fbpx Praktinė informacija - transportas, kalba ir kulinarija.

Praktinė informacija

Kaip keliauti

Populiariausias būdas keliauti po Gruziją – autobusų stotyse susirasti mini autobusą (vadinamą maršrutka) arba tiesiog susistabdyti juos pakelyje. Toks transportas keliauja beveik į visus šalies kampelius, bet kokiu metu, išskyrus gilią naktį. Keliauti maršrutiniais mini autobusais nėra brangu, tačiau ir ne pats patogiausias būdas, kadangi transportas dažniausiai būna sausakimšas.

Taksi yra patogiausias transportas važinėtis po Gruzijos miestus, o kartais – ir tarp miestų. Dar visai neseniai bet kuris vairuotojas galėjo neoficialiai uždarbiauti, vežiodamas keleivius. Tai buvo gana saugus būdas transportuotis miestuose ir užsieniečiams, tačiau, jiems kainos buvo užkeliamos ganėtinai aukščiau, nei gruzinams. Neseniai priimtas įstatymas, draudžiantis neoficialius taksi. Kiekvienas vairuotojas turi turėti aparatą su fiksuotais tarifais.

Traukiniai Gruzijoje populiarūs, tačiau labai lėti, nors ir velniškai pigūs. Keliaujant ilgesnius atstumus, pavyzdžiui iš Tbilisio į Batumį, arba į Boržomį, geriau keliauti traukiniu, ypač, jeigu tai naktis.

Gruzijos keliai – ne aukščiausios kokybės, o dauguma į kalnus vedančių – ne asfaltuoti ir duobėti. Geriausia kalnams išsinuomoti visureigį arba motociklą. Viešojo transporto kalnuose – nedaug, tačiau bet kada galima pasisamdyti vietinius, kurie mielai jus nuveš iki reikiamo taško.

Kaip kalbėtis

Oficiali kalba Gruzijoje – gruzinų. Didžioji dalis gyventojų dar kalba ir supranta rusų kalbą, išskyrus jaunimą, kurie mieliau bendrauja angliškai, nei rusiškai. Gruzinų kalba – gana autentiška ir nepanaši į jokią kitą kalbą ir ją išmokti yra gana sudėtinga, vien todėl, kad skiriasi ir jų abėcėlė. Nemokantiems gruzinų kalbos, kartais gali būti sudėtinga orientuotis miestuose, kartais net Tbilisyje, kadangi kai kurie užrašai yra žymimi tik gruziniškai.

Gruziniškai „aš esu lietuvis“ – „Me litveli var“, „prūde kvarksi varlės“ – „Bakvaki chaeshi kikinebs“.

Ką pirkti

Retas keliautojas grįžta iš Gruzijos tuščiomis rankomis. Ką galima nusipirkti: vyno (kuo daugiau, tuo geriau), konjako (tinka prie apelsinų), stipriosios vynuogių degtinės – čiačios, vynuogių ir riešutų deserto – čiučelos.
Kainos Gruzijoje nesikandžioja. Keletas pavyzdžių: butelis gero vyno – 10 Lt; didelis arbūzas – 1,5 Lt; pietūs restorane Tbilisyje – 10-12 Lt; mineralinis vanduo 0,7 l – 1,2 Lt; Kelionė traukiniu Tbilisis – Boržomis (trunka 4 val.) – 3 Lt.

Maistas ir gėrimai

Gruzinai mėgsta valgyti ir gerti daug, ir kitus vaišinti ne ką mažiau. Pagrindinis patiekalas, valgomas beveik kasdien – chačapuris, arba gruziniška karšta duona, įdaryta sūriu. Beveik kiekviename restorane dar rasite chinkali – gruziniškų koldūnų, dažniausiai įdarytų mėsa, bet yra ir su varške arba grybais. Ypatingai populiarūs balti sūriai, kepti grybai, ant grotelių kepta žuvis, daržovių salotos. Beveik kiekvienai skirtingai progai, ruošiami ir skirtingi valgiai, pavyzdžiui, patiekalai, valgomi per laidotuves, nebus patiekiami per gimtadienius ir vestuves.
Gruzijoje gausu vaisių – ypač vynuogių, arbūzų, persikų ir abrikosų.

Iš gėrimų populiariausias, žinoma, vynas (Tsinandali, Kindzmarauli). Jo išgeriama labai daug ir beveik kasdien. Gruzinai vyrai nesibodi išgėrinėti daug degtinės, alaus (Kazbegi, Tushuri) ir vynuogių gėrimo – čiačios. Moterys dažniausiai geria tik vyną.
Iš nesvaigiųjų gėrimų populiarus limonadas, mineralinis vanduo (ypač Boržomi, Nabeglavi ir Likani) bei juodoji arbata.

Būkite saugūs

Kalbant bendrai – Gruzija yra saugi šalis keliautojams, su vienu iš žemiausių nusikalstamumo lygių Europoje. Po „rožių revoliucijos“ buvo nuslopinta kyšius ėmusi kelių policija. Dabar kelių policija dirba efektyviai, įvesta saugos diržų prievolė, sankryžose tarp miestų eismą stebi kameros, fiksuojami vairuotojų greičio viršijimai. Vis tik, Gruzija pirmauja pagal avarijų skaičių Kaukaze. Mažiau patartina keliauti į regionus netoli Abchazijos ir Pietų Osetijos, kur galimi separatistų išpuoliai. Kiti kalnų regionai yra saugūs, tačiau ištikus bėdai, pagalba gali būti toli, kadangi kalnuose yra daug mažiau policijos pajėgų.
Gruzijoje nepatartina: gerti vandenį iš krano, nepasterizuotą pieną, valgyti neplautus vaisius ir daržoves,

Gerbkite

Gruzinai yra labai svetingi. Jeigu gruzinas kviečia jus vakarienei, kelti klausimo kas mokės – neverta, kadangi tai gali jį įžeisti. Vietiniai žmonės yra mandagūs, visada sveikinasi. Išmokite porą mandagybių, kaip „gomarjoba“ (tariasi Gomardžoba – laba diena), „madloba“ – ačiū.
Gruzinai – religingi, persižegnoja matydami kiekvieną cerkvę. Renkitės konservatyviai eidami į religinius pastatus. Moterims patartina vilkėti kuo ilgesnėmis suknelėmis, jeigu jų neturite, vienuolynuose ar cerkvėse jums duos prijuostes.