slide

Blogas

Maroko miestas Tafraoute – ir berberų širdis, ir marokietiškas Mosėdis

2014.04.26

Marokas turi tiek įdomių lankytinų vietų, kad norint pamatyti bent trečdalį iš jų, reikia čia atvykti bent dešimt kartų. Šalis ištįsusi iš šiaurės į pietus per kelis tūkstančius kilometrų palei Atlanto vandenyną, o ties centru Maroką vagoja kelios Atlaso kalnų grandinės, skiriančios vandenyną nuo dykumos. Taip kelionės tampa gana lėtos, kadangi tenka kirsti tarpeklius ir perėjas, vangiai vingiuojant dramatiškais serpantinais. O vaizdai tokie, kad norisi stoti ant kiekvieno kampo ir užkampio ir fotografuoti. Taip nepastebimai ir prabėga laikas, reikia grįžti namo, o Maroko pamatytas tik mažytis žiupsnelis. 

Vienas iš tokių Maroko perliukų, kuris tūno pasislėpęs už visų trijų kalnų grandinių, Sacharos prieigose yra Tafraoute – apie 170 km nuo Agadyro nutolęs berberų miestelis – tikra atgaiva nuo turizmo pavargusiems keliautojams. 

Tafraoute Marokas

Pats šį perlą atradau tik 9-ojo apsilankymo Maroke metu ir būtinai pasistengiau apsilankyti čia atvykęs į šalį ir dešimtą kartą. Šią vietą galima vadinti įvairiai – berberų širdimi, flintstaunų miestu, aš Tafraoute pakrikštijau Maroko Mosėdžiu (nors Mosėdis turėtų vadintis Lietuvišku Tafraoute) dėl daugybės akmenų, uolų, kurios savo formomis ir dydžiais stebina ir daug ko mačiusius. 

Į Tafraoute patekti nėra lengva, ar važiuotumėt iš Agadyro (teks kirsti aukštus kalnus, 170 km kelionė truks tris valandas) ar iš Marakešo pusės (dar sunkiau – daug prastų kelio ruožų, mažai apgyvendintos teritorijos, daug itin pilkų ir tuščių epizodų) ir netgi atvykstant iš pietvakarių, teks vingiuoti (nors ir nenuobodžiai) mažais, bet gerokai svaiginančiais kalneliais, kurie angliškai vadinami „rolling hills“. Bet kiekvienas sunkus darbas duoda saldžius vaisius. Atvykę į Tafraoute stebimės berberų kaimeliais, tiesiog „lipančiais“ į kalnus, žmonės statėsi ir toliau statosi namus aukštai ant uolų, patekti iki kai kurių namų neįmanoma su automobiliais, tenka į pagalbą telktis asilus, kurie užneša uolėtu ir nelygiu pagrindu keliautojų bagažą.

Tafraoute Atlaso kalnai

Pats miestelis labai mažas – viena kita judresnė gatvė, turgus ir daug aplink aplipusių kaimelių, kuriuose dera mirtina tyla su asiliukų bliovimais ir islamiška malda kas kelias valandas. Jeigu į turgų atvyksite vidurdienį – berberams tai pati siesta. Apelsinų pardavėjas miega užsidengęs kartono gabalu, o mėsininkas snaudžia, pavargusią galvą padėjęs ant kruvino ir musėmis nusėsto prekystalio. 

Mums siesta ir jos karštis – nė motais, todėl važiuojame link įdomiausios vietos Tafraoute – Napoleono kepurės – miestelio vizitinės kortelės – uolos, kuri savo forma labai primena prancūzų karvedžio galvos apdangalą. Ir į Napoleno kepurę ta uola panaši ir sunkiai paimama, kaip pats prancūzų imperatorius. Liuoksime aplink kalvos plyšius, lendame tarp akmenų, kabarojamės per atbrailas, bandome išvengti kaktusų ir atidžiai dairomės skorpionų – šie gyviai labai mėgsta tokias ramybės nesudrumstas vietas, saulės išdegintus akmenis ir uolienas, kur retai žengia žmogaus koja.

Užlipame beveik iki pat viršaus, bet toliau nesirįžtame, arba daugiau laiko reiktų arba alpinizmo įgūdžių. Napoleonas eilinį kartą triumfuoja, lietuvių keliautojai jam pakutenę ūsus kepurės nenuima, tačiau tie vaizdai nuo Napoleono pečių į kalnus, stepę ir berberų teritorijas – išliks akyse ilgam. Bet nenusiviliam - kitos kelionės į Maroką metu būtinai šturmą pakartosime. Be Napoleono kepurės berberų širdis kalnuose slepia liūto atvaizdą, kuo ilgiau į tą vietą žiūri, tuo geriau liūtas matosi, o taip pat – vėžlį. 

Napoleono kepurė

Dainius Kinderis (kairėje) su keliautoju Tafraoute

Žygiui pasirenkame keisčiausią vietą Tafraoute (nutolusią nuo miestelio 3 km) – spalvotųjų akmenų slėnį. Žemoje dauboje, kuri atsirado išsprogus ugnikalniui, mėtosi daugybė riedulių ir masyvių akmens kūnų. Jie ir taip atrodo įspūdingai, o įspūdį dar labiau sustiprina jų spalvos – ryškiai mėlynos, raudonos ir juodos. Ne, tai ne gamta juos natūraliai nudažė. Ištisus akmenis paprastais dažais 1984 metais nuspalvino „pakvaišęs“ belgas Žanas Veramas. To užteko, kad ši vieta taptų labiausiai lankoma visame regione. Jam padėjo miestelio gaisrininkai, kurie išliejo per 18 tonų įvairiaspalvių dažų. Bėgant metams, dažai bluko ir spalvų ryškumas nyko, iš ryškiai mėlynos spalvos liko tik skysta žydra, iš dramatiškai raudonos – tik blankiai rožinė, šiaip ar taip, ši kontroversiška vieta yra puikus taškas netradicinei fotografijai ir maloniems žygiams po slėnius ir palmių giraites. 

Spalvotieji akmenys Tafraoute

Prieš keliaudami atgal į Agadyrą, pasivaikštome po labai tylų Tafraoute „priemiestį“. Aukšti rožiniai mūrai slepia berberų gyvenimus. Siauros gatvelės labirintais vingiuoja per akmenis, kaktusų krūmus, duodančius vaisius, kuriuos berberai džiovina ant stogų ir paskui vartoja nuo skrandžio ligų. Aplink ramu ir tuščia, bet lyg velniukas iš dėžutės išdygsta berniukas, kuris visus mus (na, beveik dešimtį) pasikviečia į svečius arbatai. Marokietiškas svetingumas ir pasisėdėjimai prie arbatos – atskira tema, kurios dabar neliesime, užsiminsiu tik tiek, kad tą dieną berniukas buvo užsiėmęs, nes - „jo bitės gimdė vaikus“. Tiesiog pasodino svetainėje, atnešė arbatos ir šviežios duonos su tyru aliejumi, atidarė langus, pro kuriuos matėsi nykios kapinės ir tarė „čia kapinės, bet jūs nebijokite, mirę žmonės nepavojingi“.

Tafraoute

Norite savo akimis išvysti Tafraoute? Junkitės prie kelionių į Maroką!


Dainius Kinderis
Tel. 8 5 206 0315

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.

Kelionės paieška


KomentaraiKeliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315