fbpx Kretos įžymybės, kelionės po Kretos salą

Ką pamatyti

Samaria Nacionalinis parkas

Kvapą gniaužiantis tarpeklis esantis pietinėje Kretos dalyje, besidriekiantis 16 km. ir yra ilgiausias Europoje. Žygis po šį tarpeklį trunka 5-7 valandas ir tinka tikrai fiziškai pasiruošusiems žmonėms. Šis tarpeklis prasideda Omalos plynaukštės žemumoje, kurios krantus raižo tarp dviejų viršūnių (Avlimanakou (1857 m) ir Volakias (2116 m)) tekanti upė. Pavasario mėnesiais (ypač balandį ir gegužę) čia sužysta nesuskaičiuojama galybė laukinių gėlių. Šis nacionalinis parkas taip pat garsus nykstančiomis gyvūnų rūšimis: čia vis dar gyvena Kretos laukinis ožys, vadinamas kri-kri, kuris gyvena tik čia, Kri-kri salelėje. Tarpeklis buvo paverstas Nacionaliniu parku siekiant išsaugoti šią nykstančią gyvūnų rūšį. Parkas atviras lankytojams nuo gegužės 1 iki spalio vidurio.

Senovės Kretos civilizacijos palikimas

Pažinkite senovės Kretos civilizacijos paveldą – aplankykite labiausiai išplėtotus ir žymius Knoso rūmus, Herakliono archeologinį muziejų, kurio lobiai pradžiugins akis ir protą. Taip pat verta pamatyti Malia rūmus, Phaistos ir Gortys griuvėsius. Visoje saloje išsibarstę ir pasislėpę stūkso senoviniai griūvėsiai, vienas iš tokių pasislėpusių brangakmenių – Gournia griuvėsiai. Senovinis paveldas kaip ir istoriniai vienuolynai bei kitos vietos pažymėti rudu kelio ženklu (graikiškai ir angliškai).

Amari slėnis

Tradiciniai Kretos kalnų kaimai įsikūrę derlingame kalnuotame Amari slėnyje. Slėnis išsidėstęs tarp Ida ir Kedros kalnų. Taip pat šis slėnis garsus kaip pasipriešinimo Vokietijai centras Kretos mūšio metu. Čia Jūs pasigrožėsite vietinių gyvenimo būdu ir jaukia kasdienybe kalnų apsuptyje, pakvėpuosite gaiviu oru ir išvysite įspūdingas panoramas.

Vienuolynai

Vienuolynai išsidėstę visoje saloje, kurie Kretoje žymimi rudu kelio ženklu, todėl nepatingėkite nukrypti nuo kelio ir stabtelėti apžvelgti vietinius vienuolynus, kurie mena ilgą istoriją. Daugelis vienuolynų yra atviri lankytojams, dažniausiai greta turi mažą muziejų ir gražią bažnyčią, su įmantriomis freskomis ir dekoracijomis. Vienas tokių – Šv. Jurgio iš Selinari vienuolynas, visai šalia pagrindinio kelio tarp Malia miesto ir Agis Nikolaos. Tai didžiulis, puošnus ir įdomus bizantinis vienuolynas, jau spėtas pamėgti turistų, mat čia įrengta ir turistinė infrastruktūra.

Urvai ir uolos

Saloje knibždėte knibžda urvų, kurių čia daugiau nei 3000 tūkstančiai. Kai kurie jų labiau žinomi – pietuose esanti Šv. Pauliaus uola, kur gyveno ir pamokslus sakė Šv. Paulius ir Milatos urvas, įsikūręs mažame kaime. Šiame urve kovos su turkais metu Milatos gyventojai bėgo slėptis. Viduje jūs pamatysite mažą baltą koplytėlę ir žuvusiųjų kovoje kaulus. Keliaujant po urvus ir uolas patariame su savimi turėti žibintuvėlį ir patogius, gerai su paviršiumi kimbančius batus.

