slide

Blogas

Filipinai lengvai. Kaip atsirado mūsų tropinis maršrutas

2012.11.20

Filipinuose yra 7107 salos, bet mūsų atpalaiduojančiame maršrute – tik viena. Būtent taip mes siūlome atrasti Filipinus lengvai – iš lėto, keliaujant tik po vieną, nors ir labai didelę archipelago salą, be kurios kelionės į Filipinus nebeįsivaizduoju – Palavaną.

Ilga ir siūlą primenanti sausumos linija tęsiasi 450 kilometrų, plačiausioje vietoje sausumos ruožas siekia 50 kilometrų. Salos – provincijos sostinė – Puerto Princesa įkurta per patį salos vidurį, viskas, dėl ko verta važiuoti į Palavaną – šiauriau Puerta Princesos, viskas kas piečiau – alternatyva mėgstantiems alternatyvas – tie patys pliažai, tie patys kaimai, tik be infrastruktūros, viešbučių ir parduotuvių.

Pirmą kartą į Palavaną atvykau sunkiausiu ir ilgiausiai trunkančiu būdu – su keltu iš Iloilo miesto. Kelionė truko 32 valandas, per kurias ir visas dainas iš karaoke aparato galima sudainuoti ir kelis kilogramus mango vaisių, nupirktų iš turgaus Iloilo mieste suvalgyti, ir su kiekvienu angliškai kalbančiu filipiniečiu, bent keliais žodžiais apie gyvenimą persimesti. Kaip sakoma, vieną kartą gyvenime galima, antrą kartą – tik iš bėdos. Keltas dar įprastai sustoja pusiaukelėje esančioje mažytėje, izoliuotoje ir labai autentiškoje Cuyo saloje. Per tas keturias pauzės valandas galima apeiti ne tik visus salos restoranus, juose pavalgyti šviežio tuno ir krabų, bet ir salą nuo piečiausio iki šiauriausio taško peržingsniuoti. Ir atgal į triaukštį keltą, kartu su keliais šimtais vietinių, deglų kiaulių, kovinių gaidžių ir nekovinių vištų tęsti ilgos kelionės į Palavaną.

Puerto Princesa – Palavano centras, sostinė ir didžiausias miestas. Miestas nėra kažkuo patrauklus ar ypatingas, bet dėl savo izoliacijos nuo kitų salų, išliko gana ramiu ir nesukomercintu provincialiu kampeliu. Dažniausiai pasinaudoję bankomatu (jeigu naudojatės tokiu būdu gauti filipinietiškų pesų, būtinai tą darykite Puerto Princesoje, niekur kitur bankomato Palavane nerasite!) ir aplankę krokodilų fermą jau esate pasiruošę atrasti Palavano salos tikruosius brangakmenius – Sabangą ir El Nido.

Palavano keliai vis dar asfaltuojami, ir kol bus asfaltu užlietas paskutinis metras kelyje Puerto Princesa – El Nido, dar reiks metus – kitus palaukti.

Pirmoji stotelė po Puerto Princesos, beveik be išimčių visada būna Sabango kaimelis Pietų Kinijos jūros pakrantėje. Jeigu ir ne požeminė Sabango upė, dėl kurios iš proto eina visas Pasaulis, į Sabangą būtų verta atvažiuoti dėl ramybės, paprastos ir natūralios egzotikos, fantastiško paplūdimio ir iš visų pusių stūksančių simpatiškų kalnų. O kur dar pelkėti džiunglių miškai su proskynomis ir takeliais, kuriais galima skverbtis giliai į džiungles ir akimis gaudyti ant šakų miegančias gyvates, spalvotus paukščius ir klausytis gamtos dvelksmo.

