fbpx Brazilija. Svarbiausia informacija keliaujant į Braziliją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Tai kulinarinėmis tradicijomis turtinga virtuvė. Brazilijos gyventojai – aštraus maisto megėjai. Nacionaliniai šalies patiekalai – žuvies ragu, ant iešmo kepta mėsa, mėsa su pupomis ir lapiniais žalumynais, apkepta, įdaryta žąsis, pupelių piurė su manijoko miltais, riešutų sriuba, žalių kukurūzų sriuba, pyragas su vištienos įdaru, žuvies duona, švelnus Amazonės vaisių gėrimas (guarana). Šalyje geriami alkoholiniai kokteiliai – caipirinja, gaminamas iš vietinio samagono, smulkiai pjaustytų laimo vaisių, grūstų su vietinių cukranendrių cukrumi. Brazilų virtuvės pagrindą sudaro ryžiai, pupelės arba pupos ir manijokas. Skirtingose šalies regionuose vyrauja palmių aliejus ir mėsos patiekalai. Populiariausi mėsos patiekalai – kepta kiaulienos filė su kopūstais, mėgstamiausia žuvis – konservuotos sardinės ir virtos krevetės.

Taip pat valgomi patiekalai paruošti grilyje – grilyje paruoštą žuvį patiekia su bananais ir kokosų pienu. Valgomi įvairiausi užkandžiai – įvairūs sumuštiniai, įdarytos alyvuogės, mažyčiai pyragėliai su krevetėmis ar vištiena ir kt. Valgoma daug egzotinių vaisių – ananasai, bananai, laimai, iš jų gaminami desertai. Saldieji patiekalai ruošiami iš cukranendrių ir jų produktų. Gerdami kavą brazilai skanauja įvairių skanėstų – kokosų kremo, karamelinio pudingo, įvairių vaisių pyrago. Svarbiausi gėrimai – vanduo ir gazuotas mineralinis vanduo, rudasis ir šviesusis alus, matė ir kakava, natūralios arba fermentuotos vaisių sultys, vynas, likeris, stipri natūrali atšaldyta kava geriama bet kuriuo dienos metu.

Kaip keliauti

Brazilija labai didelė valstybė, todėl keliauti joje galima daugybe būdų – Jūsų pasirinkimas, kurias šalies vietas norite pamatyti. Šalyje galite judėti vietiniais skrydžiais, autobusu, traukiniu, automobiliu, miestuose dviračiu, viešuoju transportu, Amazonijoje netgi laivu. Norintiems greitai ir efektyviai pamatyti didelę šalies teritoriją padės vietiniai skrydžiai, kurie jungia pagrindinius šalies miestus. Jeigu nusprendėte keliauti autobusu, būkite pasiruošę dideliems atstumams, kaip ten bebūtų, autobusai patogūs ir pritaikyti ilgoms kelionėms. Traukiniai nėra plačiai išvystyti, tačiau jais galima psiekti kai kuriuos šalies miestus ir vietas. Brazilija turi didžiausią kelių tinklą visoje Lotynų Amerikoje, automobilį galite išsinuomoti daugelyje šalies oro uostų. Taip ypač patiks keliauti tiems, kas mėgsta sustoti netikėtose vietose, ieško vaizdingų užslėptų kampelių, mėgsta keliauti nepriklausomai nuo kitų lankytojų.

Būkite atidūs, nors šalyje keliai pakankamai geri, galite atsidurti ir dulkėtuose bei pakankamai sudėtinguose keliuose, taip pat kelių taisyklės pakankamai skiriasi nuo įprastų Europoje ar Šiaurės amerikoje: čia jos kur kas dažniau pažeidinėjamos, galite išvysti agresivių vairuotojų, atstumai labai dideli, todėl keliaujant neretai teks sustoti ir rasti nakvynės vietą poilsiui. Taip pat, keliaujant, ypač dideliuose miestuose, būtinai užsirakinkite automobilyje, kad išvengtumėte netikėtų vagysčių. Dideliuose miestuose galite judėti viešuoju transportu, taksi, dviračiu.

