slide

Blogas

Sustojęs Gruzijos laikas

2014.06.25

Marija Lapinaitė

Gruzija - nepanaši į jokią kitą šalį, kurioje lankiausi. Mistiški vienuolynai, už kalnų užsislapstę senovine dvasia pulsuojantys miesteliai, niekuomet vaišių nepritrūkstantys stalai ir nesibaigiantys tostai - aprašyti tai tikriausiai reikėtų knygos. Labiausiai nusipelnę aprašymo aspektai Gruzijoje man - didingasis Kaukazas ir jo gyventojai. Rodosi, kad ir vieni, ir kiti per amžius išsilaikė tokie patys - orūs ir neskaičiuojantys laiko. Po savaitės Gruzijoje pačiai norisi žiūrėti į laikrodį rečiau - kelionės šalyje metu tikslios dienotvarkės nebuvo laikomasi, vyko daug neplanuotų susitikimų ir vizitų. Pasirodo visa tai - tik į gerą.

Gruzine pardaveja

Pirmą kartą pamačius Kaukazo kalnus, susidaro įspūdis, kad niekas prieš mūsų Baltijos šalių keliauninkų grupę čia anksčiau nesilankė. Panašu, kad kalnuose sustojęs laikas - ar būtume atvažiavę prieš šimtmetį, ar dabar - viskas atrodytų taip pat. Natūralios upės, savo mažumą pajusti verčiančios snieguotos viršūnės, kelią nuolat pastojantys kalnų gyvuliai, be balno pro šalį arkliais jojantys besijuokiantys vaikai, pakelėse sėdintys ilgabarzdžiai gruzinai - visa tai atrodo taip siurrealu, kad sunku pasakyti, kokiame laikmetyje esame. Važiuojant per Gudauri - apie 2km virš jūros lygio esantį slidinėjimo kurortą, Gruzijos kariuomenės kelyje netikėtai išnyra didžiulė mozaika. Jos tikrai neįmanoma pražiopsoti - ryški, didelė, įvairiaspalvė - ji pastatyta apžvalgos aikštelėje prieš trisdešimtmetį. Piešiniai vaizduoja svarbiausius šalies įvykius ir jos draugystę su Rusija. Prie jos nusiperku suvenyrą - vietinė gruzinė į mane su šypsena kreipiasi “tu”. Vėliau tokį kreipinį pastebėjau daug kur Gruzijoje ir suvokiau, kad toks neformalus bendravimas - dalis gruzinų žavesio, kuris tiesiu keliu veda į atvykėlių širdis.

Gudauri mozaika

Vos prasidėjus kelionei, susipažįstame su Gruzijai būdingu spontaniškumu - Gudauri mūsų autobusui nuleidžia padangą. Kadangi tai viena pirmųjų pažintinės kelionės Gruzijoje dienų, keletas grupės narių, dar neprisitaikiusių prie tokio šalies ritmo, pradeda nerimauti, nes programa nevyksta griežtai pagal planą. Tenka išlipti iš autobuso ir mes, taip pripratę prie nuolatinio skubėjimo, dar labiau suglumstame  - niekas nesako kiek laiko lauksime ir kaip važiuosime toliau. Tada dar nežinojome, kad lauksime tris valandas. Laimei, kalnų miestelyje pėsčiomis patraukę kalniuku žemyn, pamatome užeigą, iš kurios sklindančios dainos pažadina smalsumą. Įkišame galvas - viduje sėdintys penki gruzinai dainuoja sutartines, gerdami turbūt nebe pirmą butelį čiačos - neįtikėtinai stiprios degtinės, gaminamos iš vynuogių. Sutartinės vis garsėja, tačiau tai anaiptol neprimena girto bliovimo - gruzinai dainuoja penkiais balsais ir kažkokiu būdu tai susiveda į ausį glostančią harmoniją.

- Užeikite! - moja mums dainininkai ir užeigos savininkė.

Užeiname. Gruzinai mus kviečia prisėsti, kelia taureles ir sako tostus. Nors čiačos kartu ir negeriame, gauname daug palaiminimų ir gerų palinkėjimų. Galbūt dėl stipraus mūsiškių valdžios palaikymo neseniai vykusio valstybės karo su Rusija metu, iš visų vietinių girdžiu, jog jie labai gerbia ir myli lietuvius. Viena iš mūsiškių užsisako taurę vyno ir gurkšnoja gėrimą apie valandą laiko. Užeigos šeimininkė tai stebėdama leipsta juokais:

- Pas mus, Gruzijoje, vynas geriamas kaip degtinė - taurė išlenkiama vienu mauku.

Išėję iš užeigos pastebime mažomis raidytėmis ant jos durų užrašytą jos pavadinimą - Gudauri - Good aura.

