fbpx Latvija. Praktinė informacija apie Latviją.

Praktinė informacija

Gero apetito

Latvių virtuvės pagrindą sudaro įvairios košės, naminiai sūriai, šaltų patiekalų gausybė. Maistas yra gana riebus ir švelnus, jo gamyboje nenaudojami aštrūs prieskoniai . Vartojama daug pieno produktų – pieno, rauginto pieno, sūrio, grietinės ir grietinėlės, sviesto. Mėgstamos miško gėrybės – laukinės uogos (mėlynės, žemuogės, avietės, spanguolės), grybai ir riešutai. Valgoma nemažai mėsos, taip pat nacionalinėje virtuvėje viešpatauja miltai, kruopos, žirniai, bulvės, varškė, kefyras. Vienas iš nacionalinių patiekalų – duonos sriuba, salotos su silke, patiekalai iš bulvių. Mėgstama žirnių, pupų bei perlinių kruopų košė. Valgoma daug duonos ir kepinių, mėgstama kiauliena, kurią sparčiai keičia vištiena ar jautiena, pasiduodama sveikos gyvensenos idėjoms. Dauguma patiekalų susiję su metų laikais bei derliumi.

Ant šventinio stalo dažnai rasite įdarytų kiaušinių, įvairiai paruoštos keptos ar marinuotos silkės, šaltų burokėlių ar bulvių salotų, įvairiausių kepinių, varškinių sūrių ir pyragų, ir svarbiausia, juodos duonos. Vienas populiariausių gėrimų – alus, kuris šalyje turi ilgas gamybos tradicijas, taip pat garsus gėrimas“Rygos balzamas“ – tamsus likeris iš įvairiausių žolelių, todėl neretai vartojamas stiprinti organizmą.

Kaip keliauti

Šalyje keliauti galima daugybe būdų. Šalis nedidelė ir kompaktiška, kelių tinklas išvystytas bei sutvarkytas. Visą šalį pervažiuoti galima per kelias valandas, todėl pakankamai patogu keliauti nuosavu automobiliu, taip pat galima keliauti autobusu ar traukiniu. Traukinys daug lėtesnis variantas, kita vertus tai šiek tiek pigesnė išeitis. Kaip ten bebūtų traukinys jungia tik didžiuosius šalies miestus. Norintiems pažinti Latviją savarankiškai siūlome atvykti savo automobiliu ar išsinuomoti jį šalies sostinėje bei didžiuosiuose turistiniuose centruose. Mėgstantiems alternatyvius keliavimo būdus siūlome galimybę keliauti dviračiu. Esant miestuose galite naudotis viešaisiais autobusais ar tiesiog pasivaikščioti.

Kaip kalbėtis

Latvių kalba iš trijų didžiųjų baltų kalbų (lietuvių, latvių ir prūsų) – pati moderniausia. Kalboje dominuoja trys tarmės, priklausomai nuo regiono į kurį vykstate. Kalba labai primena Lietuvių (žemaičių) kalbą, tačiau geriau įsiklausius pakankamai sunku suprasti, mat skiriasi žodžių prasmės. Latvijoje taip pat galima bendrauti rusų bei anglų kalbomis. Vyresnės kartos žmonės geriau moka rusų kalbą, jaunesnės – anglų. Norint susirasti draugų ar prajuokinti vietinius latvius galite išmokti keletą latviškų frazių.

Ačiū – Paldies

Prašau – Lūdzu

Mano vardas yra … – Mani sauc …

Atsiprašau – Piedodiet

Kaip tau sekasi ? – Ka jums klajas ?

Taip – Ja

Ne – Ne

Labas rytas – Labrit

Laba diena – Labdien

Ką pirkti

Latvijos valiuta – Latvijos latas (LVL). Esant Latvijoje galite nusipirkti gintarinių papuošalų (segių, apyrankių, karolių) bei gaminių iš gintaro. Taip pat siūlome įsigyti tradicinių vietinių maisto kroduktų – saldainių „Karvutė“, žolelių gėrimo „Rigas Balzams“, vietinių kepinių, uogų džemų, medaus ir kitų skanumynų.

Rygoje ir turistiniuose centruose galite įsigyti daugybę suvenyrų – įvairiausių senienų, Art Noveau stiliaus daiktų, vietinių dizainerių kurtų gaminių – odinių rankinių, piniginių, taip pat stiklo dirbinių, keramikos, tradicinės muzikos ir dainų įrašų.

Viena iš turistinių suvenyrų rūšių – „sovietinės“ eros paveldas – įvairiausi dirbiniai su TSRS atributika (marškinėliai, diržai, ženkliukai, monetos, raktai), atvirukai su šio laikotarpio interjerais bei kiti šio laikotarpio gaminiai, sukeliantys nostalgiją, ypač vyresnės kartos atstovams. Kaip ten bebūtų, ši suvenyrų rūšis ypač patinka iš toliau atvykusiems keliautojams, kurie tiesiogiai šio laikotarpio nepatyrė, tačiau jį tyrinėjo ar juo domisi.

Būkite saugūs

Latvija apibūdinama kai saugi šalis keliauti. Šalies saugumą galima palyginti su Lietuvos ar Estijos – čia egzistuoja panaši situacija. Daugybė nelaimingų įvykių įvyksta padauginus alkoholinių gėrimų, taip pat viršijus greitį kelyje. Įvykus nelaimingam įvykiui kreipkitės trumpuoju numeriu 112. Venkite vaikštinėti ar turistauti atokiuose miškuose bei vietovėse prieš tai neinformavus vietinio parko ar miestelio direkcijos. Visada prižiūrėkite asmeninius daiktus, pinigus, dokumentus, techniką. Venkite spūsčių, būkite atidesni turistiniuose centruose bei viešajame transporte.

Gerbkite

Laikykitės paprasčiausių mandagumo taisyklių – nešiukšlinkite, gerbkite vietinius gyventojus, nepadauginkite alkoholinių gėrimų, laikykitės kelių eismo taisyklių. Latvija daugelių aspektų labai panaši į Lietuvą, todėl nedarykite to, ko nedarytumėte namuose. Jautresnės temos – TSRS laikotarpis bei santykiai su kaimynine Rusija bei šia tautine mažuma gyvenančia Latvijoje. Būkite draugiški ir mandagūs. Vietiniai gyventojai yra geranoriški, tačiau neiškart atsiveria.