Praktinė informacija
Gero apetito
Šalyje vyraujantis klimatas tiesiog idealus augti įvariems vasiams, daržovėms ir žolelėms. Bulgarų virtuvei didelę įtaką padarė balkanų ir turkų virtuvės. Bulgarų virtuvė turėtų patikti tiems, kas mėgsta liesesnį ir sveikesnį maistą: maistas dažniausiai verdamas, troškinamas, kepamas orkaitėje ar ant grotelių ir daug rečiau gaminama riebaluose. Valgoma daug pieno produktų, ypatingai mėgstamas jogurtas. Vieni populiariausių bulgarų patiekalų – shopska salotos (šviežių daržovių salotos su sūriu), įdarytos daržovės (kopūstai, paprikos, pomidorai, svogūnai), sriubos (tarator – šalta agurkų ir česnako sriuba su jogurtu, grybų ir vištienos sriuba), šalyje labai populiarus sūris sirene (panašus į graikiškąjį feta, tačiau sūresnis), musaka (bulvių ir maltos mėsos sluoksniuotas apkepas), kebabtse (ant iešmo kepta malta mėsa su prieskoniais), banitsa (tradicinis bulgarų pyragas su filo tešla ir įvairiais įdarais). Tradiciniai saldumynai – chalva, šokoladinis Garash pyragas, baklava, įdaryti obuoliai ar kiti vaisiai su sirupu, turkiški saldainiai. Šalyje geriami įvairūs vietiniai vynai bei kiti alkoholiniai gėrimai (rakia, mastika, menta). Labai mėgstama kava, taip pat šalis garsėja ir keliais keistais gėrimais – ayran (gaminamas iš jogurto) ir boza (gaminamas iš miltų ir raugo). Bulgarų virtuvė yra pakankamai gaivi ir kvapni, šviežios žolelės ir prieskoniai suteikia kiekvienam patiekalui išskirtinės kokybės. Kelionės po Bulgariją – tikra šventė mėgstantiems pavalgyti.
Kaip keliauti
Šalyje galima keliauti keliais pagrindiniais būdais – autobusu, traukiniu, automobiliu, lėktuvu. Autobusu keliausite bene greičiausiai, autobusai kursuoja tarp pagrindinių šalies miestų. Keliauti traukiniu Bulgarijoje vis dar yra vienas pigiausių būdų, tačiau ir vienas lėčiausių. Bulgarijoje galima išsinuomoti automobilį ir pamatyti šalį nepriklausomai nuo traukinių ir autobusų grafiko, aplankant apleistus kaimus ir šalies užkampius. Kita vertus, vairuoti Bulgarijoje gali būti pakankamai pavojinga, dėl blogų kelių ir agresyvių vairuotojų. Už vairavimą išgėrus baudžiama netgi laisvės atėmimo baudomis. Šalyje egzistuoja vietinės oro linijos, kurios jungia šalies sostinę ir kurortinius miestus (Varna, Burgas). Miestuose galima keliaui viešuoju transportu, taksi bei pėsčiomis.
Ką pirkti
Bulgarijos valiuta – lev (1 EUR – 1.95583 Lev). Daugumoje turistinių vietų rasite valiutos keityklas ir bankus, kuriuose galėsite išsikeisti valiutą, taip pat bankomatus. Žinoma, kainos Bulgarijoje yra kur kas žemesnės nei vakarų Europos šalyse, todėl čia rasite kiek pigesnį poilsį. Kita vertus plečiantis turizmo sferai šalyje, turistinių paslaugų kainos tapo kur kas brangesnės. Esant Bulgarijoje patariame nusipirkti vietinio vyno, sūrio, prieskonių ir džiovinų žolelių. Prisivalgyti vietoje augančių vaisių ir kitų gėrybių.
Taip pat Bulgarijoje galite įsigyti įvariausių rankdarbių, rožių aliejaus, drožinių, odos gaminių ir aksesuarų, įvairiausių religinių suvenyrų, kuriuos rasite šalies sostinėje, o taip pat ir turistiniuose miestuose.
Kaip kalbėtis
Oficiali šalies kalba – bulgarų kalba, kuri stipriai susijusi su serbų, rusų ir kitomis rytų Europos kalbomis, tačiau taip pat turi daugybę tarptautinių žodžių. Bulgarai naudoja kirilicą, todėl keliaujant iš vienos šalies vietos į kitą gali būti pakankamai sudėtinga suprasti kelio ir kitus ženklus. Kita vertus, Bulgarijoje stipriai plinta anglų kalba, mat ji mokoma mokykloje, todėl jaunesni šalies gyventojai jau gali bendrauti ir anglų kalba. Didesniuose turistiniuose miestuose ir centruose taip pat turėtumėte susikalbėti anglų kalba. Bulgarija – buvusi „sovietinio bloko“ valstybė, todėl daugelis gyventojų gali bendrauti rusų kalba. Norint susikalbėti, ne pro šalį išmokti keletą pagrindinių frazių.
Labas – Здравей. (zdrah-VEY) [zdra´vei]
Kaip tu? – Как сте? (KAHK steh?)
Malonu susipažinti – Приятно ми е да се запознаем. (pryaht-NOH mee eh dah seh zah-POHZ-naem)
Ačiū – Благодаряю (идфр-пщр-ВФР-кнфр)
Būkite saugūs
Apskritai, tai Bulgarija pakankamai saugi šalis, o vietiniai gyventojai draugiški ir geranoriški žmonės. Kaip ten bebūtų, visada saugokite asmeninius daiktus, pinigus, dokumentus ir techniką. Taip pat neišsiskirkite per daug iš minios ir stengkitės atrodyti ne kaip turistai, ypač ne turistinėse vietose. Jeigu įvyko nelaimingas įvykis ar apiplėšimas, nedvejodami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112. Daug problemų sukelia Bulgarijos keliai ir agresyvūs vairavimo įpročiai, todėl šalies keliuose įvyksta nemažai auto įvykių. Taip pat atkreipkite dėmesį į taksi vairuotojus ir geriau išsiaiškinkite apytikrę kainą prieš įlipdami į automobilį. Bulgarijoje galioja griežti įstatymai, susiję su narkotinėmis medžiagomis, jų vartojimu ir gabenimu.
Gerbkite
Bulgarai yra labai draugiški žmonės, kuriems įdomu bendrauti su užseniečiais. Bulgarai apibūdinami kaip vieni draugiškiausių rytų Europos valstybių gyventojų, todėl nesistebėkite, jei esant mažesniuose kaimeliuose vietiniai gyventojai Jus pakvies į savo namus ir pavaišins kava ar arbata. Kaip ten bebūtų, turėtumėte vengti aštresnių temų, tokių kaip politika, santykiai su užsienio valstybėmis ir pan. Bulgarai yra pakankamai nekantrūs žmonės, todėl neretai naudoja mašinos signalą. Šalyje vyrauja krikščionių ortodoksų religija, todėl, eidami į bažnyčias ir kitas šventas vietas, turėtumėte vilkėti atitinkamai – uždengti kelius ir pečius, moterys turėtų užsimesti ant plaukų skarą.