fbpx Informacija apie Kretą ir patarimai kelionėms po Kretos salą

Praktinė informacija

Gero apetito

Kreta garsi dėl skanios ir sveikos virtuvės. Čia vyrauja Viduržemio jūros virtuvė, su daugybę jūros gėrybių, žuvimi, šviežiomis daržovėmis ir sezoniniais vaisiais, sveiku ir maistingu maistu. Mėsa valgoma dažniausiai vieną kartą per savaitę ar specialių progų metu (pvz. vestuvių, įvairių švenčių proga). Nebloga idėja – tiesiog prisijungti prie daugybės čia vykstančių festivalių kaime ar mieste ir paragauti specialiai šventei ruošiamų patiekalų – ant grotelių keptos mėsos, gruzdintų bulvių, salotų, kimštų vynuogių lapų, vyno ir kt. Festivalių metu paprastai daug šokama, girdima muzika. Kretos sala tiesiog padengta alyvmedžių, todėl čia vartojama daug alyvuogių aliejaus ir alyvuogių. Dažniausiai kiekviena šeima turi bent po kelis alyvmedžius, o jų derlius dažniausiai renkamas lapkričio ir gruodžio mėnesiais, ir kiekvienas šeimos narys padeda nurinkti derlių. Alyvuogių aliejus naudojamas gaminant salotas, duona dažniausiai patiekiama su alyvuogių pasta, taip pat kepimui. Dar vienas gardumynas, kurio čia būtina paragauti yra medus ir vietinis jogurtas. Vietinis medus neretai naudojamas vietiniam jogurtui gardinti, kuris čia turtingesnis, riebesnis – galima pirštus apsilaižyti. Kretos virtuvėje naudojama daug feta sūrio, taip pat paragaukite –graviera, myzitra, anthotiros sūrių.

Kaip keliauti

Geriausia Kretoje keliauti išsinuomotu automobiliu, mat šiuo būdu Jūs būsite nepriklausomi ir galėsite sustoti prie Jums patikusių panoramų ar aplankyti atokesnius kaimus. Išsinuomoti automobilį paprasta, mat saloje daug šią paslaugą teikiančių agentūrų. Vairuojant Kretoje būkite atsargūs, mat kretiečiai nuo seno įpratę lenkti ar išvažiuoti į kitą eismo juostą norint aplenkti automobilį. Jei nusprendėte keliauti vietiniu autobusu, žinokite, jog autobusai kursuoja pakankamai dažnai, tačiau ne visada laikosi nustatyto grafiko. Daugelis autobusų pasuka ir aplanko atokesnes vietoves, tik keleiviams paprašius. Šiaurinėje salos dalyje autobusai yra geri, patikimi ir kursuoja pakankamai dažnai.

Kelionės kalnuose

Kelionėms kalnuose reikia pasiruošti, turėti patogius batus ir rūbus, kartais prireikia žibintuvėlio ir mažo rankšluosčio. Nors Kreta saulėta ir šilta sala, kalnų papėdėsė gali pakankamai atvėsti, įsimeskite į kuprinę šiltesnį megztinį ar striukę. Labai įdomu bus aplankyti Kretos kalnų kaimus, kurie yra skirstomi į aukštuosius (epano) ir žemuosius (kato) kaimus.

Kaip kalbėtis

Kretoje vartojama graikų kalba su vietiniu dialektu, bet iš esmės be kai kurių skirtumų, tai ta pati Graikų kalba. Labai ryškų kretietišką dialektą pajusite esant atokiose Kretos kaimuose. Didžiuosiuose miestuose ir pagrindiniuose turistiniuose taškuose taip pat vartojama anglų kalba, todėl turėtumėte susišnekėti bent bendromis temomis (pvz. kur apsipirkti ar papietauti). Anglų kalba Kretoje mokoma jau nuo pirmos klasės, todėl ji pakankamai paplitusi. Taip pat tai turistinė sala, sulaukianti lankytojų iš viso pasaulio, ypač iš šiaurės Europos, todėl vietiniai, norėdami būti svetingi, tikrai stengsis padėti. Turizmo industrijos atstovai daugiausia naudoja Europos kalbas, kai kurie meniu tavernose ir kavinėse yra keliomis kalbomis, dažniausiai – rusų, prancūzų, italų, anglų ar vokiečių.

Ką pirkti

Esant Kretoje turėtumėte nusipirkti vietoje augančių gardumynų – alyvuogių ir alyvuogių aliejaus, medaus, sūrio ir kitų gardumynų, pušų medaus, žolelių ir prieskonių (rozmarino, baziliko, raudonėlio ir kt.). Taip pat čia galima įsigyti rankdarbių ir siuvinių, juvelyrikos, įvairių rūšių medaus ir vyno.

Būkite saugūs

Kreta kaip ir Graikija yra apibūdinama kaip viena saugiausių šalių Europoje: žmonės čia nuoširdūs ir geranoriški. Vis dėlto, net esant Kretoje neturėtumėte prarasti saugumo jausmo, kad ir koks geras jis bebūtų. Turistiniuose centruose ir miestuose prižiūrėkite savo asmeninius daiktus, dokumentus ir pinigus.

Gerbkite

Kretiečiai kaip ir graikai yra atsipalaidavę ir draugiški žmonės, kurie neskaičiuoja laiko norėdami pabendrauti su turistais ir salos lankytojais. Kita vertus, nesitikėkite visur sulaukti besišypsančių veidų. Vietiniai gyventojai jau žino, jog vartojama vietinė graikų kalba yra pakankamai sudėtinga, todėl jeigu kreipsitės ir angliškais kreipiniais –hello, good afternoon, būsite suprasti ir nuoširdžiai pasveikinti atvykę. Nors Kretiečiai ir smalsūs žmonės, šis smalsumas visada mandagus ir išlaikytas: čia neturėtumėte sulaukti badymo pirštais ar perdėto susidomėjimo. Nesistebėkite jei važiuojant vietiniu autobusu, pravažiuojant bažnyčią, keleiviai ims „žegnotis“ – vietiniai gyventojai pakankamai religingi. Taip pat prieš lankant Kretos vienuolynus ir bažnyčias atkreipkite dėmesį į savo aprangą, moterys turėtų užsidengti pečius, rankas ir kelius, o vyrai turėtų vilkėti kelnes. Seni žmonės čia labai gerbiami, o į vaikus žvelgiama kaip į palaiminimą.