fbpx Indija. Svarbi informacija keliaujant po Indiją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Indijos virtuvė – tai kvapni, aštri, prieskoninga ir labai gardi virtuvė, todėl mėgstantiems indiškus ir vegetariškus patiekalus čia labai patiks. Indijos virtuvė – tai kulinarinių tradicijų visuma, paplitusi visame Indijos subkontinente. Tai nėra vieninga tradicija, kadangi patiekalai ir produktai labai skiriasi priklausomai nuo regiono, tačiau ją vienija daug bendrų bruožų ir istorinių įtakų.

Ši virtuvė pasižymi ypač didžiule naudojamų augalų (vaisių, daržovių, riešutų) įvairove, čia buvo prijaukinta labai didelė dalis kultūrinių augalų, kurie vėliau paplito po visą pasaulį. Indijoje ypač stiprios vegetarizmo tradicijos, virtuvėje vyrauja augalinis maistas, tam stiprią įtaką turėjo religija bei kultūra. Pajūrio regionuose ir prie didžiųjų upių paplitusi žuvis, mėsa, palyginti su kitais pasaulio regionais, vartojama mažai, egzistuoja daug mėsos apribojimų. Virtuvėje dominuoja ryžiai, indiška duona ir įvairiausi kariai. Kariai yra viena pagrindinių indiškos virtuvės patiekalų grupių, patiekiama greta duonos ar ryžių, šis terminas toks paplitęs, jog Indijoje gali reikšti praktiškai bet kokį maistą. Tai daržovės, ankštiniai, žuvis ar mėsa, troškinti dažniausiai aštriame padaže. Paprastai valgį sudaro duona ar ryžiai su atitinkamu kariu. Visoje Indijoje mėgstami įvairūs garnyrai, kurie naudojami papildyti maistą arba tarp atskirų patiekalų.

Labiausiai paplitusi garnyrų rūšis – čatnis, gaminamas troškinant saldžius vaisius (mangus, ananasus, papajas ir kt.) su kvapiaisiais prieskoniais. Kaip užkandis, paplitę marinuoti vaisiai – ačaris.

Vietiniai saldumynai gaminami naudojant nerafinuotą cukranendrių cukrų, sutirštintą pieną, varškę, manų kruopas ir ryžius. Vieni dažniausiai šalyje sutinkamų saldėsių – chalva, peda, khir, barfi. Indijoje paplitusios įvairios gėrimų rūšys, tačiau labiausiai paplitę gėrimai – juodoji arbata ir kava. Arbata ruošiama su pienu ir įvariais prieskoniais, taip pat vartojamas jogurto gėrimas – lasi, migdolų gėrimas ir kt. Iš alkoholinių gėrimų gaminamas palmių vynas, ryžių alus.

Kaip keliauti

Indija yra didelė valstybė, todėl labai priklauso nuo regiono ir vietos kurioje keliaujate. Jei norite pamatyti visą šalį, Jums prieiks tikrai daugiau nei vieno mėnesio, galbūt neužteks ir vieno gyvenimo. Kaip ten bebūtų, šiandieninė Indija sulaukia milijonų lankytojų per metus, mat ši įdomi ir dvasinga valstybė, tarsi magnetas traukia viso pasaulio gyventojus, tiek grupinių kelionių megėjus, tiek individualius nutrūktgalvius. Šalyje yra daugybė būdų kaip keliauti, priklauso nuo jūsų biudžeto ir pasirinkimų. Šalyje galima keliauti lėktuvu, Indijoje išvystitas vietinių oro linijų tinklas (Air India, Air Go ir kt.), todėl pasiekti šalies pietus ar šiaurę kartais geriau skrydžiu, tai sutaupo nemažai laiko ir energijos. Taip pat šalyje galima keliauti traukiniu, daugybė pasirinkimo galimybių – nuo prabangių traukinių iki visai paprastų vietinių; autobusu (kiekviena indijos valstija turi savo autobusų tinklą), tačiau norint pamatyti ne tik vieną regioną, teks pakeisti ne vieną autobusą. Jei pasiryžote Indijoje keliauti privačiu ar nuomotu automobiliu, nusiteikite eismui kairiąja kelio puse, bei išprotėjusiam gatvės eismui. Mieste galite keliauti taksi, rikša, autobusu.

Ką pirkti

Indijos valiuta – indijos rupija (₹; INR). Rupija yra dalinama į 100 peisų. Indija vis dar nėra brangi valstybė ir kainos lyginant su Europa kur kas žemesnės, kaip ten bebūtų, priklausomai nuo to kokį poilsį pasirinksite, nes už europietiškus standartus ir higieną reiks išleisti daugiau. Perkant prekes Indijoje įprasta derėtis, ypač kai Jūs esate turisto ar svetimšalio pozicijoje. Indijoje galima įsigyti daugybę nuostabių dalykų, pradedant nuo vietinių prieskonių ir žolelių, indiškų maisto produktų.

