slide

Blogas

Gruzija. Kaip buvo sukurtas maršrutas po Kaukazo grynuolį

2013.02.17

Kiekvienam savas kalnas, kiekvienam sava svetima šalis. Mano kalnas – Kazbekas, mano svetima šalis – Gruzija. Į šią Kaukazo kalnų šalį nevažiuojame rinkti turistinių objektų, nevažiuojame naudotis vakarietišku servisu ir mėgautis kokybišku poilsiu prie jūros. Gruzijos turizmas stengiasi, bet šalies unikalumas buvo ir liks jos chaotiška kasdienybė, švelniai grubus paprastumas ir tyras svetingumas. Tiek žmonių, tiek gamtos. Plačioms magistralėms ir stikliniams viešbučiams Gruzijoje ne vieta. Šiam kraštui reikia karvių pakelėse, arbūzų prekeivių, sraunių kalnų upių,  senų automobilių ir užstalės dainų.

gruzija

„Ateik čia! Ko neateini, juk aš tavęs taip gražiai prašau. Maldauju, ateik pas mane...“. Tai buvo gruzino taksisto, vairuojančio seną žigulį kvietimas nuvežti mus iš oro uosto į Tbilisio centrą. Gruziniškas akcentas svaigina, kaip ir jų vynas, ar nuo aukštų kalnų atsiveriančios bedugnės. Bet į miestą nuvažiuojame traukiniu.

Tbilisio vaikai

Tbilisis dabar yra smarkiai pasikeitęs, nei buvau jame pirmos kelionės į Gruziją metu prieš šešerius metus. Visada ištaikau liepą, kai batų padai kone svyla prie asfalto, o vietoj suoliukų poilsiui ieškai gaivumu trykštančių fontanų. „Liepa, dar niekis, va, atvyk rugpjūtį, tada patys gruzinai bėga iš Tbilisio prie jūros“, - kalbėjo kuriam laikui vietiniais tapę lietuviai, gyvenę tuo metu Tbilisyje. O gyveno jie Tbilisio medinių namų kvartale, kur nauji Gruzijos užmojai dar nepalietė sustingusios miesto auros. Namai – mediniai svyruonėliai, su balkonais, terasomis ir verandomis. Šešėliuose tūno pilvoti vyrai apžėlusiomis nugaromis, paskalas skleidžia moteriškės ir bėgioja pusnuogiai vaikai. Močiutės pardavinėja slyvas, persikus ir vynuoges, o iš rūsio sklinda karštos, čia pat kepamos duonos kvapas.

Tbilisis

 Tokią karštą dieną nuo saulės slepiamės požeminėse Tbilisio pirtyse. Lyg ir beprotiška idėja karštą dieną eiti į karštą pirtį, bet storos sienos ir rūsio prieblanda suteikia gaivą, nors įlipus į karščiu ir sieros kvapu alsuojantį baseinėlį norisi kuo greičiau sprukti – labai karšta, labai tvanku ir visas tas mišinys, atrodo, kaip tiksinti bomba tuoj ims ir sprogs. Per kranelį bėga sveikas karštas skystis, vanduo, pripildęs rezervuarą teka grindimis, o aš, kaip vėžys įraudęs ir jau nebegaliu iškęsti. Masažisto, dailiai apsisukusio juosmenį baltu rankšluosčiu paslaugų atsisakau, nors jis ir gražiai siūlėsi.

pozemines pirtys Tbilisis

Iš Tbilisio ištrūkti galima į kelias puses, šį kartą renkamės šiaurinę. Keliaujame karo keliu iki šlovingojo Kazbegio miestelio, kurį supa stulbinančio grožio kalnų siena, žalios ganyklos, aukštai įsikūrusios cerkvės ir didžiausia puošmena – baltuojanti Kazbeko viršūnė. Sunku būtų rasti kitą tokią nuostabią vietą pasaulyje, aš, galbūt jos net neieškočiau.

Kazbegis

Šaltą ir giedrą naktį Kazbeką gaubia paslapties šydas, o tūkstančiai ryškių žvaigždių, tartum snaigės krinta didžiajam kalnui ant pečių ir pildo slapčiausias kaukaziečių svajones. Kazbekas visas nusėtas akmenų krūvomis ir išraižytas rudų, kaip kakava, bet šaltų kaip ledas upelių. Nusileidęs nuo jo šlaitų, vėl patenki į ilgą ir vienišą kelią – tokį, kokie įprasti Gruzijoje: okupuotą žalų karvių, bėgančių į plentą nuo pievose siaučiančių mašalų.