Spinalonga sala

Ši sala išsidėsčiusi Eloundos įlankoje Kretos rytuose. Spinalonga nusakoma kaip atimanti žadą sala. Senovėje ši sala buvo venecijiečių tvirtovė, po to buvo užimta užkariautojų turkų. Tai buvo paskutinis Otomanų imperijos postas saloje. Šiandien sala atvira turistams mėgstantiems apžvelgti istorines vertybes ir pasilepinti saule paplūdimyje. Sala lengvai pasiekiama laivu iš Elounda ar Agios Nikolaos miestų. Kaip ten bebūtų, Spinalonga saloje nėra apgyvendinimą teikiančių paslaugų, todėl ši sala puikiai tinka dienos ar kelių valandų apsižvalgymui.

Rethymno

Tai trečias pagal dydį miestas Kretoje ir vienas vaizdingiausių, todėl mėgstantiems senovinius miestus vertėtų pamatyti Rethymno. Tai taip pat didelis uostas ir buvusi venecijiečių gynybinė tvirtovė. Anų laikų palikimas – siauros gatvelės, grakštūs mediniai balkonai, ornamentuoti venecijietiški monumentai, minaretai, primenantys rytų kultūros prisilietimą. Taip pat čia įsikūręs universitetas, todėl miestas gyvas ir jaunatviškas ir neturistiniu sezonu. Visai šalia yra paplūdimys. Kaip ten bebūtų, Rethymno yra turistinis miestas, todėl krantinėje išvysite daugybę viešbučių ir kitų modernaus pasaulio atributų.

Hania

Be abejonės tai vienas iš labiausiai jausmus bei prisiminimus žadinančių Kretos miestų. Čia gausu venecijiečių bei turkų stiliaus architektūros: senoviniai venecijiečių namai šiandien paversti į jaukias lauko kavinukes ir parduotuvėles, svečių namus, tavernas ir kt. Hania mieste gera pasivaikščioti ir pasidairyti, įsijausti į senovinę miesto dvasią, pasimėgauti miesto teikiamais malonumais. Taip pat miestas mena ir turkų valdymo laikotarpį, uoste stūkso žavinga mečetė. Šiame mieste, o ypač jo senamiestyje verta praleisti keletą dienų. Čia įsikūrę vieni geriausių restoranų saloje, miestas turi gyvą amatininkystės tradiciją, todėl čia rasite ne tik ką skanaus suvalgyti, bet ir ką gražaus įsigyti.

Salos panoramos

Įvairialypiai ir nuostabaus grožio Kretos kraštovaizdžiai, juos pamatysite keliaudami po salą. Nuo į jūrą besistiebiančių kalnų, kelią sekančių jūrų panoramų iki tankiai apaugusių slėnių, vynuogynų, alyvmedžių giraičių, citrinmedžių sodų, artišokų laukų ir dar daugybę kitų, tipiškų Viduržemio jūros regiono vaizdelių. Dramatiški tarpekliai ir idiliški paplūdimiai, ko galima daugiau norėti. Saloje susipina miškingos vietovės ir egzotiniai kaktusai bei palmės – jaučiamas perėjimas iš vieno kontinento į kitą.

Frangokastello

Jūros vaiduoklių lankoma pilis esanti Kretos pietuose. Pilis buvo pastatyta venecijiečių dar XIV amžiuje, siekiant apsiginti ir išgąsdinti jūros piratus, apsaugoti Venecijos didikus ir jų nuosavybę. Pilis turi paprastą keturkampę formą, su gynybiniu bokštu ant kiekvieno kampo. Frangokastello turi išplėtotą, atokų, bangų mūšos skalaujamą paplūdimį, kuris nėra labai lankomas turistų.

Preveli

Senovinis vienuolynas ir smėlėtas saulės nugairintas paplūdimys, taip pat nepakartojamos panoramos atsiveriančios keliaujant. Čia aplankyti būtina du svarbiausius objektus – Preveli vienuolyną ir kvapą gniaužiančią Preveli lagūną. Vienuolynas gali pasididžiuoti gilia istorija ir bažnytiniais turtais – ikonomis, religiniais reliktais ir kt. Preveli lagūna tiesiog nuostabi vieta pamedituoti, atsisėsti ant lagūnos skardžių, švelniai ošiant palmių giraitėms.