fbpx Estija. Praktinė informacija apie Estiją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Estų virtuvės pagrindą sudaro pieno produktai – giretinė, sviestas, sūris, varškė, kruopos, žuvis, mėsa (daugiausia kiauliena), bulvės, kopūstai, žirniai, duonos gaminiai. Tradiciniai patiekalai – žirnių, kviečių ir miežių miltai, vartojami su pienu, kopūstai su kiauliena ir kruopomis, kraujinė dešra. Estai linkę kepti vartojant kiaulienos taukus ir lašinius, todėl virtuvė pakankamai riebi ir soti. Daugelis patiekalų verdami, vartojami grybai, uogos, šviežios miško gėrybės.

Didžiulis įvairių košių pasirinkimas – kruopų ir griežčių, grikių ir žirnių, avižų ir kitos košės. Valgomi valgiai iš kiaulienos (kiaulės kojos, žirnių sriuba iš kiaulės kojų, virta kiauliena su daržovėmis ir kt.), žuvys (marinuota strimelė, sriuba iš strimelių, marinuota silkė, sriuba iš sterkų, plekšnės ir kt.), miltiniai valgiai (kukuliai, blynai, pyragai, duona). Tradiciniai patiekalai – marinuotas ungurys, kraujinė dešra bei raugintų kopūstų ir kiaulienos troškinys. Populiariausi desertai – įvairūs pyragai, tortai, keksai, kremai. Iš gėrimų populiariausias tirštas avižinis kisielius, kava, arbata. Geriamas alus su česnakais, garsus vietinis likeris (Vanna Tallin).

Kaip keliauti

Estija nedidelė valstybė, todėl keliauti joje geriausia autobusu ar automobiliu, taip pat yra geležinkelio linijos, tačiau jos jungia tik kai kuriuos šalies miestus. Didžiuosiuose miestuose ir mažesnėse gyvenvietėse galite keliauti dviračiu, pėsčiomis, viešuoju transportu ar taksi. Tarpmiestiniai autobusai jungia didžiuosius šalies miestus ir mažesnes gyvenvietes. Šalyje nesunku susigaudyti. Jei siekiate išvysti neatrastas šalies vietas, siūlome atvykti savu transportu ar išsinuomoti jau esant šalyje. Taip Jūs geriau pažinsite šalį ir jos pakrantes, galėsite stabtelti, kur norite ir pasigrožėti Estijos miestais bei gamta. Nutrūktgalviams keliautojams keliaujantiems autostopu šalis pakankamai palanki ir saugi. Nepraleiskite progos po apylinkes pasivažinėti dviračiu, tai puiki atgaiva kūnui ir sielai.

Ką pirkti

Šalies valiuta – euras (EUR), kainos kiek aukštesnės, tačiau palyginti su vakarų Europa pakankamai įkandamos. Estijoje galite įsigyti įvairių prekių. Galite pradėti nuo maisto produktų ir gėrimų – likeris Vanna Tallin viena populiariausių lauktuvių, taip pat čia rasite išskirtinių maisto produktų, česnakinio alaus, sūrio, vytintos žuvies, šokolado Kalev, uogų vyno ir kt.

Estijoje taip pat galite įsigyti gintaro dirbinių, lininių rūbų ir interjero detalių, nėrinių, keramikos, medinių žaislų, lėlių, virtuvės rakandų, metalo dirbinių, natūralių produktų, rankdarbių, originalių suvenyrų.

Kaip kalbėtis

Oficiali šalies kalba – estų kalba, ji yra gimtoji kalba daugiau nei 80 % šalies gyventojų. Tai yra viena iš nedaugelio Europos kalbų, kuri nepriklauso indoeuropiečių kalbų grupei. Tai reiškia, jog nepaisant skolinių iš kitų kalbų, estų kalbos kilmė yra nesusijusi su kaimyninių šalių kalbomis – rusų, švedų, latvių, lietuvių. Taip pat šalyje vartojama rusų kalba, kuria kalba daugiau nei 15 % šalies gyventojų. Taip pat šalyje galima susikalbėti angliškai, kai kurie žmonės moka vokiečių kalbą. Ne pro šalį pasimokinti kelias smagias estų kalbos frazes prieš vykstant į šalį.

Prašau, nėra už ką – palun

Ačiū – tanan

Labas – tere

Viso gero – head aega

Atsiprašau – vabandust

Aš nesuprantu – ma ei saa aru

Būkite saugūs

Estija nėra labai saugi šalis, todėl patariame nevaikščioti atokiomis gatvėmis didžiuosiuose miestuose vakarais ir naktimis, prižiūrėti asmeninį turtą, dokumentus, pinigus, techniką, pernelyg neišsiskirti ir nedemonstruoti, jog esate turistas. Įvykus nelaimingam atsitikimui galite kreiptis numeriu 112. Estijoje daug nelaimingų įvykių įvyksta kelyje, todėl čia egzistuoja griežtos taisyklės vairavimo išgėrus atžvilgiu, taip pat visada segėkite saugos diržus, laikykitės taisyklių. Nesivelkite į konfliktus, stenkitės nepadauginti svaigiųjų gėrimų, gerbkite vietinius gyventojus.

Gerbkite

Tai „posovietinė“ valstybė, kuri kaip ir daugelis buvusio Sovietų Sąjungos bloko valstybių nelabai vertina ar vengia kalbėti apie rusų okupaciją. Kaip ten bebūtų, šalyje gyvena daug rusų, todėl čia vyrauja pakankamai įtempti santykiai tarp estų ir rusų. Nesivelkite į diskusijas šia tema. Estai pakankamai santūrūs ir šalti žmonės, per daug nesileidžia į kalbas vos susipažinus, tačiau pabendravus ilgėliau galite tapti geriausiais draugais. Bendraujant įprasta palaikyti atstumą, susitikus sveikinantis įprasta paspausti ranką. Žmonėms būdingas ramus charakteris, tačiau žmonės yra paslaugūs ir geranoriški keliautojų atžvilgiu, išprusę ir daugelis geba bendrauti anglų kalba.