slide

Blogas

Ngorongoro krateris – Tanzanijos puošmena

2015.12.01

Kovo mėnesį kviečiame kartu keliauti į naują Magelano kryptį - Tanzaniją. Prieš keliaujant - įdomu paskaityti apie vietas, kurias matysite. Jūsų dėmesiui - pažintis su Ngorongoro krateriu.

Viena įspūdingiausių safario vietų Afrikoje, o gal ir visame pasaulyje - Ngorngoras. Laukinė gamta atsiveria keliautojo akims visu savo grožiu, o didingiausius ir net rečiausius Afrikos gyvūnus, čia galima sutikti tiesiog už kelių metrų. Tanzanijoje, Serengečio savanos pakraštyje esantis Ngorongoras – tai didžiulis kalderos tipo krateris, susidaręs prieš du su puse milijono metų išsiveržus ugnikalniui. Kraterio skersmuo siekia 16-19 km, jo plotas 26 400 ha. Tai šešta pagal dydį pasaulio kaldera (plati stačiašlaitė dauba ugnikalnio viršūnėje, susidariusi, sprogus užsikimšusiai ugnikalnio stemplei), ir pats didžiausias iš užgesusių ugnikalnių. Beveik taisyklingai apskrita Ngorongoro kaldera su nepertraukiama ketera ypač įspūdingai atrodo iš oro. Kraterio dugnas yra 2380 m virš jūros lygio, o jį juosiantys kraštai iškilę dar 600 m.

Ngorongoro

Kraterio šlaitai – sausa akmenuota dykynė, apaugusi dygiais krūmokšniais. Dugnas apžėlęs minkšta žole, lietinguoju sezonu apsipilantis gėlėmis. Vietomis plyti akacijų miškai, o kai kur žlegsi pelkės. Yra keli šaltiniai ir dvi upės Mungė ir Lonjokė: vandens kraterio dugne yra net sausuoju sezonu. Pačiame kraterio viduryje yra seklus Magadžio ežeras, kurio vanduo prisotintas sodos. Esant tam tikram apšvietimui, vanduo įgauna ryškiai mėlyną atspalvį. Tokiame vandenyje išgyvena tik dumbliai ir kai kurie vėžiagyviai – mėgstamiausias flamingų maistas, todėl šių rožinių paukščių čia gausu. Ngorongoro krateris - viena įdomiausių Afrikos safario vietų. Per daugybę metų Ngorongoro kraterio dugne susidarė savitas gyvūnijos pasaulis. Neretai sakoma, kad Ngorongoro krateris – tai mažytis laukinio Rytų Afrikos gyvūnijos pasaulio pavyzdys. Čia galima pamatyti įspūdingiausius Afrikos gyvūnus, įskaitant „didįjį Afrikos penketą“: liūtus, dramblius, leopardus, buivolus ir raganosius, o taip pat zebrus, antilopes, dėmėtąsias hienas, gazeles, lapes - apie 50 skirtingų didelių žinduolių rūšių, daugiau kaip 200 paukščių rūšių. Dauguma gyvūnų negali išlipti iš kraterio jo stačiais šlaitais ir jame gyvena nuolat, sudarydami uždarą ekosistemą. Priklausomai nuo metų laiko migruoja zebrai, antilopės gnu ir gazelės. Lietinguoju sezonu, kuris tęsiasi nuo lapkričio iki balandžio čia jų atklysta šimtai tūkstančių. O štai liūtai nepalieka savo buveinės. Deja, gyvenimas uždaroje ekosistemoje reiškia ir ribotą genofondą, todėl kai kuriais metais liūtų skaičius labai sumažėja dėl ligų. 1962 metais krateryje buvo likę tik 12 liūtų. Dabar jų yra apie 60.

Ngorongoro gyvūnai

Masajų kalba šios vietovės pavadinimas reiškia "Gyvybės dovana" - iš Centrinės Afrikos atvykę klajoklių gentys čia rado puikias sąlygas sėsliam gyvenimui. Joks europietis nebuvo įkėlęs kojos į Ngorongorą iki 1892 metų, kol šią unikalią vietovę užtiko austrų keliautojas ir tyrinėtojas Oskaras Baumanas. Vėliau krateryje įsikūrė du broliai vokiečiai Adolfas ir Fridrichas Siedentopfai su savo šeimomis. Broliai augino kviečius, galvijus, bandė antilopių gnu bandas išvesti lauk iš kraterio, tačiau labiausiai jie pagarsėjo reguliariai rengiamomis medžioklėmis svečiams iš Vokietijos. 1928 metais, kai didžiojoje Tanzanijos dalyje medžioklė buvo uždrausta, ji vis dar buvo leidžiama Siedentopfų fermoje.