Po puikios kupinos tostų vakarienės gerai išsimiegame ir sekančią dieną kalnuose važiuojame į Šventosios trejybės bažnyčią, esančią Kazbegi regione, netoli Gergeti kaimo. Iš didelio autobuso mus po penkis  išskirsto į kelis nedidelius autobusiukus. Kelionė į viršų trunka apie valandą. Kelias duobėtas ir siauras, pažiūrėjus pro langą, sukasi galva ir rodosi, kad nusirisime žemyn. Ironiška - beveik viso kelio metu autobusiuke garsiai groja rusiška dainelė: “ne smotri v niz, vsio budet horosho...”. Beveik pasiekus viršų atsiveria platus, žalias ir akmeningas slėnis. Kaip ir visa Kaukazo gamta, jis atrodo visiškai neatrastas svetimšalių, tačiau vietinių čia susirinkę nemažai. Kadangi šiandien - sekmadienis, įkalnėn į bažnyčią sudalyvauti mišiose traukia ir suaugę, ir vaikai. Vieni melstis vyksta raiti, kiti - susikabinę už parankių traukia pėsčiomis. Pakilus dar aukščiau, atsiveria įspūdingoji Kazbek kalno panorama. Tuo metu suprantu, kad ekstremalioji kelionė aukštyn tikrai buvo verta viso šio grožio. Prieš einant į bažnyčią, mes, moterys, turime užsirišti ant galvos skareles ir užsivilkti ilgus sijonus. Laimė, prie kiekvieno religinio pastato pasirankioti šių drabužių galima iš ten pastatytų dėžių.

Kazbek virsune

Užėjus į vienuolyną, magišką atmosferą pajuntame visi: nedidukėje patalpoje aukštu skliautu ant kelių klūpantys šventikai monotoniškai skanduoja žodžius iš maldaknygės. Gal dėl  susidarančio aido, o gal dėl maldų prisodrintos atmosferos, atrodo, kad šventi žodžiai liejasi be tarpų ir susijungia į vientisą giesmę ir veikia tarytum hipnozė. Kunigas ilga barzda ir ilgu apsiaustu šventą vandenį šlaksto ant visų prie jo išsirikiavusių eile. Visi laukiantieji (tarp jų stebėtinai daug vaikų) iki jo eina klūpsčiomis ir bučiuoja kunigui ranką. Gergeti bažnyčioje vietos labai nedaug ir ceremonija tokia intymi, kad pasijuntu nejaukiai, tarsi su savo kuprine ir fotoaparatu būčiau įsibrovusi kur nereikia. Fotografuoti viduje, tiesa, draudžiama, kaip ir kituose šalies vienuolynuose ir bažnyčiose. Gaila, kad nepavyksta įamžinti čia esančio ypatingai reto viduramžiais nutapyto  Juodosios madonos paveikslo. Tai - paslaptinga ir apipinta legendomis mergelės Marijos ikona juodu veidu. Šio tipo paveikslų ir skulptūrų pamatyti traukia daugybė piligrimų.

Gergeti vienuolynas

Važiuojant atgal jaučiamės rimtesni ir labiau susikaupę - gal tai Juodosios madonos kerai? Pakeliui dar vis Kazbegi teritorijoje sustojame pasilabinti su dviem vietiniais - sėdintys pakelėje gruzinai sėdi be jokios ypatingos priežasties ir atrodo visiškai patenkinti tokia savo veikla (arba neveikimu). Iš tolo savo senamadiškais apdarais atrodę kaip pasakos herojai, iš arti jie mums sušvinta kitokiomis spalvomis - vidury kalnų vyriškiai sėdi šalia pasidėję išmaniuosius iPhone ir labai modernias filmavimo kameras. Pamanau, jog tai - kas neįtraukta į kelionės programą, taps įsimintiniausia.

Neskubėjimas taip pat atsispindi pietų ir vakarienių metu. Taip vadinamas tamada - vakaro šeimininkas (šiuo atveju juo buvo mūsų gidė Marika) - rūpinasi, jog visi gerai praleistų laiką ir yra atsakingas už tostų sakymą. Pradžioje - tik gidė, o paskui pamažu ir visi kiti mūsų grupės dalyviai pradeda kelti kupinus gerų žodžių tostus. Užsigeriant chinkalius (virtinius su mėsa) ir chačapurius (paplotėlius su sūrio įdaru)  naminiu vynu, tostai keliami už Dievą, Tėvynę, meilę, draugystę ir tuos, kurių nebėra su mumis. Ir kaip gi po tokių kasdieninių palaiminimų netikėti minties galia? Kiekvienas, sėdintis už stalo, dažnai kelia tostą ne po vieną kartą. Tai suartina valgančiuosius ir priverčia visiškai užmiršti apie tiksintį laikrodį.

Kachetija

Trumpos kelionės pabaigoje, nė vienas nebeburbėjome, jog kažkas nevyksta pagal planą. Pamatėme (ir suvalgėme) tiek daug, jog buvome pilni laimės ir atsipalaidavimo. Vieną iš paskutinių vakarų, iš kalnų nusileidus į fantastiškąjį Tbilisį, sėdime restoranėlyje. Iš kelionių mugės, kur vyko mūsų ir gruzinų turizmo ir žiniasklaidos atstovų apsikeitimas kontaktais, “parsitempėme” Davidą - draugišką gruzinų vaikiną, kuris nutarė mums aprodyti sostinę vakare. Jam vos atvykus į kavinukę, paklausiu ar nenorėtų ko nors užsisakyti.

- Ar tu kur nors skubi? - paklausia jis. Šioje vietoje suprantu, kad planuojant keliones į Gruziją nereikia per daug planuoti ir gruzinų skubinti niekada nereikia - viskas bus padaryta savo laiku ir dar geriau, nei “pagal programą”.


Dainius Kinderis
Tel. 8 5 206 0315

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.

Kelionės paieška


KomentaraiKeliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315