slide

Blogas

Marokas aštriai. Kaip atsirado kalnų ir dykumos maršrutas. II dalis

2013.01.23

Ankstyva musulmoniška malda išbaido nakties prieblandą, prasideda nauja, kaitri diena. Ibrahimas jau ir pasimeldęs, ir ankstyvus pusryčius suvalgęs, laužo garuojančią, šviežią duoną, mirko ją į aliejų ir kviečia prie stalo. Ramadano metu marokiečiai valgo naktį, miega dieną, tačiau Ibrahimas – gidas, todėl, jis visada pasiruošęs kelionei, nesvarbu, ar tai pasninko metas, ar turistinio sezono įkarštis.

Pasistiprinę duona su aliejumi, alyvuogėmis ir iki soties atsigėrę karčiai saldžios mėtų arbatos paliekame jaukų, autentišką riadą su raibuliuojančio vandenėlio baseinu viešbučio centre.

Baseinas viešbutyje

Dienos tikslas – Sacharos pakraštyje esantis M'hamido miestelis ir keli kilometrai už jo įkurta stovyklavietė, skirta nakvynėms dykumoje. O iki dykumos – fantastiškas kelias per saulės išdžiovintą kalnų grandinę, nuo kurios atsiveria įspūdingi toliai į mistišką ir tiek daug paslapčių slepiančią dykumą.

Atlaso kalnai

 Sustojame Zagoros miestelyje. Buvęs labai svarbus istorinis taškas dykumoje, kur kelią pradėdavo garsusis prekybos karavanas kupranugariais per 52 dienas į Timbuktu, dabar - tik vienas iš didesnių vaiduokliškų gevenamųjų plotų, su Europą primenančiomis promenadomis, aikštėmis ir eismo žiedais. Zagoros turguje užsiperkame maisto atsargų – daržovių, vaisių, duonos ir vandens. Aplink prisirenka „juodųjų fėjų“ (išmaldos prašančios senos moteriškės), kurioms Ibrahimas padalina po pakelį šaldyto pieno. Kai fėjų prisirenka kelios dešimtys, susipakuojame ir dumiame į dykumą.

Zagora

Už Zagoros kelias atsiduoda į plačios, ne visada svetingos, bet atviros ir akimis neaprėpiamos dykumos glėbį. Arabiškai žodis „Sachara“ ir reiškia dykumą, todėl, sakydami Sacharos dykuma, tiesiog du kartus pasakome – dykuma. Tokioje tuščioje erdvėje į akis dar labiau sminga galingi kalnų siluetai, artėjantys ir vėl išnykstantys pakylant ir nusileidžiant akmenuota plynaukšte. Žmonės dingsta, atsiranda kupranugariai, išdidžiai linguojantys, kaip laivai genami bangų per savo valdas – dykumos bekraščius tolius.

Kupranugaris dykumoje

Netoli M'hamido yra lyg ir niekuo neišsiskiriantis mažas miestelis, pavadinimu Moulay Driss. Jeigu nežinodami pravažiuotume, tai jis tokiu eiliniu ir liktų, bet mes turime Ibrahimą, o Ibrahimas žino, kad Moulay Driss slepia tikrą stebuklą – galimybę pasijusti gilioje istorijoje. Pasineriame į tamsų tunelį ir vaikštome po senovės labirintus. Viskas taip sena, autentiška ir archaiška, kad už kampo nenustebčiau pamatęs Jėzų Kristų, Abraomą ar Ibn Batutą, jie labai prie tokios aplinkos tiktų. Po miestelį šmirinėja nuobodžiaujantys vaikai, ant išdžiūvusių asiliukų jodinėja maršrutu turgus-namai-turgus keliaujantys kaimo vyrai, už durų girdisi arbatos čiurlenimas, nosį kutena kepamos duonos kvapas ir dieviškai skanaus kuskuso aromatas.

Moulay Driss

Pasiekus M'hamidą, pasiekiame ir dykumos „riboženklį“ - pustomas kopas. Toliau – atšiauri, dienomis karšta, naktimis šalta dykumos kasdienybė, su ožkomis, kupranugariais, asiliukais ir pavieniais beduinais, jų palapinėmis ir retomis oazėmis. Stovyklavietėje, kuri įkurta keli kilometrai į dykumą nuo M'hamido, karaliauja jaunas tuaregas Muludas. Seniau čia buvo vešli oazė ir Muludo šeima vertėsi prekyba datulėmis, į turistus žiūrėjo nepatikimai ir netgi iš aukšto. Sunykus oazei pasikeitė ir požiūris – turistai tapo pagrindiniu Muludo šeimos pragyvenimo šaltiniu, todėl ir visa stovykla paruošta jiems – nuotykių ieškotojams, atsibelsti čia aukojantiems visą dieną ir tikintiems pasijusti dykumos pasakoje.