Gruzijos ganyklos kalnuose

Gamtos stebuklai Gruzijoje – vieni įspūdingiausių pasaulyje, dar pridėkime jų kitą šedevrą – kulinariją, ir Gruzija bus ta vieta, kurią žymėsitės ir kitų atostogų kalendoriuje. Mažai pasaulyje vietų, kur užsisakęs duonos skiltelę, gauni maisto, kuris vos telpa į lėkštę. Svetingumas liejasi per kraštus – ir daug maisto ir vyno, ne ką mažiau. O gruzinai šypsosi – ačiū, kad aplankote mūsų šalį, šiandien, jūs už nieką nemokėsite. Tas "šiandien", dažniausiai tęsiasi ir rytoj.

gruziniska uzstale

Kalnai nuostabūs, o Gruzijos pajūris – savotiškas. Ypač Batumyje, mieste, kuris auga tempais, su kurie nespėja joks kitas miestas. Promenados palei jūrą švarios ir patogios, krantas – smulkių akmenukų nusėtas, saulėlydžiai vienas už kitą raudonesni, viešbučių kupolai jau kone auksu žiba. Čia Gruzijos ateitis, labai greita ir turtinga ateitis. Išbandau Batumyje vietinį chačapurį, taip vadinamą – adžariškąjį. Skiriasi jis nuo kitų chačapurių tuo, kad prieš patiekiant ant jo dar įkuliamas žalias kiaušinis, kuris taip ir lieka tokiu nei žaliu, nei iškepusiu mišiniu ir užmetamas geras gabalas sviesto. Toks adžariškas patiekalas yra laivelio formos , o kiaušinio trynys tyvuliuoja jo viduje ir neišbėga „per bortą“. Riebu, svetinga, bet man mielesnis yra chinkali patiekalas – gruziniški koldūnai, skaniausi su grybais arba varške. Chinkali yra užsukti mazgeliu, valgomi rankomis, o mazgelis paliekamas lėkštėje, kad būtų galima suskaičiuoti, kiek suvalgėte.

gruziniska duona

gruzija maistas

Daug Gruzijoje vaizdų – ir jūrų ir kalnų, daug skanių potyrių – chinkalių, chačapurių, sūrių ir čiučelų, kad belieka tik susikrauti kuprinę ir keliauti. Įsimeskite į kuprinę ir žiupsnelį kantrybės, keliai vis dar tiesiami, viešbučiai statomi ir ne visur tokie patogūs, bet juk ne to, mes atvažiuojame į Gruziją. O atskridę į Tbilisį perkame didžiulį arbūzą iš linksmo prekeivio, atsisėdame parkelyje ir išsitraukę žemėlapį žyminės kelionės taškus: vyno rūsiai Kachetijoje, senoji sostinė Mccheta, kalnai Svanetijoje arba Kazbegyje ir juodo smėlio arba akmenukais nusėtas paplūdimys Kobuletyje arba Batumyje. Madloba, Gruzija.

gruzinai


Dainius Kinderis
Tel. 8 5 206 0315

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.

Kelionės paieška


KomentaraiKeliones.com yra kelionių organizatoriaus Magelano Kelionės nuosavybė, kurioje įdiegta technologija leidžia kombinuoti viešbučių ir pigių skrydžių paketus kelionėms, kurios prasideda iš Lietuvos. Paieškos sistema iškart sukuria kelionės pasiūlymus pagal Ryanair ir Wizzair aviakompanijų išvykimus iš Vilniaus ir Kauno oro uostų.

Kai kuriuose pasiūlymuose įtrauktas privatus arba grupinis pervežimas iš viešbučio į oro uostą. Kainos per dieną gali keistis kelis kartus, priklausomai nuo viešbučio apkrovimo ir aviakompanijų kainų.

Norėdami įsigyti kelionės paketą, prašome vadovautis rezervavimo instrukcijomis. Kai pasirinksite norimas paslaugas, būsite perkelti į mokėjimų puslapį, kur iškart galite apmokėti pasinaudodami e-bankininkyste per jūsų banką. Visi pavedimai vykdomi per mokejimai.lt. Per kelias darbo valandas mes gausime jūsų pavedimą ir jūsų paslaugos bus užsakytos. Visus kelionės dokumentus (vaučerius) ir bilietus gausite elektroniniu paštu.

Daugiau informacijos

Užklausa dėl kelionės

Please leave this field empty.


 Noriu prenumeruoti į Jūsų naujienlaiškį

Gavę Jūsų užklausą susisieksime per 24 val.
Jei norite greičiau - skambinkite: 8 5 206 0315