Praktinė informacija
Gero apetito
Graikijos virtuvė tai vietinių tradicijų bei kaimyninių šalių (Italijos, Turkijos) virtuvių mišinys. Čia vyrauja Viduržemio jūros virtuvė, kurioje naudojama daug žolelių, daržovių bei grūdinių kultūrų. Kadangi šalis apsupta jūrų, čia valgoma daugybė jūros gėrybių, taip pat kiaulienos, jautienos, ėrienos bei vištienos. Graikijos patiekalai neįsivaizduojami be alyvuogių aliejaus, citrinų, pomidorų, duonos ir, žinoma, vyno. Čia vyrauja tradicija valgyti lauke – kavinėje ar restorane, ir tai graikams šventas reikalas, mat vietiniai gyventojai mėgsta skaniai pavalgyti ir ilgai mėgautis maisto teikiamais malonumais. Populiarūs ir tradiciniai patiekalai – gyros (skrudinta kiauliena ar vištiena patiekiama su vietine duona – pita ), souvlaki (ant iešmo kepta mėsa), tzadziki (užkandis pagamintas iš natūralaus jogurto, alyvuogių aliejaus, česnako, agurkų),skordhalia (specialiai paruoštos bulvės su česnaku, dažnai patiekiamos su sūdyta menke). Jūros gėrybės – ant grotelių keptas aštuonkojis, achinosalata (jūrų ežio kiaušiniai citrinų ir alyvuogių aliejaus padaže). Atkreipkite dėmesį, jog Graikijoje įstatymu patvirtinta, jog šaldyta žuvis ar jūros gėrybės meniu būtų specialiai pažymėtos. Kaip ten bebūtų, šviežia žuvis ir kitos gėrybės gali būti pakankamai brangios. Taip pat esant Graikijoje paragaukite tikrų Graikiškų salotų, kitų patiekalų –moussaka, pastitsio, stifado, spedzofai, sahanaki ir kt. Desertui turėtumėte paragauti baklavos – gardumyno su medumi ir žemės riešutais. Graikija ypač garsi savo vynais, tai pat čia paragauti galite vietinio anyžinio likerio – ouzo, kavos ir kavos gėrimų, alaus, šaltos arbatos. Skanaus.
Kelionės į Graikiją
Kaip keliauti
Kaip keliauti po šalį labai priklauso ir nuo Jūsų pasirinkimo. Kadangi tai labai įvairialypė valstybė, norint pamatyti bent dalį šalies grožio patariame išsinuomoti automobilį. Juo Jūs galėsite pasigrožėti šalimi nepriklausomai nuo autobusų grafikų, nuvykti į atokiausius kaimus, aplankyti šventyklas bei pasigrožėti palei kelią sekančiu jūros ruožu. Atsargiau vairuokite šalies sostinėje ir didesniuose miestuose, mat turėdami karštą temperamentą graikai neretai sulaužo kelių eismo taisykles siekdami greičiau pasprukti iš transporto kamščių. Vis dėlto, jeigu nusprendėte keliauti autobusu, nesijaudinkite, šalyje pakankamai išvystytas susisiekimas. Žinoma, pačios atokiausios vietos nėra taip lengvai pasiekiamos kaip mašina. Taip pat galite keliauti vietiniu traukiniu. Pasiekti salas galite iš pagrindinių šalies uostų kursuojančiais keltais. Esant mieste galite naudoti viešojo transporto arba taksi paslaugomis. Šalyje išvystytas vietinių skrydžių tinklas, jungiantis šalies sostinę ir didesnius šalies miestus.
Kelionės kalnuose
Graikija tai valstybė, galima sakyti, turinti viską, ko širdis geidžia. Viena iš įdomiausių pramogų – kopimas ir keliavimas po kalnus. Atkreipkite dėmesį, jog tokioms kelionėms reikia atitinkamai pasiruošti – turėti tinkamus ir patogius žygio batus ir rūbus, kartais prireikia žibintuvėlio ir mažo rankšluosčio. Nors Graikija saulėta ir šilta valstybė, kalnų papėdėse gali pakankamai atvėsti, įsimeskite į kuprinę šiltesnį megztinį ar striukę.
Kaip kalbėtis
Graikų kalba yra oficiali visos Graikijos kalba. Lotynų bei kirilicos abėcėlės kilo iš Graikų abėcėlės, kuri mūsų akiai atrodo pakankamai sudėtinga ir „kitokia“, mat skiriasi rašmenys. Kaip ten bebūtų, ne vienas keliautojas pripažins, jog keliaujant po šalį yra pakankamai sudėtinga susikalbėti anglų kalba, nors ji ir yra labiausiai studijuojama ir paplitusi kalba po gimtosios graikų kalbos šalyje. Kitos kalbos – prancūzų, italų ir vokiečių. Kita vertus, pagrindiniuose turistiniuose miestuose ir vietovėse neturėtumėte turėti didesnių problemų bendraujant.
Ačiū – σας ευχαριστώ (ef-khah-rees-TOH)
Prašau – Παρακαλώ (pah-rah-kah-LOH)
Ką pirkti
Graikijos valiuta – euras (€). Nuo jo įvedimo (2004 m.) kainos šalyje stipriai šoktelėjo, todėl šiandien Graikija nebėra pigi valstybė, o vakarienė ar priešpiečiai lauko kavinėje kainuoja kur kas daugiau. Kainos taip pat stipriai išauga turistiniais mėnesiais (gegužę-birželį ir rugsėjį-rugpjūtį). Graikijoje siūlome įsigyti nuostabių maisto produktų ir gėrimų – alyvuogių aliejaus ir alyvuogių, pistacijų, vietinio sūrio, vietinio vyno, anyžių likerio – ouzo, tradicinio saldėsio – baklavos.
Norintys apsipirkti dairytis turėtų Atėnuose bei Tesalonikuose, mat čia įsikūrusios prabangios parduotuvės su dizainerių darbais, bei paprasti prekybos centrai, kuriuose rasite įvairių prekių – nuo odos gaminių, rūbų, iki aukso dirbinių, tradicinių suvenyrų ir kt.
Gerbkite
Graikai temperamentingi ir nuoširdūs žmonės. Čia galioja nerašyta taisyklė, jog tarpusavyje elgiamasi lyg su pusbroliu ar šeimos nariu. Žmonės čia daug gestikuliuoja ir naudoja rankas išreikšti jausmams. Įprasta, jog pirmąjį žingsnį bendraujant žengia nepažįstamasis, šiuo atveju keliautojas. Graikai mėgaujasi gyvenimu ir laiką, reikalingą poilsiui priima kaip labai svarbų ir rimtą kasdienybės dalyką. Tai taip pat labai religinga tauta, todėl lankant šalies bažnyčias ir vienuolynus būtina atitinkamai apsirengti –moterys turėtų užsidengti pečius ir kelius, vyrai kelius.
Saugumas
Graikija yra labai saugi šalis keliaujantiems, o vietiniai žmonės yra paslaugūs ir nuoširdūs. Kaip ten bebūtų, norint dar labiau apsidrausti nuo nelaimingų situacijų, patariame saugoti vertingus daiktus, dokumentus ir pinigus, taip pat per daug neatsipalaiduoti ir prižiūrėti fotoaparatus ir kitą techniką. Daugiau dėmesio saugumui skirkite esant didesniuose turistiniuose centruose, miestuose, ypač Atėnuose.