Stovykla dykumoje

Dykuma Maroke

Artėjant saulės laidai karštis nurimsta. Musulmonai atiduoda pagarbą Alachui, pasimeldžia, tada patiesia ant smėlio kilimą, žemą staliuką ir daug maisto – datulių, duonos su džemu, apelsinų, arbatos ir kitų gėrybių. Aplink – tyla. Tada pasigirsta garsėjantis tuarego dainos niūniavimas ir marokietiškos gitaros brazdenimas. Nors aplink daug molinių trobelių, atsigulu ant kilimo, po galva pasidedu pagalvę, apsikloju šiltu audeklu ir matydamas milijonų žvaigždžių voratinklį suprantu, kad savo pasaką Maroke jau radau.

Naktis Sacharoje

Bet ilgiau būti M'hamido dykvietėje gal ir nesinori. Gal dėl to, kad ryte vėl pažadina per daug kaitri saulė, kad plaukai pilni dykumos smėlio, o gal dėl to, kad toks nakties stebuklas gali būti tik kartą ir nesinori jo kartoti. Muludas palydi su stikline sulčių ir plačia šypsena, kitą kartą jis planuoja išmokti lietuviškai ir pasimeldęs prieš saulėlydį bandutų kalbinti lietuviškai.

Tuaregas

Pusiaukelėje iš dykumos iki Atlanto vandenyno nakvynei stojame Draa (juodųjų žmonių) slėnyje, kur įsikūręs Agdz senovės miestas. Šalia Agdz vingiuoja išdžiūvusi upė Draa, pavirtusi į vingiuojančią palmių juostą, o pačio miestelio pašonėje – senovinis kasbahas, statytas XI amžiuje iš molio, žemių ir medžio. Apsistojame viešbutyje, kuris iš išorės primeną tikra barbarų tvirtovę – su aukštomis, grubiomis sienomis, mažais langeliais ir dulkėtu erdviu kiemu. Kai pakyla smėlio audra, norisi tik slėptis tokios tvirtovės viduje, kur minkštai atsilošus geriama arbata, valgomas kuskusas ir rūkomas kaljanas.

Agdz kasbahas

 

Agdz viešbutis

Kai audra nuslopsta ir ateina tamsus vakaras, visa viešbučio minia sugūža į terasą (dieną terasoje išbūti per sunku, pėdas degina įkaitęs paviršius). Sėdime prie stalo, šeimininkas neužsičiaupdamas lieja vieną istoriją po kitos – prancūziškai, arabiškai, berberiškai, angliškai ir dar galėtų rusiškai, kiša ragavimui patiekalus – berberų picą, tadžiną, žuvį, kiaušinienę, vaisius ir daržoves. Pripildžius pilvą, galima pildyti akis gamtos vaizdais - tolumoje išnyrančių aštrių formų kalnų siluetais, linguojančiomis palmėmis ir sodrias spalvas dovanojančiu dangum. Žmonės klega, į dangų kyla tirštas kaljano dūmas, kurį išsklaido tik gracinga ir rami berberiška melodija...

Draa slėnis

Visos pasakos turi pabaigą. Šios pasakos pabaiga – Agadyre, nors po nuotykių dykumoje, kalnuose ir berberų kaimuose, Atlanto gaiva – tikras šviežio oro gūsis. Atvykę į Agadyrą suprantame, kas yra tikrasis Marokas. Jis ne čia, jis buvo ten – amžių glūdumoje, kurį radome vakar. O į Agadyrą skrenda "čerteriai", gabenantys minias turistų marokietiškam poilsiui pliaže ir prie baseinų. Pats miestas – naujas, perstatytas, po žemės drebėjimo prieš pusšimtį iš senojo Agadyro liko tik keli trupiniai unikalaus kasbaho. Dabar čia plačios promenados, europietiški restoranai, viešbučiai ir naktiniai klubai. Gal ir gerai, ypač jei tai kelionės po Maroką pradžia arba pabaiga.

Agadyras

Ibrahimas rūsčiai žvelgia į marokiečius, vos vos apsinuoginusius ir braidančius po šaltą Atlanto vandenį – bedieviai, ir taip, per Ramadaną...o man atmintyje lieka paveikslas viešbučio valgykloje, kur pavaizduotas alkoholio mėgėjas, parimęs prie išgerto butelio. Vistik tai Marokas, gerkime mėtų arbatą.

metų arbata

 

Straipsnio pradžia: Marokas aštriai. Kaip atsirado kalnų ir dykumos maršrutas. I dalis 


Dainius Kinderis
Tel. 8 5 206 0315

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.

Kelionės paieška


KomentaraiKeliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315