Tanzanija safaris

Nuo 1951 m. Ngorongoro krateris yra didžiulio Serengečio nacionalinio parko dalis, o 1959 m. kraterio teritorija įgijo draustinio statusą (Ngorongoro Conservation Area). 1979 m. jis įrašytas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Beje tai vienintelis draustinis Tanzanijoje, kuriame nors saugoma laukinė gamta, tačiau kartu leidžiama žmogaus ūkinė veikla - čia galvijus ganyti gali masajai. Žmogaus veikla yra griežtai reglamentuojama, žemės dirbimas neleidžiamas, gyvulių skaičius ribojamas, o po 2000-ųjų sausros nors masajai krateryje vis dar gali ganyti savo gyvulius, kas vakarą jie privalo draustinį palikti ir gali sugrįžti rytą. Šiandien daugelis šios kadaise karingos genties atstovų užsidirba pragyvenimui parduodami turistams savo gamybos suvenyrus ir papuošalus.

Į Ngorongorą įvažiuojama pro aukštą akmeninę arką, kurios abiejose pusėse yra parduotuvėlės ir bilietų kasos. Draustinio vartai atidaromi 6 val. ryto, uždaromi – 16 val. Beje, prie įvažiavimo reikia saugotis įžūlių babuinų, kurie taip ir tyko nugvelbti turistų rankines, fotoaparatus ar net maistą tiesiog iš rankų. Parko teritorijoje galima važinėti tik 4WD formulę turinčiais automobiliais, ant kurių stogo turi būti įrengta apžvalginė aikštelė. Atidarinėti automobilio langus, išlipti iš jo parke draudžiama. Tai galima daryti tik specialiai įrengtose apžvalgos ar piknikų aikštelėse. Įvažiavimas į Ngorongoro parką yra mokamas – tenka sumokėti už automobilį ir atskirai už kiekvieną jo keleivį. Parke leidžiama būti 6 valandas. Nemažomis įvažiavimo kainomis siekiama bent šiek tiek riboti turistų, o tuo pačiu ir transporto priemonių skaičių draustinyje.

Tanzanija gyvūnija

Netoli Ngorongoro draustinio yra dar keletas lankytinų vietų, ne tokių įžymių, tačiau ypač mėgstamų keliautojų pėsčiomis, nevengiančių nukrypti nuo populiariausių turistų išmintų takų.

Žymiai mažesnis, tačiau įspūdingais vaizdais garsėjantis Empakaai krateris. 6 km skersmens kaldera juosia daubą, kurios didžiąją dalį užima seklus šarminis ežeras. Statūs, miškais apaugę kraterio šlaitai yra apie 300 m aukščio. Einant pažintiniu taku, kiekviename žingsnyje atsiveria nuostabūs vaizdai. Pats Empakaai krateris pakankamai įspūdingas, tačiau rytinėje pusėje galima pamatyti dramatiškai atrodantį aktyvų ugnikalnį Oldoinyo Lengai. Ne vieno keliautojo nuomone šis vaizdas - tai vienas gražiausių Afrikos peizažų, vietiniai gi įsitikinę, kad Oldoinyo Lengai – tai dievų buveinė. Giedru oru už jo matosi Didysis Rifto slėnis ir Natrono ežeras, o kai oras ypatingai skaidrus, tolumoje netgi galima įžvelgti snieguotus Kilimanžaro šlaitus. Leidžiantis žemyn link ežero galima pamatyti buivolus, mėlynąsias beždžiones, daugybę paukščių. Ežerą pamėgę rožiniai flamingai, kurių čia susirenka tūkstančiai.

Tanzanija gyvūnai

Nedidelis Olmoti krateris yra seklus, apaugęs žole. Jo dugną kerta Mungės upė, kurios vanduo vaizdingu kriokliu krenta nuo kraterio šlaitų. Tarp masajų stovyklų ir jų galvijų, čia galima pamatyti ir laukinių gyvūnų: buivolų, kanų, antilopių.

Olduvajaus tarpeklis, nusidriekęs 48 km, domina ne tik laukinės gyvūnijos mylėtojus, bet ir teikia svarbių žinių apie mūsų planetos istoriją bei žmonijos evoliuciją. Vulkaninėje uolienoje išlikę fosilijos byloja, kokios gyvybės rūšys čia gyveno prieš 3,6 milijono metų. Olduvajaus tarpeklyje buvo rastas daugiau nei 2 milijonų metų amžiaus skeletas, pavadintas Homo habilis – mokslininkų nuomone, nors šis praeities gyventojas ir primena australopitekinę beždžionę, tačiau jau yra peržengęs ribą, skiriančią žmogų nuo gyvūno. Slėnyje randama pirmykščių žmonių fosilijų, jų naudotų akmeninių ir kaulinių įrankių liekanų. Čia taip pat rasta ir uolų tapybos pavyzdžių.

Ngorongoro draustinis – ypatinga mūsų planetos vieta. Aukštais šlaitais apsuptame krateryje telpa visa Afrikos didybė ir grožis, bet kuriuo metų laiku keliautoją žavintis, stulbinantis ir užburiantis. Ne veltui Ngorongoras vadinamas rojumi Žemėje ir aštuntuoju pasaulio stebuklu.

Kelionė į Tanzaniją

 

Dainius Kinderis
Tel. 8 5 206 0315

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.

Kelionės paieška


KomentaraiKeliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315