slide

Blogas

Marokas. Kas ten įdomiausia ir svarbiausia?

2012.08.23

Marokas mane užbūrė gerokai anksčiau, negu pirmą kartą nuvykau į šią Šiaurės Afrikos šalį. Ta trauka buvo nepaaiškinama, bet dabar, kai apsilankiau Afrikos karūnoje šeštąjį kartą, supratau, kad sutapimų ieškoti nebereikia, tai tiesiog gera vieta būti ir grįžti.

Apsilankęs Maroke šešis kartus, norėčiau pasidalinti įspūdžiais ir patarti pirmą kartą vykstantiems - kas ten įdomiausia ir ko negalima praleisti.

Mėtų arbata – berberų viskis

Patiko vieną kartą išgirsta frazė, kad keliaujant reikia gerti tai, ką geria vietiniai. Keista būna matyti, kaip prie alaus pripratę vokiečiai, lenkai ar lietuviai netgi musulmoniškose šalyse neištveria kelių dienų be alaus ir per patį Ramadaną kavinėje paprašo jiems tauriausio gėrimo. Maroke reikia gerti mėtų arbatą, kurią vietiniai juokaudami vadina berberų viskiu.

Mėtų lapai yra dedami į stiklinę ir užpilami verdančiu vandeniu. Kadangi mėtos labai stiprios, marokiečiai visada gausiai įberia ir cukraus. Taip berberų viskis yra nežmoniškai ir kartaus, ir saldaus skonio.

Šitas gėrimas Maroke geriamas visur ir visada, prie gardžios stiklinės kalbama apie futbolą, verslą ir dalinamasi paskalomis. Nesvarbu, kaip keliaujate – savarankiškai autostopu ar organizuotai su grupe – kiekvieną dieną  kavinėse, kilimų parduotuvėse ir muziejuose galėsite nusipirkti ir būti pavaišinti šiuo nacionaliniu Maroko gėrimu.

Tradiciniai namai – riadai

Kur nakvoti Maroke? Pasirinkimas tikrai didelis, - nuo visiškų skylių iki prabangių viešbučių. Rekomenduoju pasirinkti tradicinius namus – riadus. Tai ne šiaip sau vieta pernakvoti ar koks viešbučių tinklas – tai gilesnė kultūrinė pažintis su Maroku. Riadai buvo statomi nuo XI amžiaus pačių geriausių berberų ir žydų amatininkų. Pats žodis „ryad“ reiškia sodą, nes šio statinio centre visada turi būti atvira erdvė augalams ir mažam vandens telkiniui. Paskutiniais metais, ypač turistiniuose miestuose kaip Marakešas ir Essaouira, riadai buvo atrestauruoti ir prikelti naujam gyvenimui kaip viešbučiai ir restoranai.

Zagoros riadas

Riadai nėra pigūs, bet kainos įkandamos. Štai stulbinančio grožio, jaukas, ramaus riado Marakešo medinos labirintų raizgalynėje kambarys kainuoja apie 300 Lt. Nors riadai žvaigždutėmis nėra reitinguojami, dažniausiai jie atitinka 4 ar net 5 žvaigždučių lygį. Vienintelis erzinantis dalykas - tai marokiečių tradicija turėti labai didelę prabangą viduje, o už viešbučio sienų - kad ir šiukšlynai. Tai susiklostė istoriškai, nes karaliai, nenorėdami, kad paprasti žmonės žinotų, kaip jų rūmuose tviska prabanga, už rūmų sienų nesistengdavo puoselėti ir tvarkyti teritorijos ir ji atrodydavo paprastai, tarsi ten gyventų ne karalius, o koks arklidės savininkas. Todėl ieškant prabangaus riado Marakešo medinoje gali plaukai pasišiaušti, kol jį surasi – per siaurų gatvelių labirintus, nesuskaičiuojamus posūkius, turgaus kamšalynę, netgi šiukšlynus ir naujas statybas. Vis tik tunelio gale – šviesa, ir visa tai, kas laukia atvėrus duris, nustebins, ir išvykti tikrai nesinorės.

