slide

Spaudos straipsniai

2011 Liepos 19 d.

Lietuviškasis Magelanas svetur ieško tautiečių pėdsakų

Pagal profesiją teisininkas, nepailstantis keliautojas ir kelių knygų apie keliones autorius Dainius Kinderis ne veltui yra vadinamas lietuviškuoju Magelanu. Išvaikščiojęs pirmiausia gimtosios Šilutės vieteles, vėliau pažinęs gražiausius ir įdomiausius Lietuvos kampelius, vaikinas autostopu patraukė Europos keliais, paskui skersai ir išilgai apkeliavo Afriką, o dar vėliau įsimylėjo Filipinus ir dabar po juos lydi lietuvių turistų grupes. Dainius rengiasi naujam sudėtingam žygiui, į kurį patrauks nebe vienas.

Lietuvių pėdos egzotiškame krašte

Dainius, baigęs teisės studijas Vilniaus universitete, įkišo diplomą į stalčių ir pasisiūlė į savanorių misiją trečiojo pasaulio šalyse. Tai buvo prieš šešerius metus. Kodėl taip pasielgė, ir pats gerai nesuvokia. Beje, norėjo vykti į Afriką, bet likimas pirmiausia jį nubloškė į Filipinus. Vėliau buvo jis ir Afrikoje, parašė knygą apie Juodąjį žemyną, ten patirtus nuotykius, bet Filipinų salynas, kuriame 7107 salos salelės, jį pakerėjo ir nepaleido. Dainius čia lankėsi maždaug po pusmetį jau penkis kartus, paskutinį sykį šį vasarį ir kovą, kai lydėjo po kraštą lietuvių žurnalistų ekspediciją. „Aš labai džiaugiuosi, kad mano asmeniniai atradimai įdomūs ir kitiems, - kalba keliautojas. - Lietuviai braunasi į nepažįstamus kraštus vis giliau ir giliau. Mes esame keliautojų tauta, kurią gena pažinimo alkis. Aš jaučiu būtinybę, ką pats patyriau, aprašyti knygose. Žmonės turi žinoti, kodėl į vieną ar kitą pasaulio kraštą verta važiuoti, pasižmonėti, gal kiek pagyventi, bet būtinai sugrįžti į gimtinę“.

Tik ką išleista D.Kinderio antroji kelionių knyga „Filipinai. Ugnies žiedo kerai“, kurioje jis pats sau ir užduoda klausimą: „Kodėl aš, lietuvis, šiaurietis, nuolat grįžtu atidžiai tyrinėti mums tokios tolimos šalies gyvenimą?“, ir atsako: „Ta šalis ir gyvenimas joje mane subrandino kaip keliautoją, sutikti žmonės pakeitė vertybių skalę ir kelionių kursą“. Knygą apie Filipinus Dainius vadina kuklia duokle optimizmo centrui žemėje ir nuoširdiems jo žmonėms. Tai kartu ir priminimas apie mūsų mokslininkus ir keliautojus Pranciškų Šivickį (1882-1968), kuris pirmasis dar 1918 metais lankėsi Filipinuose, ten dirbo mokslinį darbą, po jo ryškius pėdsakus įspaudė ir Matas Šalčius (1890-1940).

Pranašesnis už namisėdas

O prasidėjo viskas nuo to, kai Dainius, dar vaikystėje norėdamas būti keliautoju, pradėjo piešti ant savo kambario sienų žemėlapius. Jo mėgstamiausios knygos buvo apie keliones, jis turėjo visą sovietmečiu išleistą „Horizontų“ seriją, istorijos ir geografijos pamokos buvo jo mėgstamiausios. D.Kinderis buvo sumanęs stoti į žurnalistiką, nes jo rašinius mielai spausdino vietos „Pamario“ laikraštis. Deja, nepasisekė. Tuomet vaikinas įstojo į M.Romerio universitetą. Tada suvokė, kad pasaulio pažinimas turi daug pranašumų, o kelionėse praleisdavo daugiau laiko negu universitete. „Manau, kad keliautojai yra visapusiškai pranašesni už namisėdas, nes jų akiratis platesnis, jie gali bet kokią svetimoje šalyje įgytą patirtį pritaikyti grįžę namo“, - įsitikinęs vaikinas. Tad D.Kinderis stebino draugus savo pasiryžimu ir drąsa keliauti vienas. „Aš turėjau tokią galimybę išvykti ilgam, o ir kelionėse išleisdavau ne tiek daug pinigų, nes keliavau autostopu, naudojausi vietos gyventojų svetingumu, padėdavo man ir mano charakterio savybė: šypsotis ir neverkšlenti, kai sunku. Štai Filipinuose su vietiniais rasdavau bendrą kalbą, kai prašnekdavau apie krepšinį, kurį ten, kaip ir Lietuvoje, žmonės dievina, o ir mūsų religija ta pati - katalikų“. O sunkiausia buvo Afrikoje.

