fbpx Informacija apie keliones po Egiptą ir patarimai

Praktinė informacija

Gero apetito

Egiptas išsiskiria unikalia ir kvapnia virtuve: patiekalai ne per daug aštrūs ir ruošiami vartojant įvairias vietines žoleles. Tradiciniai egiptietiški patiekalai – Ful Medames (variniuose induose troškintos pupelės su alyvuogių aliejumi ir prieskoniais), Falafel (skrudinti pupelių kukuliai, patiekiami su daržovėmis ir padažu), Koshary (makaronų, pupelių, lešių, ryžių troškinys patiekiamas su padažu), įdarytos daržovės ir vynuogių lapai. Daugelis šių patiekalų patiekiami su vietine duona – pita. Egipto virtuvė tai tipiška arabiškų šalių virtuvė. Nors šiandien čia esama visko, ko širdis geidžia. Taip pat siūlome paragauti vietinės žuvies ir jūros gėrybių, ypač esant prie jūros. Esant Egipte prisivalgykite šviežių ir gardžių vietinių vaisių – mangų, arbūzų, melionų, guavų ir kt., jie tikra atgaiva kūnui ir širdžiai, mat auga vietoje po skaisčia Egipto saule, todėl jų skonis tarsi dievų maisto. Patariame gerti daug skysčių ir vandens, vaisių sulčių. Egiptas – musulmoniška valstybė, todėl alkoholis šalyje religiškai draudžiamas. Kaip ten bebūtų, turistiniuose centruose galima rasti visko. Sanitarinės sąlygos maitinimo vietose priklauso nuo vietos lygio, aukštesnės klasės restoranuose ir kavinėse neturėtumėte baimintis. Jeigu nusprendėte užsukti į paprastas vietines užeigas ir turgus, atkreipkite dėmesį į vandenį, kurį vartojate ir kt., turėkite vaistų nuo skrandžio ir žarnyno bėdų.

Kaip keliauti

Keliauti šalyje yra daugybė skirtingų būdų, priklauso ką, kur ir kaip norite pamatyti. Šalyje galima keliauti autobusu (šalyje išvystytas autobusų tinklas), lėktuvu (į pagrindinius šalies kurortus iš sostinės), traukiniu, laivu (Nilo upe). Esant mieste galite rinktis vietinį transportą, taksi ar metro. Būkite atidūs ir atsargūs, neleiskite vietiniams pasipelnyti iš Jūsų nežinojimo. Gerai patikrinkite autobusų kompaniją, rinkitės patikimą taksi kompaniją, pasiklausinėkite, kokios yra įprastos kelionės kainos. Eismas šalyje, ypač sostinėje Kaire labai intensyvus, čia galioja kitokios kelių eismo taisyklės, o kartais, galima sakyti, negalioja, todėl būkite atidūs ir atsargūs.

Kelionės dykumuose

Egiptas yra šilta valstybė, o vasarą ji tampa ypač karšta ir alinanti, todėl keliaujant būtina gerti daug skysčių. Esant Egipte Jums suteikta unikali galimybė pamatyti dykumų kraštovaizdį, tačiau šioms išvykoms taip pat reikia pasirengti. Būtinai užsidenkite galvą skraiste ar kepure, dėvėkite lengvus medvilninius ar natūralių medžiagų drabužius, taip pat pasiimkite apsaugos priemones nuo saulės, saulės akinius.

Kaip kalbėtis

Oficialioji šalies kalba Egipte – arabų kalba, kuria kalba daugelis šalies ir aplinkinių valstybių gyventojų. Kaip ten bebūtų, gimtoji daugelio žmonių kalba įvardijama egiptiečių arabų kalba, kuri yra ta pati arabų kalba, tačiau su vietiniais dialektais. Arabų kalba labai skiriasi nuo Europoje vartojamų kalbų, todėl norint susišnekėti su vietiniais teks pasitelkti rankų pagalbą. Galite pamėginti šiuos kreipinius – betekkallem `engelizi? (kuomet kreipiatės į vyrą) irbetekkallemi `engelizi? (kuomet kreipiatės į moterį). Kadangi šalis buvo Britanijos kolonija, mokyklose buvo ir yra mokoma anglų kalba, kaip ten bebūtų, tai labai priklauso nuo žmogaus socialinės padėties ir išsilavinimo, susišnekėti angliškai šalyje nėra paprasta. Vis dėlto, svarbiausiose turistiniuose taškuose turėtumėte susišnekėti angliškai ir prancūziškai, kartais galite panaudoti ir rusų kalbą, mat vietiniai gidai jau priprato prie lankytojų iš šios valstybės.