Indijoje gaminana daugybė medžio dirbinių ir rankdarbių (dekoratyvinių lėkščių, indų, baldų, meno darbų ir kt.), čia jų galite įsigyti labai žemomis kainomis, žinoma, jeigu mokate derėtis.

Tekstilės dirbinių – silko, sarių, skarų, pagalvių užvalkalų, lovos užtiesalų. Tai nepakartojamo grožio ir kokybės autentiški rankdarbiai, gaminami Indijoje jau daugelį amžių, todėl papuoš ne tik Jūsų buitį, bet ir tarnaus kaip meno kūrinys. Kita vertus, Indijoje gausu pigios masinės produkcijos, todėl atydžiai rinkitės. Tekstilės gaminiai skiriasi kiekviename regione.

Juvelyrikos – įsigykite išskirtinai atrodančių segių, auskarų, apyrankių, kolje ir kitų grožybių, kurios šalyje pakankamai nebrangios.

Taip pat Indijoje galite įsigyti smilkalų, aliejų, marmuro ir akmens raižinių, piešinių ant šilko, įvairiausių drabužių.

Kaip kalbėtis

Valstybinė Indijos kalba yra hindi (devanagiri raštas). Hindi kalba kalba apie 40 % šalies gyventojų. Kaip ten bebūtų, Indijos konstitucija pripažįsta 22 konstitucines kalbas, mat kalbų, kultūrų ir etninių grupių atžvilgiu, Indija labai nevienalytė, todėl egzistuoja daugybė regioninių kalbų ir dialektų. Indijos kalbas galima skirstyti į dvi pagrindines grupes – indų kalbos (priklauso indoeuropiečių kalbų grupei) šiaurėje bei dravidų kalbos pietuose. Be šių kalbų anglų kalba naudojama kaip darbinė daugelyje profesijų, ją moka apie 5 % gyventojų. Keletas Indijos kalbų turi senas literatūrines tradicijas, tarp jų: telugų kalba, bengalų kalba, maratų kalba, hindi, tamilų kalba, kanadų kalba ir urdų, o ypatingai viena iš klasikinių pasaulio kalbų – sanskritas. Indijoje susikalbėti su vietiniais gyventojais galite mėginti anglų kalba, bet tai taip pat priklauso nuo žmonių išsilavinimo bei socialinės padėties.

Būkite saugūs

Būdami Indijoje turite adaptuotis ne tik prie naujos kultūros ir aplinkos, bet ir prie vietinio klimato bei maisto. Pastarasis keliautojams sukelia daugiausia nemalonumų, todėl turėtumėte pasisaugoti, rinktis maistą ir nevalgyti per daug aštriai. Nors keliaujant į šalį skiepai neprivalomi, kaip ten bebūtų skiepai nuo hepatito, vidurių šiltinės ir meningito rekomenduojami. Vanduo iš čiaupo nerekomenduojamas gerti, ir mes Jums patariame šios taisyklės laikytis, atsisakyti ledo gėrimuose ir pan. Indijoje gyvena ne tik svetingi ir įdomūs gyventojai, bet ir visa aibė gyvunijos, pasisaugokite laukinių šunų, gyvačių, kačių. Prižiurėkite savo daiktus, dokumentus, techniką, nepalikite daiktų be priežiūros, nesinešiokite svarbių daiktų su savimi, o geriau palikite viešbučio seife.

Gerbkite

Indija yra tikėjimų, griežtų socialinių atskirčių ir daugybės etiketo taislyklių šalis, todėl atvirai rodyti jausmus ir bučiuotis gatvėje nepriimtina. Einant į mečetes, bažnyčias, šventyklas nusiaukite batus ar sandalus, liesti žmones su kojų pirštais reiškia nepagarbos dalyką. Venkite rodymo pirštais, švilpavimo – tai nemandagus elgesys Indijoje. Turėtumėte žinoti, jog Indijoje priimtina rengtis pakankamai konservatyviai ir nerodyti per daug nuogo kūno. Bendraudami su vietiniais gyventojais pasistenkite išvengti politinių temų, ypač susijusiu su Pakistanu, Kašmyru, Kinija, Šri Lanka. Taip pat atsargiai bendraukite religinėmis temomis, nesileiskite į didelius ginčus. Gerbkite lankomą valstybę ir prisiminkite, jog esate tik jos svečiai.