Ką pirkti

Šalies valiuta – realas (BRL), kurį sudaro 100 sentavų. Šalis didelė ir egzotiška, todėl joje daugybė dalykų, kuriuos galite įsigyti, nuo vietinių maisto produktų – kava, matė, prieskoniai, cukranendrių produktai, egzotiški vaisiai, įvairūs saldumynai, iki paprasčiausios atributikos su šalies simboliais ir žymiomis vietomis.

Čia taip pat pamatysite daugybę ryškiaspalvių rūbų, todėl mėgstantiems apsipirkinėti bus įdomu pasižvalgyti į vietinių prekybos centų asortimentą, madas. Nepamirškite įsigyti tradicinių vietinių gyventojų dirbinių – pintų krepšių, Amazonė indėnų gaminamos keramikos (Maradžoara, Tapadžoara), tapytų skulptūrų, nėrinių, gaminių iš odos, vertų papuošalų. Šie nuostabūs rankdarbiai papuoš ne tik Jus, bet ir Jūsų namus.

Kaip kalbėtis

Oficiali Brazilijos kalba yra Portugalų, ja kalba beveik visi šalies gyventojai ir ji yra praktiškai vienintelė kalba naudojama viešojoje medijoje. Kaip te bebūtų, vienoje šalies savivaldybėje kartu su portugalų kalba, oficiali yra indėnų kalbaNheengatu, bet ja kalba tik keli tūkstančiai žmonių. Brazilai yra vienintelė portugališkai kalbanti Amerikos tauta ir tai gyventojams suteikia nacionalinį identitetą, išskiriantį Braziliją iš ispaniškai kalbančių kaimyninių valstybių. Braziliškos portugalų kalbos formavimąsi įtakojo indėnų ir afrikiečių kalbos, todėl ji kiek skiriasi nuo naudojamos Portugalijoje ir kitose portugališkai kalbančiose šalyse. Be to, pačioje Brazilijoje yra išskiriama 12 portugalų kalbos dialektų. Dialektai daugiausiai skiriasi tarimo niuansais.

Būkite saugūs

Esant šalyje būtinai turite nešiotis su savimi pasą, policijos pareigūnai taip pat priims spalvotą ir laminuotą dokumento fotokopiją. Brazilija nėra saugi šalis ir čia egzistuoja daugybė nekontroliuojamų nusikaltimų, nelegalių grupuočių, ginkluotų plėšikų ir pan. Geriausias dalykas ką galite padaryti esant šalyje ir siekiant išvengti nelaimių, tai neatrodyti ir neišsiskirti, jog esate turistas, nedemonstruoti per daug savo turto (technikos, kopiuterio ir pan.), nesinešioti didelių pinigų sumų su savimi, o geriau palikti viešbučio seife, saugoti ir prižiūrėti asmeninius daiktus, dokumentus, tiesiog elgtis atsargiai. Gatvės maistas nėra rekomenduojamas, ypač jei Jūs esate šalyje tik keletą dienų, taip pat negerkite vandens iš čiaupo, stenkitės vengti ledukų gėrimuose. Priklausomai nuo vietų į kurias keliaujate Jums gali prireikti skiepų nuo tropinių ligų. Atsitikus nelaimei reikia skambinti numeriu 192, tačiau jie atsilieps greičiausiai tik portugališkai.

Gerbkite

Brazilai yra labai tolerantiški žmonės ir pakankamai ramiai reaguoja į politinę šalies situaciją, korupciją ir savas problemas, tačiau nepatartina kritikuoti politikos ir šalies, žmonės patys gerai supranta kas yra kas. Tai atviraširdžiai karšto kraujo žmonės, čia išvysite įvairiausių bruožų ir rasių žmonių, ir visi jie priklauso vienai šaliai. Rasizmas šalyje yra labai stiprus įžeidimas, net jei juokaujama šia tema. Vietiniai gyventojai tiesiog pamišę dėl futbolo, todėl neigiami atsiliepimai apie nacionalinę futbolo komandą, taip pat yra stiprus įžeidimas. Šalyje įprasta pasisveikinti pakštelint į abu skruostus, taip pat čia vyrauja atsipalaidavimo atmosfera, todėl nesitikėkite visko iš pirmo karto, reikės šiek tiek palaukti. Brazilai mėgsta šokti, linksmintis pagal sambos šokio ritmus, vartoti alkoholinius gėrimus ir kokteilius.