Nepaisant turistinio magneto – Požeminės upės (visos kelionės į Požeminę upę, kuri yra keli km. nuo Sabango, prasideda būtent Sabango uostelyje) Sabangas išlieka tikru kaimu ir todėl yra žavus. Keliai duobėti, neasfaltuoti, aukšto lygio viešbučiai – tik keli, visa kita – tik „nameliai ant višto kojelės“ (bet tokiuose ir reikia apsistoti atvažiavus į Sabangą). Guli hamake, geri mango sultis, už keliolikos metrų atsirita banga iš vandenyno, palmė ošia ir teikia pavėsį, melancholiškas lopšines niūniuoja viešbučio tarnautojas, klegetuoja kanarėlės, ir dusliai riaumoja buivolai, kažkur netoliese ariantys tirštą ryžių laukų dirvą. Vakare stebi saulėlydį ir ragauji ryklienos.

Ach, ir Požeminė upė, kaipgi be jos! Taip taip, tai ilgiausia požeminė upė Pasaulyje. Oficialiai ji vadinasi Puerto Princesos požeminė upė. Ilgis – 8.2 km., iš kurių publikai yra pasiekiami 1.5 km. Visa kita – mokslininkams ir gamtininkams. Na, ir gyvatėms, bei šikšnosparniams. Bet užtenka ir 1.5 km. Netrukdo ir masiškai plūstantys turistai, kurių pavienius balsus nutildo tamsus upės tunelis.

Į kanoją susėdame po keturis-penkis ir šmaikštus kapitonas – irkluotojas, irdamasis į tamsą pradeda pasakoti... (pasakojimą išgirsite gyvai, atvykę į Požeminę upę).

Sabange būtų galima tūnoti ir nerūpestingai leisti dienų dienas, bet yra ir kitas magnetas – El Nido. Nusigauti iki El Nido paprasta, bet užtrunka. Ypač užtruko man, keliaujant į šiaurę autostopu, kada sustojęs vietinis filipinietis pasiūlė pamėtėti arti El Nido, vėliau pasiūlymą „pagerinęs“ iki apsistojimo jo namuose – Liminangcongo miestelyje. Jo vardas buvo Romulas. Liminangconge jis turėjo didelę parduotuvę, vaistinę ir labai didelę šeimą. Patekus į šia vietą, būtinai tapsite pirmo ryškumo žvaigždėmis, keliautojai, anei filipiniečiai turistai čia neužsuka. Bet tiek etno - autentikos, kultūrinio šarmo ir paprasto gyvenimo, kad norisi sėdėti pakrantėje ir stebėti. Stebėti žvejus, išplaukiančius į naktinį kalmarų gaudymą, krykštaujančius laimingus vaikus, turgaus prekeivius...

Nakvojau pas Romulą, antrame namo aukšte, o pirmame, mano sapnus saugojo didžiulis, gero veršio dydžio piktas šuo. Rytas buvo ankstyvas ir ilgas, šuo tapo kliūtimi pasinaudoti pirmame aukšte esančiu tualetu...

Romulas surado valtininką ir išlydėjo mane į neįprastą kelionę Liminangcongas – El Nido siaura motorine valtele. Turintiems trapesnius nervus ir nemėgstantiems nuotykių tokios kelionės nelinkėčiau, bet jeigu būsite Liminangconge, susiraskite Romulą (jį ten visi pažįsta, jis buvęs kaimelio policijos viršininkas) ir perduokite jam kuo geriausius linkėjimus.

 O El Nido yra pasaka, rojus žemėje ir žemė rojuje. Užtenka su savimi turėti vamzdelį ir akvalangą ir galite iš savo kalendoriaus trinti kokią savaitę. Aplink El Nidą keliolikos kilometrų spinduliu išsidriekęs Baquit archipelagas – tikras desertas nardytojams, baidarininkams ir egzotiškos žvejybos mėgėjams.

Perskaitėt ir norite keliauti? Mūsų kelionės į Palavaną.


Dainius Kinderis
Tel. 8 5 206 0315

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.

Kelionės paieška


KomentaraiKeliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315