fbpx Čekija. Svarbiausia informacija keliaujant į Čekiją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Čekų maistas labai sotus ir įvairus – tai įvairiai kepta mėsa (dažnai kiauliena), dešros ir kepenų paštetai, žuvų (ypač karpio) patiekalai, sultingos daržovių salotos. Valgiai labai skanūs, tačiau taip pat labai stiprūs, mat dažniausiai mėsos būna daugiau nei daržovių, jie ruošiami su aliejumi, taukais. Populiariausias patiekalas Čekijoje – kiauliena su virtinukais ir raugintais kopūstais (Knedo, Zelo, Vepro), valgomi jautienos gabalėliai grietinės padaže (svickova na smetane), guliašas. Nacionalinėje čekų virtuvėje dominuoja bulviniai, miltiniai, saldūs virtinukai, kurie būna įdaryti žuvimi, grybais, daržovėmis arba abrikosų, slyvų, mėlynių, vyšnių įdarais. Iš bulvių kepamas plokštainis, valgomos skrudintos keptos bulvytės, maži, iš bulvių pagaminti kukuliai, bulvių košė bei įvairios daržovės. Iš saldumynų mėgstamiausi desertai – blyneliai su slyvų džemu, pyragas su aguonomis ir slyvų džemu, saldūs virtinukai, specialiai paruošti obuoliai patiekiami su ledais ir grietine. Labiausiai paplitęs gėrimas – įvairaus skonio ir aromato čekiškas alus (Gambrinus, Budwarir kt.) žinomas visame pasaulyje. Taip pat geriama daug vyno, ypač rytinėje šalies dalyje, taip pat rečiau vartojama slyvų degtinė, vaisių brendis, kadagio skonio degtinė.

Kaip keliauti

Čekijoje galima keliauti daugybe būdų – lėktuvu, autobusu, traukiniu, automobiliu, dviračiu. Vietinės avialinijos jungia didžiuosius šalies miestus. Kelionės autobusu – bene vienas geriausių pasirinkimų, mat jie dažnai kainuoja pigiau nei Čekijos traukiniai, taip pat yra patogūs ir pritaikyti keliautojams, jie jungia daugelį šalies miestų ir miestelių. Kelionės traukiniu užims šiek tiek daugiau laiko, ypač jei norite pasiekti atokesnius šalies kampelius. Jeigu nusprendėte Čekijoje keliauti automobiliu, prisiminkite jog, šalyje draudžiama vairuoti išgėrus, toks elgesys baudžiamas didelėmis baudomis. Šalies keliai yra pakankamai geri ir pritaikyti, taip pat čia reikia mokėti kelių mokesčius. Keliaudami automobiliu būsite daug laisvesni, galėsite aplankyti atokesnes vietas, kaimus ir slėnius. Miestuose patariame keliauti pėstute ar dviračiu, tai malonumas kūnui ir akims.

Ką pirkti

Čekijos valiuta – krona (CZK). Populiariausi suvenyrai prekės Čekijoje – tai Bohemijos stiklas, Karlovi Varai kosmetika, bižuterija, moraviškas vynas, čekiškas alus ir alaus bokalai. Taip pat galite įsigyti čekiško porceliano, kuris turi gilias gamybos tradicijas, vietinių rankdarbių, juvelyrikos, klasikinės muzikos įrašų, čekiškų marionečių, knygų, meno dirbinių. Šalyje daugybė pasirinkimo galimybių, sostinėje ir didesniuose miestuose galite apsipirkti prekybos centruose – įsigyti rūbų, odos gaminių, maisto prekių.

Kaip kalbėtis

Šalyje pagrindinė kalba – čekų kalba, taip pat labai nedidelis procentas gyventojų kalba slovakų kalba. Čekų kalba – tai vakarų slavų kalba, gimininga slovakų ir sorbų kalboms. Taip pat šalyje galima mėginti susikalbėti angliškai, vokiškai bei rusiškai. Didžiuosiuose miestuose, sostinėje ir turistiniuose centruose be problemų turėtumėte susikalbėti anglų kalba. Kaip ten bebūtų, jei įsiminsite keletą vietinės čekų kalbos frazių, nesunkiai pavergsite vietinių gyventojų širdis.

Ačiū – Devkuji vam (dyekooyi vam)

Labas rytas – Dobre rano

Labas – Dobry den

Kaip tau sekasi ? – Jak se mate (kaj se mahte)

Malonu susipažinti – Teši me (tyeh-sheee mnyeh)

Gerbkite

Čekija yra viena iš mažiausiai religingų šalių Europoje. Čekai pakankamai jautriai reaguoja pavadinti rytų Europos šalimi, mat vietiniai gyventojai linkę save vadinti centrine Europa. Taip pat vietiniai žmonės pakankamai jautriai reaguoja pavadinti buvusia Rusija ar Sovietų Sąjunga. Visada pasisveikinkite ir atsisveikinkite įeidami į mažą parduotuvę, kavinukę ar restoraną. Įeidami į svečius, namus visada nusiaukite batus. Atsargiai bendraukite politinėmis bei kultūrinėmis temomis, per dau nekritikuokite valstybės, geriau pagirkite vietinę gamtą ir tradicijas.

Būkite saugūs

Tai centrinė Europos valstybė, kurioje iš esmės saugu, tačiau kaip ir visur turėtumėte pasisaugoti vagiliautojų – prižiūrėkite asmeninius daiktus, dokumentus, pinigus, techniką, neišsiskirkite ir per daug nedemonstruokite, jog esate turistai. Prieš sėsdami į taksi susitarkite dėl kainos, taksi vairuotojai čia žinomi kaip mėgėjai paimti daugiau, ypač jei esate turistai. Nevaikščiokite atokiomis miestų gatvėmis naktimis, su saiku vartokite alkoholinius gėrimus, saugokite save ir artimuosius.