Rizika ir švietėjiška misija

D.Kinderis buvo pirmas lietuvis, atvykęs į Maroką po to, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. „Manęs nenorėjo įleisti, nes marokiečiai nežinojo, kad Lietuva yra narė. Kelte, plaukiančiame iš Ispanijos į Maroką, kuriame kartu buvo ir muitinė, iškėliau didžiulį skandalą. Sukviečiau visus turistus ir sušukau: „Ar Lietuva yra ES narė?“ Nuskambėjęs galingas „taip“ sugėdino neišmanėlį pareigūną. Yra panašiai buvę ir kai kuriose kitose valstybėse. Iš pradžių piktinausi, bet vėliau pripratau. Net jutau pasididžiavimą, kad tiems nežinantiems galiu parodyti, kur ir kas yra Lietuva“, - prisimena Dainius.

Daugiausia rizikos ir pavojingų situacijų keliautojas patyrė Afrikoje. Juodajame žemyne D.Kinderiui teko kirsti net septyniolikos valstybių sienas: „Ten daugelyje valstybių nepažabota korupcija, pasienyje chaosas. Gaudavau vizą septynioms dienoms, o būdavo, kad per tą laiką nespėdavau net per sieną pereiti. Vėliau įsigudrinau ir du kartus vizas pasinaudodamas skutimosi peiliuku ir tušinuku „prasitęsiau“ pats. O ką turėjau daryti? Žinodamas, kad dauguma Afrikos pasienio pareigūnų net nemoka skaityti, rizikavau. Manau, kad didelio nusikaltimo nepadariau, nes, kaip sakoma, su netvarka kovojau jų pačių ginklais. Visada, pereidamas postą užkalbindavau juodaodžius, nusišypsodavau, pats pakišdavau pasą ir sakydavau: „Pažiūrėkite, kokia daugybė vizų, kokios jos spalvotos. Iš kuprinės traukdavau knygas, nuotraukas apie Lietuvą, rodydavau žemėlapyje, kur ji yra. Ir tai suveikdavo“. Palyginti su Afrika, Filipinus keliautojas vadina vartais į rojų.

Kur gražiausios moterys?

Tie, kurie užsikrėtę kelionių liga, paprastai ieško naujų kraštų, įspūdžių. „Pasaulis yra per didelis, kad vis grįžtum į tą pačią vietą“, - pakartoja žinomą tiesą keliautojas, tačiau Filipinai šiuo atveju yra išimtis. Ir čia traukia ne tik šalies grožis, egzotiški gyvūnai ir augalai, bet ir filipiniečių nuoširdumas bei paslaugumas. Tačiau gyventojai neskuba atverti savo namų durų, nes jie gėdijasi, kad gyvena nors ir tvarkingai, bet nepasiturimai. Anot Dainiaus, svetingumu visus lenkia gruzinai, kurie tol vaišins, kol svečiui nusibos. Vaikinas kiekvienoje aplankytoje šalyje, stengiasi bent jau suprasti vietos kalbą. Anot jo, reikia mokėti anglų, ispanų, prancūzų ir rusų kalbas ir visas pasaulis bus tavo.

O kur gražiausios moterys? „Pačios gražiausios, mano nuomone, yra armėnės, kurių išvaizda egzotiška, ir mums labiau įprasto grožio ukrainietės. O lietuvaitės, žinoma, mano vertybių skalėje be konkurencijos“, - šypsosi vyras, kuris artimiausiu metu ketina keliauti su savo širdies drauge Irma. Dainiaus bičiuliai kalba, kad greitai bus jų vestuvės. Pats keliautojas santūrus ir tik patvirtina, kad draugė padeda rengtis dar vienai įdomiai ekspedicijai - per penkias valstybes, kurios yra labai įdomioje ir pavojingoje Ugnies žiedo zonoje, čia yra nemažai veikiančių ugnikalnių. „Ten, manau, kaip ir kituose kraštuose, rasime gyvenančių lietuvių“, - įsitikinęs keliautojas.

respublika.lt (2011 Liepos 18 d.) - Giedrė MILKEVIČIŪTĖ

Straipsnio originalas: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/kultura/kulturos_naujienos/lietuviskasis_magelanas_svetur_iesko_tautieciu_pedsaku/Keliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315