Ką pirkti

Egipte galite rasti daug paprastų ir egzotiškų prekių, čia tikrai yra ką nusipirkti ir parvežti artimiesiems. Vieni populiariausių prekių nusipirkti tai – antikvariniai daiktai, kilimai, kilimėliai, įvairiausi užtiesalai, medvilnės dirbiniai ir drabužiai, inkrustuoti dirbiniai ir mozaikos, juvelyrika, odos gaminiai, papirusas, kvepalai, kaljanai, prieskoniai, tradicinės muzikos įrašai. Šias prekes rasite daugelyje vietų – šalies turguose ar suvenyrų parduotuvėse. Pirkdami būtinai derėkitės, patikrinkite ar prekė gera, nesulūžusi.

Būkite saugūs

Apskritai kalbant Egiptas yra saugi ir draugiška vieta keliautojams. Vietiniai gyventojai labai draugiški ir paslaugūs, su malonumu padės. Moterys ir merginos neturėtų labai jaudintis išgirdus komplimentus iš egiptiečių – tai tik būdas išreikšti susižavėjimą, kuris dažniausiai ir apsiriboja tik komplimentu. Kaip ten bebūtų, Egiptas musulmoniška valstybė, todėl kultūra ir supratimai skiriasi nuo mums įprasto vakarų pasaulio. Saugokite save ir elkitės pagarbiai. Turistiniuose centruose ir miestuose prižiūrėkite svarbiausius daiktus, dokumentus, pinigus, krepšius, kad jie netaptų kišenvagių grobiu. Atkreipkite dėmesį, jog ne visi užkalbinę Jus gatvėje žmonės nori Jums padėti, kai kurie jų už pagalbą gali paprašyti pinigų.

Gerbkite

Egiptas – musulmoniška valstybė, todėl ir vietiniai žmonės čia pakankamai konservatyvūs. Keliaujant šalyje geriau gerbti vietos tradicijas ir atkreipti dėmesį į savo aprangą – geriau, jog šortai ar sijonas siektų kelius, marškiniai ar maikutė dengtų pečius ir krūtinę. Norint patekti į mečetę, moterys turi užsidengti plaukus ir kojas, vyrai turėtų dėvėti kelnes. Gerbkite vietos kultūrą ir religiją ir vietiniai gerbs Jus.

Esant viešbutyje ar kitoje vietoje patarnaujančiam personalui įprasta duoti smulkių arbatpinigių. Nefotografuokite žmonių be jų leidimo, jeigu esate vyras, nesistebėkite jeigu vietinis egiptietis paims Jums už rankos ar apglėbs per pečius – tai draugiškumo išraiška. Egiptas – karšta valstybė, karštos ir žmonių emocijos bei jausmai. Pasimėgaukite nuoširdumu.

Sveikata

Esant Egipte patartina gerti daug skysčių, ypač vandens, mat karšta saulė gali nualinti organizmą. Nešiokitės vandens buteliuką ar gertuvę visur, kur beeitumėte, o svarbiausia gerkite kuo daugiau vandens. Nors vietiniai geria vandenį iš čiaupo, turistams keliautojams toks vanduo nerekomenduojamas ir gali sukelti įvairias ligas. Todėl geriau gerkite vandenį iš butelių, kurį galite nusipirkti parduotuvėje. Taip pat nerekomenduojama maudytis Nilo upėje ir kituose vandens arterijose, mat dėl vandenyje esančių bakterijų galite turėti nemalonumų.

Pinigai

Vietinė valiuta – vadinamieji egiptietiški svarai (EGP). Kartais valiuta trumpinama ir (LE). 1$ – EGP 6.0; €1 – EGP8.0; 1LTL – EGP 2.6.