Essaouira

Daug kam ši vieta tampa favoritu iš visų kitų aplankytų Maroko miestų. Jis gaivus, nes skalaujamas Atlanto vandenyno, žavus ir įdomus, nes turi puikų kompaktišką ir spalvingą senamiestį su siauromis gatvelėmis, nesibaigiančiu turgumi ir erdviomis aikštėmis. Skanus, nes gali pasigirti puikia jūros gėrybių virtuve, čia ypač populiarios sardinės.

Pats geriausias laikas apsilankyti Essaouiroje yra birželio pabaiga. Tuo metu vyksta labai įdomus ir siautulingas muzikos festivalis – Gnaoua. Miesto aikštėse skamba tradicinė muzika, šoka šarmingi šokėjai iš Maroko ir kitų Afrikos šalių. Essaaouira reiškia „vėjų miestas“, ir apsilankius ten supanti, kodėl. Iš vandenyno pučia vėjas, dėl kurio čia atvažiuoja būriai vandens pramogų mėgėjų. Kas tokio sporto nemėgsta, gali užsokti ant kupranugario ir tingiai pajodinėti nuostabaus grožio paplūdimiais.

Sardinės Essaouiroje

Sachara

Nigeris, Mauritanija ar Alžyras gali labiau pelnytai vadintis Sacharos valstybėmis nei Marokas, bet ir čia gali pajusti, ką reiškia per vieną dieną iš žalių erdvių patekti į kalnus ir nuo jų nusileisti į dykumą. Visiems Maroke keliaujantiems puikiai žinomas Merzougos kaimas, kurio pašonėje geltonuoja fantastiško grožio kopos ir ši vieta vadinama Sacharos pradžių pradžia, bet man daug mielesnis ir jaukesnis M'hamidas – mažesnieji vartai į Sacharą. Į M'hamidą pateksite važiuodami iš Ourzazate per Zagorą, kirsdami Anti Atlaso kalnų grandinę. Pati kelionė jau verta to važiavimo į nesvetingą žemę, o  atvykus sau užduodi klausimą – ko aš čia atvažiavau?

Sachara

Tokios mintys dingsta sutemus, kai atsiguli ant kilimo, padedi galvą ant pagalvės ir skaičiuoji žvaigždes. Dangaus kūnai žybsi, mirguliuoja ir iškart užhipnotizuoja. Šalia čiurlena berberų pilstoma arbata, per kopas ataidi vietos gyventojų dainos, iš dykumos atpučia gaivus vėjelis. Tada supranti, ko čia atvažiavai ir supranti, dėl ko keliauji.

Kalnai. Rifas ir Atlasas

Geriausi kalnai – tie, kurių dar nematei. O jei buvote Maroke ir nematėte kalnų, reiškia tikrojo Maroko nepažinote. Gana nedidelėje šalyje yra kelios kalnų grandinės, lyg buferis saugantis vešlesnes teritorijas nuo dykumų, tai Atlaso ir Rifo kalnai. Nors juos skiria tik keli šimtai kilometrų, skirtumas didžiulis. Rifo kalnai – žali, dažnai paskendę rūke, siekiantys du kilometrus ir labai vaizdingi – su serpantinais ir hašišo plantacijomis. Tuo tarpu Atlaso kalnai – daug aukštesni. Jebel Toubkal, esantis High Atlas kalnuose, siekia net 4167 metrų aukštį ir yra aukščiausias kalnas Šiaurės Afrikoje.

Atlaso kalnai

Atlaso kalnai gana šaltų spalvų – pilki, rusvi, viršūnėse snieguoti. Daug kam būna naujiena, bet Maroko kalnai – tinkami slidinėjimui. Oukaimedeno kurorte galima slidinėti sausio – kovo mėnesiais. Pats Atlaso kalnų masyvas skirstomas į High, Middle ir Anti Atlas. Pirmasis – aukščiausių kalnų virtinė ir puikiausios vietos kalnų trekingui, antrasis – kalnai esantys šiek tiek ryčiau, su fantastiškais kanjonais, o Anti Atlasas – tai neaukšti, labai seni kalnai, esantys „viena koja“ jau dykumoje.

Kalnai, dykuma, berberų kultūra ir Šiaurės Afrikos maistas - noriu į Maroką ir septintą kartą!

 


Dainius Kinderis
Tel. 8 5 206 0315

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.

Kelionės paieška


KomentaraiKeliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315