sidabro ir kriauklių juvelyrika, keramika, darbai iš popieriaus, stiklo ir dar daugelis kitų. Daug gražių rankdarbių galite rasti Ubude ir jo apylinkėse.

Džiovintų prieskonių ir kavos – jų rasite vietinėse parduotuvėse, 24 valandas veikiančiuose prekybos centruose, vietiniuose turguose.

Esant paplūdimyje prisirinkite įvairių formų kriauklių, koralų, akmenukų. Tai nieko nekainuoja, o pradžiuginti gali didelį draugų ir pažįstamų būrį.

Būkite saugūs – Balis labai turistinė vieta visos Indonezijos, Azijos ir netgi viso pasaulio kontekste, todėl čia esti visko. Kaip ten bebūtų, sparčiai besiplečiant turizmui, saugumas, sveikatos apsaugos sąlygos ir nusikalstamumo kontrolė vystosi daug sparčiau. Kaip ten bebūtų, nepasitikėkite visais Jus gatvėje užkalbinusiais ar norinčiais Jums padėti žmonėmis, neretai už paslaugą jie paprašys atlygio. Saugokite savo asmeninius daiktus ir pinigines, kameras ir kitas vertybes. Jei nusprendėte išsinuomoti transporto priemonę, gerai patikrinkite vietą iš kurios nuomojate – ar ji patikima. Transporto priemones palikite specialiose stovėjimo aikštelėse.

Indonezija labai griežta narkotinių medžiagų atžvilgiu, šioje šalyje už nelegalų psichotropinių medžiagų gabenimą baudžiama mirties bausme. Nuoširdžiai patariame Jums nepirkti ir nevartoti jokių psichotropinių medžiagų, nes patirtis rodo, jog vietinė valdžia labai griežta net užsienio piliečiams. Tai gali baigtis kalėjimu ar didele pinigine bauda.

Gerbkite – Balis žymus ne tik gražiomis vietovėmis, bet ir hindu religija, kuri saloje stipriai praktikuojama, todėl per daug nesistebėkite jei išvysite moteris su mažomis gėlių pintinėlėmis ir smilkalais, tai aukos dievams, kurios gali būti aukojamos begalę kartų. Čia žmonės tiki, jog viskas turi sielą. Gerbkite vietos tikėjimus ir papročius, pagarbiai elkitės šventyklose ir ceremonijų vietose. Tai labai savita Indonezijos kultūros dalis, todėl čia, kaip ir visoje šalyje dominuoja savos taisyklės ir supratimai. Tai ne tik paplūdimio kultūra ir linksmybės, bet ir metai iš metų egzistuojantis vietos gyvenimas. Gali būti, jog Balyje atsidursite hindų festivalių ir švenčių metu (Galungan, Nyepi ir kt.), pasigrožėkite jais, tai išskirtinė galimybė išvysti unikalų reginį.